Μετάβαση στο περιεχόμενο

Bsc & Msc στην Αγγλία - ΕΔ - Εργασία


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Δεν ξέρω απο που να αρχίσω!

 

Είμαι πτυχιούχος Μηχανικός Ανακαίνισης και Αποκατάστασης Κτηρίων και δεν έχουν εκδοθεί τα ΠΔ ακόμα της σχολής μας (και φυσικά θα αργήσουν για πολύ ακόμα!).

 

Σκέφτομαι να φύγω για Αγγλία με ΚΥΡΙΟ ΣΚΟΠΟ να μείνω στο εξωτερικό και να εργαστώ εκεί, σκέφτηκα όμως πρώτα να κάνω κάτι περισσότερο για το θέμα του πτυχίου μου και να τελειώσω εκεί Αρχιτεκτονική. Απο κάποιους συναδέλφους στο forum έλαβα την πληροφορία οτι στην Αγγλία αναγνωρίζεται το πτυχίο των ΑΤΕΙ (ασχέτως με τα ΠΔ), σπουδάζεις ενα χρόνο για να πάρεις το BSC και μετά θες ένα χρόνο για το Μsc μετά απο αυτά εγγράφεσαι χωρίς κανένα πρόβλημα στο επιμελητήριο της Αγγλίας.

 

Εάν κάπου κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με!

 

Έψαξα και έμαθα οτι στην Σκωτία για τους πολίτες ΕΕ δεν υπάρχουν καθόλου δίδακτρα. Αυτό το αναφέρω γιατί οικονομικά δεν μπορώ να στηρίξω σπουδές με δίδακτρα και σκεφτόμουν μιας και έχω ένα πτυχίο (αν όχι τον πρώτο χρόνο τουλάχιστον τον δεύτερο) να μπορέσω να εργαστώ και για την εμπειρία φυσικά αλλα και για να καλύψω τα προς το ζην. Δεν ξέρω εάν ολα αυτα που λέω ακούγονται πολυ ρομαντικά και ανέφικτα αλλα θα παρακαλούσα κάποιον που γνωρίζει ή για παράδειγμα έχει πάει Αγγλία να μπορούσε να μου πει κατα πόσον όλη αυτή η σκέψη είναι εφικτή (και φυσικά δεν λέω οτι θα είναι εύκολα).

 

Να τονίσω οτι αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι να εργαστώ στο εξωτερικό, Αγγλία για αρχή και μετά όπου μου δοθεί ευκαιρία και οχι να τελειώσω Αρχιτεκτονική στο εξωτερικό ωστε να γυρίσω πίσω και να μπλέξω με την γραφειοκρατία της Ελλαδας και φυσικά με το ΤΕΡΑΣ της Ανεργίας. Τις σπουδές τις θέλω για να ανταπεξέλθω στις 'εκεί' απαιτήσεις και να μπορώ να προσαρμοστώ πιο εύκολα στον τρόπο εργασίας τους αλλά και για να μην έχω προβλήματα με τα ΕΔ!

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για τη Σκωτία να ξέρεις ότι θα πληρώσεις κανονικά δίδακτρα και θα κάνεις αίτηση στην scotish awards agency για να τα πάρεις πίσω (ψάξε στο site τους http://www.saas.gov.uk/).

Για τα άλλα που είπες είναι δύσκολα αλλά όχι ανέφικτα. Όμως θα σου πουν καλύτερα όσοι είναι τώρα επάνω.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ banskoboy

 

δεν είναι και πολύ καλόοοο αυτο,και ok τα πληρώνεις τα δίδακτρα υπάρχει περίπτωση να μην πάρεις πίσω τα χρήματα? Φαντάζομαι οτι τα παίρνεις πίσω κάτω απο συγκεκριμένες προυποθέσεις? Θα κοιτάξω φυσικά και το site

 

Γενικά επειδή βλέπω οτι έκανες Μεταπτυχιακό στη Γλασκώβη και επειδή και εγώ εκεί σκέφτομαι να πάω, για το πανεπιστήμιο του Strathclyde (http://www.strath.ac.uk/) για το τμήμα της Αρχιτεκτονικής έχεις κάποια ενημέρωση?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι θα τα πάρεις σίγουρα. Ψάξε στο site τους. Εγώ τα πήρα την Άνοιξη (ενώ πλήρωσα το Σεπτέμβριο). Άργησαν λίγο δηλαδή αλλά πέρασαν και 13 χρόνια από τότε....

Το strathclyde είναι εξαιρετικό αλλά δεν ξέρω κάτι άλλο. Πάνε, θα περάσεις και καλά.

