Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οριζόντια στήριξη μεταλλικού ζυγώματος σε δοκό O/Σ


 

Recommended Posts

Έχουμε μια μεταλλική στέγη σε βιομηχανικό κτήριο που έχουν ήδη κατασκευαστεί τα υποστυλώματα και η περιμετρική δοκός εδράσεως γερανογέφυρας όπως φαίνεται στο σχήμα.

Ο αρχιτέκτονας ζήτησε την μόρφωση της στέγης κατα τον τρόπο που φαίνεται.

 

Το πρόβλημα μου είναι ότι η δοκός είναι μόνο 30 cm και αν χρησιμοποιήσουμε χημικά αγκύρια αυτά θα βρίσκονται συνεχώς σε ένταση διάτμησης.

Το ζύγωμα είναι ανοίγματος 17.50 μ και πρόκειται για 9 πλαίσια ανα 6 m.

Εγώ επιμένω για δικτυωτή στέγη επάνω στην δοκό (εκεί που βρίσκεται το στηθαίο).

 

1)Ποια η άποψή σας για την λύση με την οριζόντια στήριξη ?

2)Ακόμα και για τη 2η λυση (δικτυωτή στέγη ) τα 30cm για έδραση είναι πολύ λίγα νομίζω.

post-110-131887210029_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πρότεινα πάκτωση της μεταλλικής δοκού στη δοκό Ο/Σ (όπως σχήμα), αλλά αρθρωτή σύνδεση πάνω στην δοκό Ο/Σ -είτε δικτύωμα είτε ολόσωμη -μεταβλητή ανάλογα έντασης .

 

Για άρθρωση επάνω στη δοκό τα 30cm πιστευω επαρκούν χωρίς πρόβλημα.Αν και μπορεί να εφαρμοσθεί και λαπάτσα Π με μικρονευρα αριστερά-δεξιά και να προεκταθούν έτσι τα 30 εκ.

 

(Η Π βησματώνεται πάνω στα 30εκ. και τα κατακόρυφα, με τα κολλημένα νευρα προέκτασης, στα πλάγια της δοκού Ο/Σ.

 

(φυσικά είναι ενδεικτική αυτή η λύση ,μπορούν να εφαρμοσθούν πολλές παραλλαγές)

 

Για άρθρωση με ολόσωμη (αν υποθέσουμε πως ο αρχιτέκτονας δεν θέλει ζευκτό) δεν βλέπω γιατί να έχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τον οπλισμό της δοκού σε εκείνο το σημείο πως είναι για να σου πω αν γίνεται...Γιατί υπάρχει διάταξη οπλισμού για τέτοιες περιπτώσεις...

Τώρα αν δεν ξέρεις τον οπλισμό το καλύτερο είναι έδραση με πλάκα και κοχλίες...(κύλιση και άρθρωση αντίστοιχα)

Αν γίνει όπως το δείχνεις θα έχεις ρηγμάτωση...και πιθανώς πρόβλημα αν πέσει πολύ χίονι ή έχει πολύ αέρα...

Εδώ από χίονι έπεσε στην Γερμανία ολόκληρο στέγαστρο και μάλιστα στην Bayern που έχει χιόνι, φαντάσου τι είχε ρίξει...γενικά θέλει προσοχή το όλο εγχείρημα...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις. Τελικά θα προσπαθήσω να αποφύγω την οριζόντια στήριξη και θα μορφώσω στέγη άρθρωση - άρθρωση ή άρθρωση-κύλιση. Μάλλον θα καταλήξουμε σε ζευκτό (δικτύωμα), αλλά θα ελέγξω και την λύση με ζύγωμα (ολόσωμο). Αυτό θα εξαρτηθεί από το διαθέσιμο ύψος πάνω από την γερανογέφυρα.

 

@Pappos : Εκεί που είναι η κατασκευή φίλε μου έχει να πέσει χιόνι κάτι χρόνια!!!

Link to comment
Share on other sites

οπωσδήποτε πάτα πάνω στην δοκό (εκεί που είναι το στηθαίο)

Η έδραση είναι καλή αν είναι καλά οπλισμένη.

Σίγουρα πάτα με άρθρωσή.

Άρα είτε δικτύωμα είτε ολόσωμη με ελκυστήρα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.