Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέρμανση


thanos1980

Recommended Posts

ποια ειναι η γνωμη σας για αυτον τον λεβητα http://www.hotwater-shop.gr/p.Levitas-Miktis-Kaysis-Thermostahl-Bioplex-HL-40.686785.html#.UHu39MUxrxU

και γενικα για τους thermostahl?το σπιτι μου ειναι 130 τμ,αυτος ο λεβητας ειναι 40000 kcal μηπως θελω μικροτερο?και τελος θελω την αποψη σας για το ποιοι ειναι οι πιο αξιοπιστοι λεβητες.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ο λέβητας αυτός είναι για ολόκληρη οικοδομή;

Σε μια οικοδομή 8 διαμερισμάτων η μελέτη θέρμανσης λέει ότι οι θερμικές απώλειες είναι 62158 kcal/h.

Link to comment
Share on other sites

το σπιτι μου ειναι 130 τμ

 

Μάλιστα, τώρα είναι όλα ξεκάθαρα...

Μην περιμένεις σοβαρή απάντηση με αυτά τα δεδομένα...

Αν κατάλαβα καλά δεν θα κάνεις τώρα την εγκατάσταση θέρμανσης, οπότε να ψάχνεις να βρεις το ποιές είναι οι απώλιες του σπιτιού σου (όπου εκεί υπεισέρχονται πάρα πολύ παράγοντες).

Άρα γιατί δεν πας ανάποδα; Τι λέβητα είχες μέχρι τώρα; Ή δες τα εγκατεστημένα σου σώματα, πόσες θερμίδες είναι, αν είναι π.χ. 20000 kcal/h, τότε ναι ο λέβητας είναι μεγάλος.

Link to comment
Share on other sites

εχω λεβητα πετρελαιου για 30000 θερμιδες με τον οποιο δεν ζεσταινομαστε με τιποτα.Το σπιτι ειναι με ξυλινα κουφωματα χωρις σκεπη.

Εαν ξερετε καποιους αξιοπιστους λεβητες πολλαπλης καυσης θα σας ημουν ευγνωμων,για αρχη αυτο με ενδιαφερει πιο πολυ για μην χαθω αναμεσα στις δεκαδες μαρκες που υπαρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω και χωρίς μόνωση το σπίτι? Μήπως θα σε συνέφερε να δεις πως μπορείς να βελτιώσεις το θέμα μόνωση-κουφώματα?

Link to comment
Share on other sites

εχω λεβητα πετρελαιου για 30000 θερμιδες με τον οποιο δεν ζεσταινομαστε με τιποτα.

 

Άρα Ή πράγματι οι απώλειες του σπιτιού είναι τεράστιες, οπότε ούτε ο λέβητας των 30000 δεν επαρκεί (αυτό θα το καταλάβεις με το γεγονός ότι θα δουλεύει συνέχεια) ή τα σώματα που τοποθετήθηκαν είναι μικρά για τις απώλειες του σπιτιού (ενώ ο λέβητας θα επαρκούσε, αυτό θα το καταλάβεις αν ο λέβητας δεν δουλεύει συνέχεια ενώ δεν μπορείς να ζεστάνεις το σπίτι) ή τον έχεις ρυθμισμένο σε χαμηλή θερμοκρασία.

 

Οπότε δες λίγο τα σώματα σου και τις ρυθμίσεις του λέβητα.

 

Έτσι όπως τα περιγράφεις όμως, το πιο πιθανόν να ισχύει το πρώτο οπότε μάλλον θα συμφωνήσω με τον rootbreaker παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.