Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φύλλο Συντήρησης Λέβητα Πέλλετ


DOOM_NX

Recommended Posts

Ποιός είναι ο μηχανολόγος που πέρασε τον δικό σας?

Αυτός που εμπιστεύθηκες να κάνει μια μελέτη για το σπίτι σας και να επιμεληθεί για την εγκατάσταση του λέβητα πέλλετ?

Ή ο πωλητής/μηχανολόγος της εταιρίας ή του μαγαζιού που αγοράστηκε ο λέβητας?

 

Καταλαβαίνεις την διαφορά?

Τώρα τι να απαντήσω! Μελέτη είχε κάνει όταν εγκατέστησε τα σώματα και το λέβητα πετρελαίου! Μην κοιτάς που ούτε εκείνη έχουμε στα χέρια μας. Εγώ τότε έλειπα από το σπίτι και τα βρήκα όλα εγκατεστημένα. Δε μου είχε αναφέρει κάποιο πρόβλημα η μητέρα μου και είπα να τον εμπιστευτούμε κι αυτή τη φορά για την προσθήκη λέβητα πελλετ στην υπάρχουσα εγκατάσταση. Αν αυτή τη φορά ήρθε με ιδιότητα απλά πωλητή δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δε μου έχουν απαντήσει από την Διεύθυνση Περιβάλλοντος και άργησα να ξυπνήσω, οπότε είχαν σχολάσει όταν κάλεσα.

 

Μια βοήθεια θα ήθελα, να δω αν τα κατάλαβα σωστά.

 

Με βάση την ΚΥΑ, οφείλουν να μου παραδοθούν τα παρακάτω:

  1. Οδηγίες χρήσεως
  2. Επίσημη βεβαίωση από τον κατασκευαστή του λέβητα, ότι ο τοποθετούμενος λέβητας πληροί εκ κατασκευής τις απαιτήσεις του προτύπου ΕΛΟΤ ΕΝ 303.5 (κλάση 3)
  3. Φύλλο ελέγχου καυσαερίων
  4. Έγγραφο του κατασκευαστή ή βεβαίωση αναγνωρισμένου εργαστηρίου ότι, υπό κανονικές συνθήκες λειτουργίας, επιτυγχάνονται τα απαιτούμενα επίπεδα εκπομπών ολικού αέριου οργανικού άνθρακα και σωματιδίων
     

Υπάρχει περίπτωση αυτά να ισχύουν μόνο για την Αθήνα ή είναι πανελλαδικής εμβέλειας; Ισχύει δηλαδή και στο χωριό μου που είναι σε απόσταση 6 km από το κέντρο της πόλης;

Link to comment
Share on other sites

Ναι στο 1,2,4. Το φύλλο ελέγχου-ρυθμίσεων είναι υποχρέωση του ιδιοκτήτη/διαχειριστή να μεριμνήσει για την έκδοσή του.

Όλα τα παραπάνω ισχύουν και στα Ζωνιανά (λέμε τώρα) και στο Μάλι Μάδι να' σαι.

Link to comment
Share on other sites

Και δε μου λέτε... Επειδή έχω φάει όλο το internet και μόνο για τους λέβητες πετρελαίου της εταιρείας έχω βρει πιστοποίηση CE... Σε περίπτωση που ο λέβητας pellet δεν έχει πιστοποίηση ότι πληροί τις προδιαγραφές EN 303.5 (κλάση 3) τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Βλέπε άρθρο 8 - κυρώσεις στο έγγραφο που παρέθεσες στην αρχή.

 

Το ΕΝ 303-5 αφορά κυρίως τις εκπομπές καυσαερίων, τη μέγιστη πίεση λειτουργίας, ίσως και κάτι ακόμα...

 

Δεν μπορεί να σταθεί εύκολα στην αγορά σύστημα που δεν τις πληρεί.

 

Υ.Γ. Το CE δεν είναι ακριβώς πιστοποίηση. Είναι, αλλά δεν έχει προδιαγραφές όπως τα ΕΝ π.χ

Link to comment
Share on other sites

Α κατάλαβα. Το CE είναι απλά ένα σήμα ότι το προϊόν ακολουθεί την Ευρωπαϊκή Νομοθεσία. Δεν πιστοποιεί πρότυπα EN του CEN.

 

Όπως και να 'χει, Αν τύχει και έρθει αύριο να φέρει εγγύηση και απόδειξη, θα του ζητήσω τις 2 βεβαιώσεις που πρέπει να φέρει από τον κατασκευαστή, περί EN 303-5 και ρυπών (εκτός του να φτιάξει και την καμινάδα). Έπειτα, θα πρέπει να μας δώσει το τηλέφωνο του συντηρητή που ξέρει να ρυθμίζει το λέβητα να έρθει και να κάνει μετρήσεις και να κόψει και φύλλο ελέγχου για αρχική εγκατάσταση. Αυτό το τελευταίο δεν ξέρω αν θα έπρεπε να συμπεριλαμβάνεται στα λεφτά που πήρε από τον εγκαταστάτη ή αν θα πρέπει να πληρώσω επιπλέον από την τσέπη μου.

Edited by DOOM_NX
Link to comment
Share on other sites

Ναι στο 1,2,4. Το φύλλο ελέγχου-ρυθμίσεων είναι υποχρέωση του ιδιοκτήτη/διαχειριστή να μεριμνήσει για την έκδοσή του.

Όλα τα παραπάνω ισχύουν και στα Ζωνιανά (λέμε τώρα) και στο Μάλι Μάδι να' σαι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι... Αλλά όταν τον καλεί ο εγκαταστάτης για το πρώτο άναμα και όχι εγώ, από ποιον πληρώνεται;

 

Όπως και να 'χει θα πληρώσω κάποιον που ξέρει να τον ρυθμίσει...

 

Από τη Διεύθυνση Περιβάλλοντος μου απάντησαν ότι δεν είναι αρμόδιοι για αυτά τα θέματα.

 

ΑΠΑΝΤΩΝΤΑΣ ΣΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΣΑΣ, ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΩ ΟΤΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΑΣ ΔΕΝ ΑΠΤΕΤΑΙ ΤΩΝ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΩΝ ΤΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΜΑΣ.

ΙΣΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΕΙΤΕ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ-Δ/ΝΣΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ.

ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΔΙΕΚΡΙΝΗΣΗ ΣΤΟ ΤΗΛ. 2413 503615

Link to comment
Share on other sites

Το φύλλο ελέγχου-ρυθμίσεων είναι υποχρέωση του ιδιοκτήτη/διαχειριστή να μεριμνήσει για την έκδοσή του.

 

Χμμμ... Χρέη συντηρητή μπορεί να βαρύνουν και τον ίδιο Διπλωματούχο Μηχανικό ή Μηχανολόγο ΤΕ που διενεργεί την εγκατάσταση:

 

Ειδικά για τις εγκαταστάσεις που χρησιμοποιούν καύσιμα στερεής βιομάζας, έως ότου θεσμοθετηθεί κατάλληλο καθεστώς πιστοποίησης για του εγκαταστάτες μικρής κλίμακας λεβήτων και θερμαστρών βιομάζας σύμφωνα με την ευρωπαϊκή οδηγία 2009/28/ΕΚ, υπεύθυνοι για τη συντήρηση των ως άνω εγκαταστάσεων είναι είτε ο εκάστοτε εγκαταστάτης είτε οι αδειούχοι συντηρητές της παρ. 1.
Edited by DOOM_NX
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.