Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπογραφικό για πράξη εφαρμογής


Recommended Posts

Καλησπέρα!! Να ρωτήσω κάτι αν ξέρει κανείς να μου απαντήσει:

Έχω να κάνω τοπογραφικό ενός οικοπέδου σε περιοχή όπου δεν έχει κυρωθεί πράξη εφαρμογής. (μου ζητήθηκε για να κατατεθεί στο δήμο)

Στη δήλωση του μηχανικού βρήκα τι να γράψω αλλά θα βάλω οικοδομική γραμή? Και θα πρέπει να βάλω απόσπασμα χάρτη 1:5000?

Link to comment
Share on other sites

απόσπασμα χάρτη 1:5000 για ποιο λόγο να βάλεις?

Αν έχει εγκριθεί η ρυμοτομία θα βάλεις και τη ρυμοτομική και την οικοδομική. Θα δείξεις τα ρυμοτομούμενα τμήματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! Να ρωτήσω κάτι αν ξέρει κανείς να μου απαντήσει:

Έχω να κάνω τοπογραφικό ενός οικοπέδου σε περιοχή όπου δεν έχει κυρωθεί πράξη εφαρμογής. (μου ζητήθηκε για να κατατεθεί στο δήμο)

Στη δήλωση του μηχανικού βρήκα τι να γράψω αλλά θα βάλω οικοδομική γραμή? Και θα πρέπει να βάλω απόσπασμα χάρτη 1:5000?

απλά δείχνουμε την θέση του οικοπέδου με το απόσπασμα χάρτη..αλλά δεν είναι ανάγκη να μπεί υπο τη συγκεκριμένη κλίμακα...εάν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με!!!

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να βάλεις ρυμοτομική και οικοδομική και να προσέξεις διότι θεωρείται αγροτεμάχιο υπό ένταξη. Δεν είναι οικόπεδο ακόμα. Να γράψεις και ότι οι εισφορές θα καθοριστούν όταν κυρωθεί η Πράξη. Ειναι πολύ σημαντικά όλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ, με βοηθήσατε αρκετά.

Είναι ακριβώς όπως τα είπατε, μόνο που μου είπαν πως δεν χρειάζεται να βάλω οικοδομική γραμμή γιατί ακόμα δεν ξέρουν πότε θα γίνει η πράξη εφαρμογής.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμη που έχει βγει σε ΦΕΚ η πολεοδόμηση το ρυμοτομικό υπάρχει και το γήπεδο είναι οικόπεδο. Επίσης υπάρχει οικοδομική. Η πράξη εφαρμογής όπως λεει και η λεξη απλά εφαρμόζει το σχέδιο πόλης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.