Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαχωρισμός επιχείρησης σε Εμπορικό Κέντρο


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Έχω το εξής πρόβλημα:

Μετά από τακτοποίηση ημιυπαίθριων σε αναψυκτήριο συγκροτήματος με χρήση "καταστήματα" σύμφωνα με άρθρο 9ΠΔ71/88 προκύπτει λόγω πληθυσμού ότι αλλάζει και γίνεται χώρος συνάθροισης κοινού άρθρο 10.

Ως εδώ καλά...

Αλλάζοντας όμως ο πληθυσμός και άλλων "καταστημάτων" του συγκροτήματος προκύπτει ότι πρέπει να γίνει εγκατάσταση μόνιμου υδροδοτικού - ΧΣΚ με πλυθ πάνω από 250 άτομα. Στην πυροσβεστική μου ζήτησαν ενιαία μελέτη παθητικής-ενεργητικής για όλο το συγκρότημα και ότι προβλέπεται στο αρθρο 10! δηλαδή μονιμο υδροδοτικό, κάτι που δεν είναι εφικτό να γίνει...

 

Μια σκέψη μου ήταν να κάνω κατά κάποιο τρόπο διαχωρισμό της συγκεκριμένης επιχείρησης - γίνεται πολύ εύκολα αφού είναι ισόγειο και μόνο μία πλευρά γειτνιάζει με όμορο ώστε να εξεταστεί ως μεμονωμένη περίπτωση με το άρθρο 10. Μπορεί να γίνει αυτό πχ με πυράντοχο διαχωρισμό? και αν ναι υπάρχει νομοθεσία που να το τεκμηριώνει?

 

Μια άλλη σκέψη ήταν να ανοίξει την πλευρά του ΗΧ και να εξεταστεί και πάλι ως κατάστημα-αφού θα είναι ανοιχτός χώρος άρα ο πληθυσμός μικρότερος από 50 ατομα , αλλά αυτό είναι χαζομάρα αφού έδωσε λεφτά και το έκλεισε και μετά το τακτοποίησε κιόλας!

Κανείς καμιά καλύτερη ιδέα? ή παρόμοια περίπτωση?

Ευχαριστώ εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα λες λίγο μπερδεμένα, η τακτοποίηση έγινε σε καταστήματα έτσι? Άρα πας με το άρθρο 9 του ΠΔ 71/88 και όχι με το 10 (ΧΣΚ)

Έτσι, δεν χρειάζεσαι μόνιμο υδροδοτικό, απλά φωλιές μικρές μόνο.

Γιατί όμως σου ζήτησαν να πας με το άρθρο 10? τί ακριβώς επιχείρηση θα στεγαστεί στο εν λόγω κτίριο?

Αν όντως θες ΜΠΥΔ (μόνιμο πυρ. υδροδοτ. δίκτυο), λογικά μπορείς να το διαχωρίσεις (πάντα με πυράντοχα υλικά)

Ο Η/Χ είναι κλειστός εντελώς ή κατά 3/4? και πόσα τ.μ. μένουν υπόλοιπο μετά?

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη ευχαριστώ για την απόκριση, γι αυτά που με ρωτάς:

 

Το "καταστημα" ήταν αναψυκτήριο χωρίς τραπεζοκαθίσματα άρα με άρθρο 9. Μετά την τακτοποίηση αυξήθηκε το ωφέλιμο εμβαδόν, έβαλε και τραπεζοκαθίσματα και για τον λόγο αυτό θέλουν να πάω με το άρθρο 10. Ιδιο σενάριο έγινε και με άλλα 2-3 "καταστηματα" του συγκροτήματος και έτσι σε συνολο όλα αυτά εγιναν ΧΣΚ άρθρο 10. Ο ΗΧ είναι κλειστός με γυαλινη ανοιγόμενη πρόσοψη πάνω από τα 3/4 της όψης. Υπάρχει κάπου νομοθεσία που να μπορώ να υποστηρίξω ότι βάζοντας πυράντοχο τοίχο ουσιαστικά η μελέτη μου θα αφορά μόνο το δικό μου και όχι όλο το εμπορικό?

Link to comment
Share on other sites

Εσύ θες να κάνεις πυρασφάλεια μόνο σε ένα ''κατάστημα'' και σε άλλα του συγκροτήματος?

πάλι δεν έχω καταλάβει αν ο δικός σου χώρος γειτνιάζει με τους άλλους, αν έχουν μεσοτοιχία κλπ.

πάντως όπως και να'χει, εσύ λογικά κάνεις πυρασφάλεια στο δικό σου χώρο που σε ενδιαφέρει.πας με άρθρο 10 άρα 1,10 άτομα ανά τ.μ., 2 εξόδους διαφυγής,και φωτιστικά ασφαλείας με μία φωλιά α, και 2 τουλάχιστον πυροσβεστήρες 6 κιλών.

στο τέλος του άρθρου 10 αναφέρει για ΗΧ χώρους κλπ αλλά υπάρχουν προυποθέσεις.

πυράντοχο τοίχο πού λες να βάλεις?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.