Μετάβαση στο περιεχόμενο

αντι για φωτοκυταρο τι αλλο μπορω να βαλω..?


xaloulis90

Recommended Posts

χαιρετε κανω την πτυχιακη μου εργασια τμημα ηλεκτρολογιας για εξοικονομιση θερμοτητας και καυσιμου σε μεγαλα κτηρια σε σχεση με τα καλοριφερ πετρελαιου με απομακρυσμενο και αυτοματοποιημενο ελενχο και με απασχολη κατι . Για να μην το πολυτρεχω χοντρικα θελω να παιρνει εντολη μια ηλεκτροβανα για ενα συγκεκριμενο σωμα-καλοριφερ το οποιο αρχικα το ειχα βαλει να ενεργοποιειτε απο ενα φωτοκυταρο κινησης αλλα οι καθηγητες μου ειπαν οτι δεν τους κολλαει το φωτοκυταρο καλυτερα να βαλω κατι που να εχει σχεση με την θερμανση τωρα η ερωτηση ειναι τι αλλο θα μπορουσα να βαλω στην θεση του ...?

ευχαριστω εκ των προτερων..

Link to comment
Share on other sites

αν εννοεις θερμοστατη εννοειται οτι θα βαλω αλλα θελω κα ικατι ξεχωριστω για να το ενεργοποιει ..

τι αλλες λεπτομερειες θελεις ..?

Link to comment
Share on other sites

προφανώς ως φωτοκύτταρο εννοείς αισθητήριο παρουσίας το οποίο έχει εφαρμογή σε εγκαταστάσεις HVAC τώρα γιατί στους καθηγητές σου δεν "κολλάει" μάλλον δεν έχουν σχέση με αυτοματισμούς σε πραγματικές εγκαταστάσεις

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι οτι οταν (κάποια) θερμοκρασία πέσει κάτω απο το όριο που έχεις θέσει

τότε ο προσέσσορας θα δίνει εντολή "ON" στην ηλεκτροβάνα ή στο λέβητα.

Γιατί φωτοκύταρο, θα ανιχνεύεις κίνηση?

Link to comment
Share on other sites

nvel

 

δεν γνωριζω γιατι δεν τους κολλαει αλλα οταν

 

 

panos-viciou

 

οταν λες Αισθητήρα παρουσίας (όχι κίνησης) σε συνδυασμό με θερμοστατικό διακόπτη τι εννοεις ακριβως ..?

εγω αναφερα οτι θελω να δινει εντολη στην ηλεκτροβανα και οχι σε θερμοστατικο διακοπτη αλλα αν μπορεις εξηγησε το καλυτερα γιατι μπορει να καταλαβα λαθος..

Link to comment
Share on other sites

αμηχανε

δεν θα λειτουργει ετσι μονο θα διατηρει μια χαμηλη θερμοκρασια αλλα σε περιπτωση που δει κοσμο-κινηση τοτε θα λειτουργησει κανονικα για να ζεσταθει πιο πολυ ο χωρος..

Link to comment
Share on other sites

δλδ η παρουσία ανθρώπων σε χώρο θα μπορει να ενεργοποιεί τον λέβητα?

Αν δεν θέλουν φωτοκύταρα μια άλλη λύση θα μπορούσε να ήταν ραντάρ υπερήχων,

δεν ξέρω αν το έχει χρησιμοποιήσει κάποιος σε συσκευή.

 

Γιατί όχι φωτοκύταρο? τι κακό ή ακατάλληλο βρίσκουν?

Link to comment
Share on other sites

ναι ετσι θα ενεργοποιειται ..

χαχα ειλικρινα δεν γνωριζω για ποιον λογο μου το ειπαν αυτο παντως η αλλη ιδεα που σκεφτηκα ηταν να βαλω κατι σε ποιο μικρο μεγεθος ηλεκτρονικο δηλαδη...

μονο αυτο μου ηρθε στο μυαλο τιποτα αλλο .. :| τι να πω δεν ξερω ...

απλα το ρωτω μηπως καποιος γνωριζει καποιον αλλον τροπο ποιο πολυ μηχανολογικο σε σχεση με την θερμοκρασια-θερμοτητα ετσι μου ειπαν...

Edited by xaloulis90
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.