Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ σε διαχωρισμένη μεζονέτα?


Κάτια

Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω το παρακάτω πρόβλημα. Ιδιοκτήτρια μεζονέτας διώροφης (υπόγειο - ισόγειο) έχει διαχωρίσει τους δύο ορόφους και θα ενοικιάσει μόνο το ισόγειο, 60 τ.μ. Θέλει να εκδώσει Π.Ε.Α. για την ενοικίαση.

Το ΠΕΑ θα βγει μόνο για το ισόγειο? Ή για ολόκληρη την κατοικία? Σίγουρα δεν έχει κάνει καμία τακτοποίηση και από ό,τι λέει το υπόγειο είναι αποθήκη, βέβαια δεν το έχω δει ακόμη. Θεωρούμε επομένως ότι είναι υπόγειο, αλλά με κάποιο τρόπο έχει διαχωριστεί από το ισόγειο, χωρίς όμως να φαίνεται στα χαρτιά. Τι κάνουμε?

Μπορεί κανείς να δείξει ως διαμέρισμα μόνο το ισόγειο? Σας έχει τύχει ανάλογη περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

ναι μπορεί να βγει μονο για το ισόγειο

εννοείται οτι, σ' αυτη τη περίπτωση οι 2 όροφοι δεν επικοινωνούν μεταξύ τους εσωτερικά και έχουν ξεχωριστές πόρτες εισόδου

σε αντίθετη περίπτωση, το ΠΕΑ βγαίνει για όλο το κτήριο

 

στη περίπτωση που το υπόγειο είναι όντως αποθήκη (όπως λέει), τοτε πάλι βγαίνει ΠΕΑ και μονο για το ισόγειο

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Το γεγονός ότι στην κάτοψη δεν θα φαίνεται ο διαχωρισμός δεν παίζει ρόλο; θα είμαι καλυμένη αν το δείξω ως ξεχωριστό στην περίπτωση π.χ που ο χωρισμός είναι με γυψοσανίδα; και το υπόγειο απλά το αγνοώ;

Link to comment
Share on other sites

.................. Το γεγονός ότι στην κάτοψη δεν θα φαίνεται ο διαχωρισμός δεν παίζει ρόλο; θα είμαι καλυμένη αν το δείξω ως ξεχωριστό στην περίπτωση π.χ που ο χωρισμός είναι με γυψοσανίδα; και το υπόγειο απλά το αγνοώ;

 

ποιός διαχωρισμός με γυψοσανίδα και που ? μαλλον κατι δεν έχω καταλάβει

 

αν στη κάτοψη που θα έχεις στα χέρια και στη συνέχεια διαπιστώσεις στην αυτψία οτι, όντως τα δύο επίπεδα δεν επικοινωνούν μεταξύ τους με εσωτερική σκάλα, τότε δεν θα έχεις απολύτως κανένα πρόβλημα

 

κανεις ΠΕΑ μόνο για το ισόγειο και ξεμπερδεύεις και το υπόγειο σ' αυτή τη περίπτωση (αν είναι όντως βοηθητικός χώρος = ΜΘΧ), τότε θα περιγράψεις το δάπεδο του ισογείου σε επαφή με ΜΘΧ

 

αν ομως το υπόγειο είναι ανεξάρτητος χώρος κατοικίας (παρανόμως), τότε το δάπεδο του ισογείου θα το περιγράψεις σε επαφή με ΘΖ (θερμική ζώνη)

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δει, αλλά από ό,τι μου είπε κατάλαβα πως πρόκειται για ένα διαμέρισμα (άρα υπάρχει εσωτερική σκάλα), που όμως με κάποιο τρόπο διαχωρίστηκε το ισόγειο σε ανεξάρτητο. Αρα υποθέτω πως με κάποιο τρόπο απομόνωσε την εσωτερική σκάλα ώστε να μην επικοινωνούν οι όροφοι μεταξύ τους. Δεν φαντάζομαι όμως να την ξήλωσε κιόλας! Γι αυτό λέω μήπως έβαλε π.χ. γυψοσανίδα, ή κάτι άλλο...

Προφανώς όμως δεν θα υπάρχει κάτοψη -επίσημη τουλάχιστον- που να δείχνει ανεξάρτητο διαμέρισμα. Μεζονέτα θα το δείχνει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.