Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όπλιση ενισχυμένης ζώνης


 

Recommended Posts

Γεια σας,

 

Έχω την εξής απορία που αφορά σε πιθανή διάνοιξη οπής σε πλάκα Ω.Σ. (προκειμένου να επιτευχθει επικοινωνία μεταξύ 2 ορόφων). Κατά τη δημιουργία της ενισχυμένης ζώνης περιμετρικά, απαιτείται (εκτός της ρητίνης που θα τοποθετηθεί στην τρύπα που θα καρφωθούν τα νέα σίδερα) ΚΑΙ κάτι εξτρά για επαρκή συνάφεια ; Τοποθετούνται επιπλέον κάποια στοιχεία τύπου μεταλλικού ούπα ;

 

 

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον kfill και θα σου πρότεινα επίσης να συγκολήσεις το δύο άκρα των οπλισμων, άνω και κάτω εαν υπάρχουν, και μετά να τοποθετήσεις με βλήτρα τα UPN.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ συμφωνώ. Με τα βλήτρα τα οποία θα μπουν με ρητίνη και με την συγκόλληση που σου λέει ο bmw316gr θα έχεις μονολιθική σύνδεση του μπετόν με τα UPN

Link to comment
Share on other sites

Και γω συμφωνώ μαζί σας. Ωραία ως εδώ. Μόνο που η οπή είναι κυκλική. Πως θα μπουν τα UPN ;

Link to comment
Share on other sites

Συμβουλή μου ζήτησαν βρε Άρης_Χανιά, δεν ανέλαβα τη δουλειά. Δηλαδή, ανακεφαλαιώνοντας : συγκολληση άνω-κάτω άκρου οπλισμού και τοποθέτηση λάμας με κόλλα ;

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς παιδιά ; Είναι άμεση ανάγκη ! (αν γίνεται, κάτι κατασκευαστικά εφικτό εν προκειμένω, όχι γενικότητες).

Link to comment
Share on other sites

1)να βάλεις λάμες περιμετρικά της τρύπας στο μέτωπο και την βλητρώσεις με βίδες +ρητίνη

2) 4 λάμες που να δημιουργούν ένα ορθογώνιο που θα περιβάλλει τον κύκλο και που θα βλητρώνονται και αυτές κάτω από την πλάκα. Σαν οπλισμός διάνοιξης οπής.

Νομίζω πως έτσι θα είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.