Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικονομικότερος τρόπος θέρμανσης από Η/Ε (πλην αντλιών θερμότητος)


Markos Kapiris

Recommended Posts

Καλημερίζω το forum

Θα ήθελα την γνώμη σας στο εξής:

Το σπίτι στο οποίο μπήκα μόλις πριν από 2 μήνες, είναι μονοκατοικία του 1984, χωρίς μόνωση.

Πρόσφατα έκανα στέγνωση, έβαλα και νέα κουφώματα (αλουμινίου) και επειδή, στο εσωτερικό της οικίας είχε 5cm Φελιζόλ (παλιά το βύζανε και για λογούς στατικότητας αλλά και θερμομόνωσης, είπαμε μήπως και αφού έχουμε αποκλείσει μέσω στεγάνωσης την εισροή υδάτων συμπεριφερθεί μονωτικά το σπίτι (οψόμεθα).

Έβαλα ενεργειακό τζάκι, υπήρχε και καυστήρας πετρελαίου τον οποίο όμως για ευνόητους λογούς δεν θέλω να τον χρησιμοποιήσω. Το ζήτημα είναι ότι από 2-3 φόρες που χρησιμοποίησα το τζάκι, βλέπω ότι σίγουρα δεν αρκεί να θερμάνει τα δωμάτια.

Έτσι εν ολίγοις θα χρειαστεί συμπληρωματικά να θερμάνω 3 δωμάτια των 10 , 14 και 18 m2.

Οι λύσεις των αντλιών θερμότητας και των inverter στην παρούσα φάση για οικονομικούς λογούς δεν με βολεύουν.

Ποια άλλη λύση υπάρχει ? (πχ convector, καλοριφέρ λαδιού κτλ.)

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις νυχτερινό ρεύμα, νομίζω ότι ένας θερμοσυσσωρευτής είναι καλή ιδέα

βέβαια κατά τη γνώμη μου ένα φτηνό split θα έκανε απόσβεση σχετικά γρήγορα, έστω και με ένα σχετικά λίγο μεγαλύτερο αρχικό κόστος

Link to comment
Share on other sites

Εχω νυχτερινο ρευμα αλλα εχω την εντυπωση οτι ο θερμοσυσσωρευτης απαιτει καποιες Η/Γ παρεμβασεις. Περα τουτου ειναι ακριβος, οι διαστασεις του σχετικα μεγαλες και βαρυς. (Δεν μεταφερεται)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.