Μετάβαση στο περιεχόμενο

κουφωματα


γιουλη 10

Recommended Posts

Καλησπερα σας!!!σας ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια σας!!!

βρισκομαι σε διλημμα τι υψος κουφωματα να βαλω ρωτησα τη μηχανικο

μου και μου εδωσε τις εξης διαστασεις για μπαλκονοπορτα 2,60 πλατος και υψος 2,50

ενω για το παραθυρο πλατος 2,0 και υψος 1,70.μου φαινεται οτι το υψος ειναι υπερβολικο

γιατι ολοι οι γνωστοι μου εχει υψος 2,20 το πολυ.της ειπα το διλημμα μου και μου ειπε οτι

αυτες ειναι οι σημερινες διαστασεις που πρεπει να γινονται!!!!να την εμπιστευτω?

εγω ειμαι τελειως ασχετη!!

Link to comment
Share on other sites

συνηθως προσθετουμε 20 ποντους(για το ρολο) στο επιθυμητο υψος .Εγω το καθαρο υψος το εχω στα 210cm . αρα το ολικο υψος ειναι 230

Στα παραθυρα περι ορεξεως ....κολοκυθοπιτα. Οσο πιο μεγαλα τοσο πιο ακριβα και ενεργοβορα. Αλλα και φωτεινα....

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς ή δυστυχώς πρέπει να επιστευτείτε τον αρχιτέκτονα και τον μηχανικό που συνεργάζεστε για πολλά πράγματα και μάλιστα για πολύ πιο σοβαρά από το ύψος των κουφωμάτων. Συζητείστε μαζί του την αρχιτεκτονική μελέτη, καθίστε μαζί να δείτε αναλυτικά τα σχέδια και πως και γιατί προέκυψαν αυτά τα "ψηλά" πρέκια.

Το μόνο που μπορώ να σας ενημερώσω είναι ότι συνήθως οι πόρτες-παράθυρα-μπαλκονόπορτες γίνονται 2.2-2.3-2.4 δεδομένου ότι πρέπει να προβλεφθεί κάποιο ύψος για το ρολό (15-20εκατοστά) και το στατικό ύψος του δοκαριού (σίγουρα πάνω από 40εκατοστά μαζί με την πλάκα). Δεδομένων όλων αυτών για ύψος π.χ. 2.50+0.20(ρολο)+0.50(σύνηθες δοκάρι) = 3.20μ Έχετε αυτό το ύψος?

Κανένας όμως δεν μπορεί να εκφέρει άποψη επί της αρχιτεκτονικής μελέτης πλην του μελετητή και του ελεγκτή αρχιτέκτονα και του ιδιοκτήτη φυσικά!

Καλή συνέχεια και καλή χρονιά

 

Το θέμα κλειδώνεται.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.