Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με προσθήκη


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι.

 

Σας παραθέτω μία υπόθεση που μου έτυχε και επιθυμώ τη βοήθεια και τις απόψεις σας πάνω στο θέμα.

 

Σε οικοδομή προ 55 (ισόγειο-όροφος) με φέρουσα τοιχοποιϊα κατασκευάζεται το 1996 με άδεια προσθήκης κατ'επέκταση και καθ'ύψος διώροφη κατοικία. Έπεσαν δύο πλάκες ισογείου και ορόφου πάνω από τις ήδη υπάρχουσες πλάκες, με κολώνες μέσα από τη φέρουσα τοιχοποιϊα και με βραχείς προβόλους στην επαφή με τους ομόρους δεξιά και αριστερά. Μετά την ολοκλήρωση της κατασκευής του πελάτη μου, ο ένας όμορος χτίζει δεύτερο όροφο και πατάει τον τοίχο της ιδιοκτησίας του πάνω στο στηθαίο-μεσοτοιχία του πελάτη μου. Οπότε έχω θέμα με την προσθήκη που θέλει να γίνει...

 

Τί λύσεις υπάρχουν;

Πρέπει να ξεκινήσω διαδικασία να γκρεμίσει ο γείτονας τον αυθαίρετο τοίχο του;

Έστω ότι δεν ακολουθώ το περίγραμμα του υπάρχοντος αλλά χτίζω ακολουθώντας τις κολώνες μου, οι οποίες είναι 0,25 πόντους μέσα, δεν θα έχω θέμα με τους ελεγκτές δόμησης;;;

Μπορώ να χρησιμοποιήσω τον τοίχο του όμορου ως μεσοτοιχία; Δηλαδή να θεωρήσω τον τοίχο του ως το εξωτερικό τούβλο του δικού μου πελάτη και μετά να βάλω μόνωση και εσωτερικό τούβλο...;;

 

Περιμένω τις απόψεις και τις προτάσεις σας.. Δεν μπορώ να βγάλω άκρη...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

η θα κινηθείς στα όρια της ιδιοκτησίας σου με συμβουλή δικηγόρου, καταγγελίες κλπ

ή θα μπεις πιο μέσα αλλά ταυτόχρονα με συμβουλή δικηγόρου και συνεννόηση με τον όμορο.

 

Σχεδίασε τις προτάσεις που αναφέρεις σε σκαριφήματα και πήγαινε στην υπηρεσία δόμησης της περιοχής για τα περαιτέρω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.