Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ (ΜΕΛΕΤΗ)


AristidisZ

Recommended Posts

ως ενδιαμεση διαδικασια, φανταζομαι εννοει τις οποιες διορθωτικες κινησεις (π.χ. εγω που δουλευω σχεδιαστικο + υπολογιστικο, παντα βαζω εναν τοιχο, εστω Τ1, μετα ομως παω στο υπολογιστικο και τον "στηνω")

Πατωντας πχ για να στησεις τον τοιχο, και μετα "ΟΚ", το προγραμμα κανει υπολογισμο με τα νεα δεδομενα (νεος τοιχος)

ομοιως για δοκαρια, κολωνες, ανοιγματα, εσωτερικους τοιχους, το ιδιο και στα συστηματα

Σκεψου οτι οταν εχεις ανοιχτους τους αυτοματους υπολογισμους, ακομα και αλλαζοντας μεταξυ συστηματων, το προγραμμα εκτελει υπολογισμους

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

δε ξέρω, κάτι δε μου αρέσει ρε γμτ...

εκανα την εξης δοκιμη: πηρα το xml απο το 4m (αφου ειχα κανει πρωτα υπολογισμο με χρηση της μηχανης του ΤΕΕ) και το εβαλα στο TEE KENAK MEΛΕΤΗ

εκανα ενα αντιγροφο του κτιριου και "εβγαλα" τον μηχανικο αερισμο, παιρνωντας τα παρακατω αποτελεσματα:

 

87629737.png

 

παρατηρω λοιπον μια μειωση στη καταναλωση Ψ/Θ, η οποια ομως ειναι πολυ μικρη, τη στιγμη που όπως φαίνεται από την εικόνα στην 1η σελίδα τα μεγεθη ειναι τελειως διαφορετικα

επισης πραγματικα δε μπορω να χωνεψω πως γινεται το κτιριο να εχει απαιτηση σε θερμανση το 1/5 της απαιτησης σε φωτισμο ? Το κοιταω, το ξανακοιταω, ακρη δε βγαζω, αφου στα φορτια εχω υπολογισει περι τα 180kW ζητηση (μαζι με αερισμο)

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

Η κατανάλωση πρωτογενούς ενέργειας για φωτισμό, είναι περίπου 5 φορές μεγαλύτερη από αυτήν για θέρμανση. Λογικό αν σκεφτείς πως ο συντελεστής μετατροπής της ηλεκτρικής ενέργειας, είναι περίπου 163,63% μεγαλύτερος από αυτόν του πετρελαίου ή 176,19% από αυτόν του φυσικού αερίου. Στην τελική κατανάλωση ενέργειας ανά τελική χρήση, μπορεί να έχουν διαφορά 10 με 12%.

Όταν λες ότι έβγαλες το μηχανικό αερισμό, εννοείς πως στο σενάριο δεν συμπλήρωσες τίποτα στο μηχανικό αερισμό ή έβαλες θεωρητικό σύστημα;

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

κενό το έβαλα Πάνο (απλά αποεπέλεξα τον μηχ. αερισμο)

ναι αλλά και στη θέρμανση (και στην ψύξη) έχω Α.Θ., οπότε με kwh δεν γινεται παλι η συγκριση ?

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

Ναι με ηλεκτρική ενέργεια και στα τρία (θέρμανση, ψύξη, φωτισμός). Οπότε πιθανόν η μεγάλη διαφορά (με αερισμό ή χωρίς) να προκύπτει λόγω πολύ καλών COP και EER, παρά το ότι έχεις βάλει ανιχνευτές παρουσίας, αισθητήρες φωτισμού, φωτιστικά με πολύ καλές αποδόσεις και όλα τα καλούδια.

Δες άλλωστε και το Κ.Α. σου. Δες και το παράδειγμα του ΤΕΕ για την εξαόροφη, όσον αφορά στα καταστήματα (παρόλο που από τότε έχουν αλλάξει πολλά). Λέω τώρα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.