Edited by banskoboy
Link to comment
Share on other sites

Ωραια αυτα που λες για το πως αναγνωριζεσαι εκει και πως σκεφτεσαι να συνεχισεις αλλα δεν υπαρχει καμια σχεση με αρχιτεκτονικη.. Αρχικα μιλησες οτι θα τελειωσεις αρχιτεκτονικη αλλα μετα αναφερθηκες σε καποιο BSc (ατιτλο) και MSc (ατιτλο).. Μηπως εχεις μπερδευτει λιγο; Απο τη δικη μου εμπειρια ξερω ενα παιδι που ηρθε εχοντας τελειωσει τη δικη σου σχολη εδω και του επετρεψαν να παρακαμψει τη χρονια foundation (που εχει γινει πλεον υποχρεωτικο διδακτικο ετος) και να μπει κατευθειαν στο πρωτο. Κοιταξε τα λιγο παραπανω και ξεκινησε και επικοινωνια με τα πανεπιστημια προκειμενου να καταλαβεις τι γινεται, καποια πραγματα διαφοροποιουνται αναλογα με το πανεπιστημιο!

 

*στο πανεπιστημιο της Γλασκωβης δεν υπαρχει καθαρη αρχιτεκτονικη, εχουν τμημα πολιτικου μηχανικου με αρχιτεκτονικη και ειναι Beng ή MEng..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Σε ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις, και εγώ αυτό είχα ακούσει για την αρχιτεκτονική οτι δηλ 'κερδίζεις' μόνο 1 έτος και όχι παραπάνω αλλά μέσα στο forum διάβασα οτι εάν έχεις 4ετή φοίτηση με ένα χρόνο στο εξωτερικό παίρνεις το Bsc (φαντάζομαι της παραπλήσιας σχολής που σπούδασες) και μετά κάνεις Msc. Εάν αυτό δεν ισχύει τότε τον 1 χρόνο τι σπουδάζεις για να πάρεις Bsc? Και γενικά σε αναγνωρίζουν ως τι?

Link to comment
Share on other sites

Αν πας Αγγλία πας για 2 λόγους. Η ξεκινάς από την αρχή Βachelor, και μετά αν θες κάνεις Μ.Sc.....Η πας σαν πτυχιούχος μόνο για M.sc.... (δύσκολη περίπτωση, αν και όταν σπούδαζα είχα συμφοιτητές μηχανολόγους από ΤΕΙ, εγώ εξ'ολοκλήρου έξω...βέβαια γυρίσαμε όλοι Ελλάδα και αυτοί την πάτησαν δεν τους αναγνώρισαν τίποτα).

Και με τις 2 περιπτώσεις μπορείς να εργαστείς εκεί. Ελλάδα θα έχεις τρεχάματα.....ειδικά με την δεύτερη...

Link to comment
Share on other sites

Ναι την δεύτερη περίπτωση την έχω ακούσει!....

 

Πάντως το να εργαστείς εξωτερικό δεν έχεις πρόβλημα! Αυτό είναι που με ενδιαφέρει περισσότερο.

 

Σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Σε ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις, και εγώ αυτό είχα ακούσει για την αρχιτεκτονική οτι δηλ 'κερδίζεις' μόνο 1 έτος και όχι παραπάνω αλλά μέσα στο forum διάβασα οτι εάν έχεις 4ετή φοίτηση με ένα χρόνο στο εξωτερικό παίρνεις το Bsc (φαντάζομαι της παραπλήσιας σχολής που σπούδασες) και μετά κάνεις Msc. Εάν αυτό δεν ισχύει τότε τον 1 χρόνο τι σπουδάζεις για να πάρεις Bsc? Και γενικά σε αναγνωρίζουν ως τι?

 

Δε το καταλαβαινω αυτο που λες για το 4+1.. Αν μιλας για αυτα που διαφημιζουν στη τηλεοραση οπου κανεις λιγο εδω και λιγο εκει συγνωμη αλλα δεν ασχολουμαι γιατι τα θεωρω κοροιδια και απατη και πολλα αλλα δηλαδη :twisted: αλλα τελοσπαντων.. Αν εννοεις να σε βαλουν στο τριτο και τελευταιο ετος (για τριετη σχολη) εκει να σου πω οτι δεν υπαρχει καμια περιπτωση. Το καλυτερο που σου κανουν ειναι να μπεις στο 2ο ετος (ή στο πρωτο αν προσφερουν υποχρεωτικο foundation) αλλα ποτε στη χρονια που ειναι να παρεις πτυχιο. Διευκρινησε μου λιγο τι ειπες αν θελεις.. Οσο για το BSc, μιλαμε γενικα και αοριστα, εισαι σιγουρη οτι ξερεις τι ειναι; Αν εννοεις προπτυχιακο γενικα να σου πω πως δε λεγονται ολα BSc, αν εννοεις συγκεκριμενο τοτε πασο αλλα δε το εχεις αναφερει. Φανταζομαι οτι εισαι μπερδεμενη και ειναι λογικο, αλλα το να μιλας με πολλους και διαφορους απο καποιο σημειο και μετα απλα θα σε μπερδευουν..

 

Ξεκινησε επικοινωνια με τα πανεπιστημια που θελεις! Και φυσικα απευθειας ενημερωση μεσα απο τις σελιδες των πανεπιστημιων!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.