Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φύλλο Συντήρησης Λέβητα Πέλλετ


DOOM_NX

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μάλλον πρέπει πρώτα να μάθεις να διαβάζεις και να ερμηνεύεις τη νομοθεσία σωστά.

 

Αν νομίζεις ότι το φύλλου ελέγχου καυσαερίων πρέπει να σου το δώσουν τζάμπα, μπορώ να φανταστώ την συμφωνία που έγινε για την εγκατάσταση σου και να δικαιολογήσω το αποτέλεσμα.

 

Είσαι σε λάθος δρόμο φίλε DOOM......

Edited by Demoiselle
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως χρεώνεται εξτρά, κόβεται απόδειξη κλπ. Και είναι υποχρέωση του ιδιοκτήτη να καλέσει τον συντηρητή (που μπορεί και να είναι ο ίδιος που έκανε την εγκατάσταση).

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρέπει πρώτα να μάθεις να διαβάζεις και να ερμηνεύεις τη νομοθεσία σωστά.

 

Αν νομίζεις ότι το φύλλου ελέγχου καυσαερίων πρέπει να σου το δώσουν τζάμπα, μπορώ να φανταστώ την συμφωνία που έγινε για την εγκατάσταση σου και να δικαιολογήσω το αποτέλεσμα.

 

Είσαι σε λάθος δρόμο φίλε DOOM......

Ώπα πήρες φόρα... Δεν ξέρω πως έβγαλες το συμπέρασμα ότι ζήτησα να κοπεί ο,τιδήποτε τζάμπα. Υποτίθεται πως, όταν κλείναμε τη συμφωνία, θα τηρούνταν οι νόμιμες διαδικασίες. Εδώ μιλάμε ότι ο μηχανολόγος δήλωσε παντελή άγνοια του νόμου, γιατί ακόμα και όταν τον ρώτησα για μέτρηση καυσαερίων και κατόπιν επίσκεψης του συντηρητή, μού είπε πώς δε γίνονται τέτοια πράγματα στην Ελλάδα.

 

Αν νομίζεις ότι πληρώνω φουλ ποσό προκαταβολικά για να τη βγάλω τζάμπα, τι να πω... Και δεν ξέρω τι έγραψε ο panos γιατί ήταν λάθος και το έσβησε.

Edited by DOOM_NX
Link to comment
Share on other sites

Το φύλλο ελέγχου-ρυθμίσεων είναι υποχρέωση του ιδιοκτήτη/διαχειριστή να μεριμνήσει για την έκδοσή του.

Χμμμ... Χρέη συντηρητή μπορεί να βαρύνουν και τον ίδιο Διπλωματούχο Μηχανικό ή Μηχανολόγο ΤΕ που διενεργεί την εγκατάσταση:

Ειδικά για τις εγκαταστάσεις που χρησιμοποιούν καύσιμα στερεής βιομάζας, έως ότου θεσμοθετηθεί κατάλληλο καθεστώς πιστοποίησης για του εγκαταστάτες μικρής κλίμακας λεβήτων και θερμαστρών βιομάζας σύμφωνα με την ευρωπαϊκή οδηγία 2009/28/ΕΚ, υπεύθυνοι για τη συντήρηση των ως άνω εγκαταστάσεων είναι είτε ο εκάστοτε εγκαταστάτης είτε οι αδειούχοι συντηρητές της παρ. 1.

 

Από αυτό το μήνυμα. Χαίρομαι που έκανα λάθος.

 

Υ.Γ. Εγώ έσβησα το μήνυμά μου, αλλά το επανέφερα μετά τη διευκρίνηση. Γράφαμε ταυτόχρονα.

Link to comment
Share on other sites

Χρέη συντηρητή <== με τη μεταφορική έννοια της λέξης. Δεν είπα να πληρώσει ο εγκαταστάτης από την τσέπη του για την έκδοση φύλλου ελέγχου. Ήθελα να πω πως μπορεί να αναλάβει τη συντήρηση των λεβήτων στερεών καυσίμων και γίνεται αυτός ο νόμιμος συντηρητής για τον οποίο ισχύουν οι παράγραφοι στο άρθρο.

 

Κατανοώ πως είναι ευθύνη του ιδιοκτήτη να ζητήσει φύλλο ελέγχου (είτε από τον εγκαταστάτη (εφόσον διαθέτει φύλλα ελέγχου) είτε από τον συντηρητή). Ε στη δική μου περίπτωση ο ένας δεν έδωσε, ο άλλος αρνήθηκε ότι εκδίδεται για τους λέβητες στερεής βιομάζας.

 

Ελπίζω να έγινα κατανοητός...

 

Από την αντιπροσωπεία ακόμη περιμένω τηλέφωνο για να μου υποδείξει συντηρητή που ξέρει να ρυθμίζει το μηχάνημά της... Με όσους αδειούχους συντηρητές μίλησα είτε δε συνεργάζονται με τον μηχανολόγο μου είτε δεν ξέρουν να ρυθμίσουν τη συγκεκριμένη μάρκα.

 

Ακόμη, σε περίπτωση που η εταιρεία δεν είναι σε θέση παράσχει τις βεβαιώσεις περί EN 303-5 και ρυπών, μπορώ να κάνω ζητήσω επιστροφή του προϊόντος και τα λεφτά μου πίσω; Γιατί και παράνομο και αρύθμιστο μηχάνημα εγώ δεν προτίθεμαι να κρατήσω...

 

ΥΓ: Α! Και από τη Δ/νση Περιβάλλοντος μου είπαν να επικοινωνήσω από Δευτέρα που θα επιστρέψει στο γραφείο το αρμόδιο πρόσωπο.

Edited by DOOM_NX
Link to comment
Share on other sites

Τράτζικ. Λάθος υπηρεσία ενοχλούσα. Εκείνη ήταν Αποκεντρωμένη Διοίκηση. Πήρα στη σωστή σήμερα και μου επιβεβαίωσαν τα παραπάνω.

 

Μίλησα πάλι με την αντιπροσωπεία του λέβητα, δηλώνουν ανήμποροι να βοηθήσουν στο να βρω συντηρητή.

 

Εδώ κοντά όσους έχω ρωτήσει, κανένας δεν ξέρει να τον ρυθμίσει και δεν αναλαμβάνει.

 

Να τον χαίρομαι τον καινούριο μου λέβητα λοιπόν. Αρύθμιστο και ξεκρέμαστο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.