Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πτωση θερμοκρασιας με ενα απλο στεγανωτικο? Επιλογη θερμοσιφωνα


mikaelo

Recommended Posts

Καλησπερα.

 

Προκειται να κανω καποιες εργασιες στο σπιτι μου και ηθελα την αποψη σας εφοσον εχετε εμπειρια στο θεμα.

 

Το σπιτι..

Οικοδομη του 81 χωρις μονωσεις με προβλημα στην ταρατσα απο συγκρατηση λιμναζουσων νερων.

Ευτυχως τα μπετα καλης ποιοτητας και δεν εχω ακομα διαβρωσεις.

Ομως.

Λογο του οτι φτιαχτηκε με σκοπο να γινει και αλλος οροφος προφανως δεν δοθηκαν καλες κλισεις.

Σκεφτομαι να παω σε μια φτηνη λυση (μιας και δεν μου περισευουν με τιποτα αυτη την στιγμη για ποιο ολοκληρωμενη λυση)

με περασμα ενος στεγανωτικου οπως το Durostick DS 220 η' καποιο αλλο ( δεν εχω αποφασισει )

για μια μεσοπροθεσμη λυση και μετα βλεπουμε.

 

Η ερωτηση μου ειναι η εξης.

 

Για την στεγανοποιηση θα καλυφθω

το καλοκαιρι που βραζω απο την ζεστη υπαρχει περιπτωση να εχω βελτιωση?

Το υλικο λεει εως και 10 βαθμους κατω απο την ζεστη του καλοκαιριου,ομως μου φαινεται πολυ αισιοδοξο σεναριο.

Εχεται καμια εμπειρια η' αν γνωριζεται καποιο υλικο που να κανει δουλεια?

 

 

Επισης πρεπει να προβω στην αλλαγη ηλιακου μιας και ο υπαρχων μας εγκατελειψε.

Λεω να παω σε κατι καλο μιας και απο οτι ειδα ενας ηλιακος βασταει αρκετα χρονια και οποτε αξιζει.

Εχω βαλει στο ματι αυτον Buderus BT Solar H150L και πιστευω οτι η εταιρια εχει καλα προιοντα

αλλα η επιλογη μου ειναι υποκειμενικη και δεχομαι οποιαδηποτε συμβουλη-υποδειξη για την αγορα ηλιακου μιας και δεν εχω καμια γνωση επι του θεματος.

 

Ευχαριστω!

Edited by mikaelo
Link to comment
Share on other sites

Επισης πρεπει να προβω στην αλλαγη ηλιακου μιας και ο υπαρχων μας εγκατελειψε.

Λεω να παω σε κατι καλο μιας και απο οτι ειδα ενας ηλιακος βασταει αρκετα χρονια και οποτε αξιζει.

Εχω βαλει στο ματι αυτον Buderus BT Solar H150L και πιστευω οτι η εταιρια εχει καλα προιοντα

αλλα η επιλογη μου ειναι υποκειμενικη και δεχομαι οποιαδηποτε συμβουλη-υποδειξη για την αγορα ηλιακου μιας και δεν εχω καμια γνωση επι του θεματο

 

Εεεε...Τουλάχιστον ηλιακά φτιάχνουμε καλά...

Γερμανικό θα πάρεις;

Link to comment
Share on other sites

Εεεε...Τουλάχιστον ηλιακά φτιάχνουμε καλά...

Γερμανικό θα πάρεις;

 

 

Δεν ειμαι γερμανολατρης αλλα εχω διαβασει σε αλλο φορουμ παθηματα καταναλωτων με ελληνικα προιοντα που με εχουν βαλει σε μεγαλη σκεψη..

Εξαλλου και τα πιο επωνυμα ελληνικα ( καλπακ,μαλτεζος ) εχουν κατι τιμες φαρμακι.

Καμια προταση δεν μας εκανες..

Εχουμε υποψην μας κανα ηλιακο που και με συννεφια να βγαζει λιγο ζεστο νερο?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα την ταρατσα σου πραγματο η επαλειψη με καποια απο αυτα τα υλικα ειναι μια προσωρινη λυση και με πολυ αισιοδοξο σεναριο η 5 βαθμοι κατω!!!

Η λυση ειναι στεγη με μονωση ή θερμομονωση και στεγανωση.

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα την ταρατσα σου πραγματο η επαλειψη με καποια απο αυτα τα υλικα ειναι μια προσωρινη λυση και με πολυ αισιοδοξο σεναριο η 5 βαθμοι κατω!!!

Η λυση ειναι στεγη με μονωση ή θερμομονωση και στεγανωση.

 

 

Εχω διαβασει για το ιδανικο τροπο θερμομονωσης και στεγανωσης απλα τα οικονομικα αδυνατουν αυτη την στιγμη για μια ταρατσα 180 τετραγωνικα..

Κοιταω να την βγαλω κανα 3αρι χρονια μεχρι να δουμε πως θα παει και μετα αν ολα καλα (αμφιβαλω) να προβω σε λυση μακροπροθεσμη.

Αν παμε παντως 5 βαθμους κατω δεν ειναι και ασχημα θα ελεγα!

Λειτουργει τελικα η αντανακλαστικοτητα?

