Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυτοψία επιτροπής


centervak

Recommended Posts

Γεια σας,

θα ήθελα να σας πω τι μου έτυχε σήμερα και να μου πείτε τη γνώμη σας. Μπορεί το θέμα να έχει ξαναγραφτεί κάπου αλλά δε ξέρω πως να το βρω. Σε κατάστημα , καφέ μπαρ, που θα δημιουργηθεί ,με Ο.Α το 60', έκανα την ενεργητική μελέτη πυρασφάλειας και έθεσα 2 αποκλίσεις κυρίως για το ότι δεν μπορούσε να υπάρξει 2η εξ. διαφυγής βάση του πληθυσμού. Από την πυροσβεστική μου είπαν ότι το θέμα θα περάσει από επιτροπή , και ότι θα περάσουν για έλεγχο. Εγώ τους είπα ότι το κατάστημα δεν έχει ολοκληρωθεί και για αυτό κάναμε τη μελέτη νωρίς για να δούμε αν και τι επιπλέον μέτρα θα χρειαστούν. Σήμερα που πέρασαν για έλεγχο βρήκαν ένα χώρο που πρόκειται να κλειστεί κ να γίνει αποθήκη ανοιχτό, και γενικά να μην έχουν μπει το μπαρ και τα καθίσματα , όπως τους είχα πει. Με ενημερώνουν ότι ο έλεγχος δε μπορεί να γίνει και ότι αυτοί δε μπορούν να πάρουν την ευθύνη να περάσουν την αυτοψία και ότι θα πρέπει να ολοκληρωθεί το κατάστημα και μετά να περάσουν. Εγώ τους ενημερώνω ότι δε μπορεί να ολοκληρωθεί το κατάστημα και μετά για παράδειγμα να περάσουν και να μου πουν να βάλουμε sprinkles ή δε ξέρω εγώ τι. Είναι σαν να πας στη πολεοδομία να καταθέτεις τις μελέτες για Ο.Α. να θέλεις να βάλεις πχ κλιματιστικά και να σου λένε χτίστω και θα περάσω να το δω αν θα το δεχτώ, δλδ αν δε το δεχτεί και μου πει να φτιάξω λεβητοστάσιο θα γκρεμίσω το υπόγειο. Δε θα έπρεπε να μου δεχτούν τις αποκλίσεις ή να προτείνουν ισοσταθμιστηκά μέτρα όταν καταθέτω τη μελέτη, και να περάσουν από έλεγχο όταν ολοκληρωθεί το κατάστημα με εγκατεστημένα τα μέτρα. Γενικά έχω πολύ καλή επικοινωνία με τους ανθρώπους του γραφείου και γενικά είναι πάρα πολύ ευγενικοί και εξυπηρετικοί αλλά εδώ νομίζω κάτι γίνεται λάθος. Τί έχετε να μου προτείνετε; υπάρχει κάποια εγκύκλιο για αυτή τη περίπτωση ;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

θα ήθελα να σας πω τι μου έτυχε σήμερα και να μου πείτε τη γνώμη σας.................................... για αυτή τη περίπτωση ;

 

φιλε νομιζω οτι αν και λιγο παραδοξο τι ςπαρεκλισεις η πυρ της ελεγχει σε τελειωμενη κατασταση

γιατι εσυ αυριο μπορει να λυσεις το ενα θεμα αλλα μεχρι να τελειωσει να γινει κατι αλλο

αυτο που σου προτεινω ειναι να γινεις τσιμπουρι τοσο πολυ στον αξ που θα το χρεωθει

να σου δωσει λυση στο χαρτι εστω δυο μουτζουρες να σου δειξει τι και πως

 

ευτυχως δε μου χει τυχει ακομη αλλα δε βλεπω αλλο τροπο

Link to comment
Share on other sites

Ζήτα εγγράφως τις υποδείξεις στη μελέτη σου. Αν δεν σου δώσουν τότε έχεις ένα όπλα στα χέρια σου.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ, πήγα τη δευτέρα να πάρω την έκθεση της αυτοψίας και αναφαίρει ότι α) δεν υπήρχε η αποθήκη και πιθανως ο θεωρητικός πλυθησμός θα ήταν πολύ μεγαλύετρος κ β) η επιχείρηση δεν είχε ολοκληρωθεί στο σύνολό της. Τελικά δε δέχεται την απαλλαγή και προτείνει να υποβληθούν νέα σχέδια με τη πραγματική κατάσταση της επιχείρησεως ωστε να εξετασθεί ξανά η υπόθεση. Καλά η απόφαση για την απαλλαγή θα την χαρακτηρίσω λίγο ότι ναναι. Και αφού μετά από επιμονή μου αν μπορούν να μουν πουν όταν έρθουν στη τελική κατάσταση της επιχήρησης για έλεγχο δε θα μου ζητήσουν μεγάλες αλλαγές μου είπαν ότι λογικά θα προτείνουν πάνω από την όδευση διαφυγής να μπουν κάποια sprinkles από το δίκτυο ύδρευσης. Αλλά φυσικά αυτό χωρίς σε καμιά περίπτωση να μου το δίνουν γραπτώς. Πιστεύω το όλο θέμα έχει να κάνει με το ότι η επιτροπή αποκλίσεων δεν εξετάζει καθόλου τη μελέτη απλά κάνει αυτοψία και προτείνει μέτρα. Νομίζω υπάρχει κάποιο νομικό πιο πολύ θέμα. Φυσικά οι άνθρωποι της πυροσβεστικής δε φταίνε, τη δουλειά τους κάνουν , αλλά κάτι είναι λάθος. Τελικά προς το παρόν ο όροφος θα είναι κλειστός και έτσι οι αποκλίσεις θα είναι πιο απλές. Θέλεις να κάνεις κάτι σωστό και ολοκληρωμένο και τελικά δε σε αφήνουν .Κρίμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.