Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΕΝΑΚ-Υδρευση-Αποχέτευση κλπ


mkariotis

Recommended Posts

Για σας. Ειμαι Μηχανολογος και δουλευω σε εργοστασιο. Σπανια όταν βρεθει καποιος γνωστος κανω και μηχανολογικες μελετες για Αδειες οικοδομής. Οι τελευταιες που ειχα κανει ήταν πριν 2-3 χρονια προ ΚΕΝΑΚ.

Τωρα βρεθηκε να κανω για μια 2οροφη κατοικια. Μου εδωσε ο Πολιτικός μηχανικό τις αμοιβες στις οποίες εκτος τις γνωστες μελετες (υδρευση, αποχετευση, θερμανση κτλ.) εχει και ΚΕΝΑΚ-ΥΔΡΕΥΣΗ , ΚΕΝΑΚ-ΑΠΟΧΕΤΕΥΣΗ κτλ. Εψαξα στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ αλλα δεν βρηκα κατι. Τι ειναι αυτα τα ΚΕΝΑΚ-ΥΔΡΕΥΣΗ κτλ.;

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν ρωτάω για τις αμοιβες. Ρωταω τι πρεπει να κανω. Ειναι καποια μελετη, κατι που πρεπει να προσθεσω στις κανονικες μελετες;

Link to comment
Share on other sites

ΚΕΝΑΚ - Ύδρευση δεν είναι κάποια ξεχωριστή μελέτη απλά ονομάζεται έτσι για να βγεί η συνολική αμοιβή ΚΕΝΑΚ - Μηχανολογικά. Εσυ είσαι υποχρεωμένος να κάνεις την ενεργειακή μελέτη σε συνεργασία με τον πολιτικό/αρχιτέκτωνα μηχανικό (συνηθως όμως μόνος σου :smile: )

Link to comment
Share on other sites

ΑΑΑ ωραία ευχαριστω πολυ. Τωρα που ελυσες αυτην την απορία εχω άλλη μια. Επειση το προγραμμα που κανω της μελετες ειναι παλιό που θα βρω αν εχουν αλλάξει τα πρότυπα , τα ΦΕΚ , τα Π.Δ. βαση των οποίων γίνονται οι Η/Μ μελέτες;

 

 

ΚΕΝΑΚ - Ύδρευση δεν είναι κάποια ξεχωριστή μελέτη απλά ονομάζεται έτσι για να βγεί η συνολική αμοιβή ΚΕΝΑΚ - Μηχανολογικά. Εσυ είσαι υποχρεωμένος να κάνεις την ενεργειακή μελέτη σε συνεργασία με τον πολιτικό/αρχιτέκτωνα μηχανικό (συνηθως όμως μόνος σου :smile: )

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν δες τα παρακάτω

 

http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=338&language=el-GR

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/SCIENTIFIC_WORK/GR_ENERGEIAS/kenak

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/SCIENTIFIC_WORK/GR_ENERGEIAS/kenak/TEEKENAK_FAQ/Tab,Tab5

 

Σίγουρα θα χρειαστείς το πρόγραμμα του ΤΕΕ (ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ), ακόμα και κάποιο εμπορικό πρόγραμμα να πάρεις θές το ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ.

 

Στα download έχει και διάφορα βοηθητικά excel όπως και ένα πρόγραμμα που σε βοηθάει να κάνεις τη μελέτη. Επίσης καλό ειναι να δείς και το παράδειγμα του ΤΕΕ που υπάρχει στα προηγούμενα Link

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου σε ευχαριστω παρα πολυ αλλα τον ΚΕΝΑΚ θα τον κανει ο πολιτικός Μηχανικός. Εγω θελω τα πρότυπα , τα ΦΕΚ , τα Π.Δ. βαση των οποίων γίνονται οι υπόλοιπες Η/Μ μελέτες μηπως έχουν αλλάξει σε σχέση με αυτες που χρησιμοποιει το δικό μου προγραμμα.

 

Παρακαλώ μην παραθέτετε ολόκληρο το προηγούμενο μήνυμα.

Ευχαριστώ, hkamp

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Υπάρχει κάποιο έγγραφο ΦΕΚ που να αναλύει ποιές μελέτες απαιτούνται στην πολεοδομία για νέο κτήριο κατοικιών και ποιές από αυτές κάνει ο πολ.μηχ. και ποιές αφήνει για το μηχ.μηχ.???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.