Link to comment
Share on other sites

Οι 5 βαθμοι κατω ειναι ενα ...απο αισιοδοξο έως φανταστικο σεναριο θα ελεγα. Καντο όμως με υλικο που θα σου προτεινουν 5-6 καταστηματα ειδικων (τρομαρα μας). Επισης μια επιπλεον προχειρη σκεψη (το εχβ δει σε αρκετες ταρατσες) ειναι να βαλει καποιο "διχτυ" απο πανω (σε καποια αποσταση) όπως βαζουν στους κηπους, για να δημιουργειτε σκια στην ταρατσα.

Link to comment
Share on other sites

Οι 5 βαθμοι κατω ειναι ενα ...απο αισιοδοξο έως φανταστικο σεναριο θα ελεγα. Καντο όμως με υλικο που θα σου προτεινουν 5-6 καταστηματα ειδικων (τρομαρα μας). Επισης μια επιπλεον προχειρη σκεψη (το εχβ δει σε αρκετες ταρατσες) ειναι να βαλει καποιο "διχτυ" απο πανω (σε καποια αποσταση) όπως βαζουν στους κηπους, για να δημιουργειτε σκια στην ταρατσα.

 

 

Με μπερδεψες.

Στο πρωτο σου ποστ λες για 5 βαθμους και στο δευτερο το λες φανταστικο σεναριο.

Ενταξει το υλικο λεει εως 10 βαθμους διαφορα και εγω λεω υπερβολη.Δεν μπορει ομως να μην κανει και καθολου δουλεια.

Τοση πολυ κοροιδια στα ισια δηλαδη?

 

Στα μαγαζια μιλανε για προιοντα υπερτεχνολογιας και θα συμφωνησω μαζι σου ( τρομαρα τους )!

Γι αυτο ρωτω πιο ειδικους μιας και εγω δεν γνωριζω απο ιδιοτητες υλικων..

Edited by mikaelo
Link to comment
Share on other sites

Ναι καπως ετσι ειναι. Σχεδον το ιδιο ειπα και στα δυο ποστ. Μην περιμενεις μεγαλη διαφορα αλλα για την δικια σου οικονομικη περιπτωση καλα ειναι. Ας μας πει και καποιος αλλος την αποψη του

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπέρα

Δεν συμφωνώ με τη λογική αξιολόγησης ενός υλικού με τον όρο "θα ρίξει τη θερμοκρασία .... βαθμούς". Βέβαια και στην εταιρεία που εργάζομαι (BΕΧΡΩ) και επειδή απευθυνόμαστε στο "ευρύ κοινό" μπαίνουμε στη διαδικασία να ανφέρουμε κάτι τέτοιο, με πιο σωστή προσέγγιση όμως : "μείωση θερμοκρασίας χώρων έως....." ή πιο σωστά "εξοικονόμηση ενέργειας για ψύξη/θέρμανση έως .....". Θα μου πείτε όχι Γιάννης Γιαννάκης.. όμως οι παραπάνω διατυπώσεις έχουν τεράστια διαφορά μεταξύ τους. Κατ' αρχήν είναι εντελώς αντιεπιστημονικό να πει κάποιος πως ένα επαλειφόμενο θα ρίξει τη θερμοκρασία π.χ. 1 ή 3 ή 5 β. (είναι απαράδεκτο το 10β.), αφού αυτό θεωρώ πως είναι αδύνατο να προσδιορισθεί εκτός εάν έχεις ένα πλήρως "ορισμένο σύστημα" πράγμα που δεν υφίσταται σε ένα πραγματικό κτίριο, και με μη προσδιορίσιμες συνθήκες.

Εάν ένα χρώμα σου δώσει π.χ. 2-3β. το καλοκαίρι αν και φαίνεται καλό σαν αποτέλεσμα (σε σχέση με το κόστος της παρέμβασης), δε σημαίνει πως έλυσες το πρόβλημά σου, γιατί μπορεί να είχες πολύ υψηλές εσωτ. θερμοκρασίες το καλοκαίρι.

Δεν θέλω να συνεχίσω γιατί αναγκάζομαι να κάνω πολύ "χονδροκομμένες" προσεγγίσεις και μπορεί δικαιολογημένα να δεχθώ διάφορα αρνητικά σχόλια. Πάντως κάθε σχετικό υλικό (σε γενικές γραμμές) μπορεί να έχει κάποια ωφέλιμα αποτελέσματα, που ανάλογα με το κόστος του να μπορεί να θεωρηθεί ως μια καλή παρέμβαση. Επ' ουδενί μην πιστεύετε πως θα πέσει η θερμοκρασία 10β. και το πιο σημαντικό, που έχω αναφέρει και σε άλλο topic, είναι πως δεν θα πρέπει να λαμβάνεται υπόψη η ανακλαστικότητα ενός υλικού, εκτός και εάν υπάρχει η διαβεβαίωση πως αυτός δε μεταβάλλεται (σημαντικά τουλάχιστον) επι μακρόν.

Αυτά προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

Το υλικο λεει εως και 10 βαθμους κατω απο την ζεστη του καλοκαιριου,ομως μου φαινεται πολυ αισιοδοξο σεναριο.

•Ελαττώνει εως και κατά 10 οC την απορρόφηση θερμότητας από την ταράτσα λόγω της ανακλαστικής του ικανότητας που προκαλείται από την εξαιρετική του λευκότητα.

άλλο αυτό που λες άλλο αυτό που λέει...

Η θερμοκρασία στην ταράτσα σου το καλοκαίρι μπορεί να φτάσει και 70οC...

Αλλιώς συμπεριφέρεται μία άσπρη επιφάνεια αλλιώς μία σκούρα....

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.