Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας & δημιουργία κοινόχρηστου χώ


Recommended Posts

Χαιρετώ τους συνάδελφους που μετέχουν στο φόρουμ. Είναι το πρώτο μου ποστ...

Έχω έναν πελάτη που έχει μία ιδιοκτησία με το μπροστινό της μέρος μόνο να έχει πρόσωπο σε οδό. Στην ιδιοκτησία υπάρχει και ένα κτίσμα τοποθετημένο μπροστά. Στο παρελθόν έκανε σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας και διαίρεσε την ιδιοκτησία του σε δύο μέρη (το μπροστά και το πίσω). Το πίσω όμως επειδή δεν είχε πρόσωπο σε δρόμο, κατά την δημιουργία της κάθετης ιδιοκτησίας προέβλεψε ο προηγούμενος τοπογράφος μία δίοδο στο πλάι της ιδιοκτησίας για να έχει πρόσβαση το πίσω τμήμα στο δρόμο. Η δίοδος όμως αυτή όμως δεν μετέχει καθόλου στα ποσοστά της κάθετης ιδιοκτησίας και χαρακτηρίζεται ως κοινόχρηστος χώρος του οικοπέδου. Το ερώτημα μου είναι αν ορθά εμφανίζεται ως κοινόχρηστος χώρος του οικοπέδου ή θα έπρεπε να συμμετέχει στα χιλιοστά του μπροστινού ή του πίσου τμήματος. Πρέπει να φτιάξω το τοπογραφικό για να οικοδομήσει στο πίσω τμήμα και ψάχνω να βρω τι γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι θέμα συμβασης. Πάντως ορθώς δεν έδωσε ποσόστωση ο προηγούμενος συνάδελφος και το άφησε ως κοινόχρηστο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.