Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ σε διώροφη πολυκατοικία γραφεία


manospan

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Έχω διόροφη πολυκατοικία με υπόγειο, το υπόγειο είναι μη θερμαινόμενος χώρος στην καρτέλα του προγράμματος στην συνολική

 

επιφάνεια πρέπει να βάλω τα τ.μ του υπογείου και στην θέρμανση και την ψύξη τ΄αφαιρώ.Το κλιαμακοστάσιο χρειάζεται να το λάβω

 

υπόψιν μου.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ συνάδελφε,

 

Δήλαδη αν κατάλαβα καλά εφόσον κάνω συνολική επιθεώρηση στην πολυκατοικία πρέπει να βάλω και το κλιμακοστάσιο ως μη θερμαινόμενο χώρο και να κάνω τους

 

υπολογισμούς

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εκτός αν είναι μικρότερο από 10% του κάθε ορόφου, οπότε το θεωρείς ενιαίο με τη Θ.Ζ.

Link to comment
Share on other sites

σ΄ευχαριστώ και πάλι αυτό για το κλιμακοστάσιο υπάρχει κάπου στην ΤΟΤΕΕ να τα διαβάσω για να τα ξεκαθαρίσω λίγο

Link to comment
Share on other sites

Χώροι που καταλαμβάνουν όγκο μκρότερο του 10% του όγκου του κτιρίου ή/και έχουν χαμηλή ενεργειακή κατανάλωση συγκριτικά με την κατανάλωση στο υπόλοιπο κτίριο, δεν μπορούν να χαρακτηριστούν ως αυτόνομες θερμκές ζώνες.

 

Από την ΤΟΤΕΕ1 2.2 Καθορισμός θερμικών ζωνών κτιρίου

Link to comment
Share on other sites

να στε καλά για τις απάντησεις είναι το πρώτο μου πεα σε τριτογενή τομέα και μεγαλό κτίριο και έχω πελαγώσει λίγο αν θεωρήσετε κατι σημαντικό να

 

μου πείτε ευπρόσδεκτο η μόνη μου βοήθεια είναι το forum

Link to comment
Share on other sites

Δες και αυτό το θέμα μιας και έχεις να κάνεις με τριτογενή τομέα...Πιστεύω να σε βοηθήσει...Εδώ είμαστε.. :smile:

http://www.michanikos.gr/topic/22501-%CE%A0%CE%95%CE%91-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%97%CE%9C-%CF%83%CF%85%CF%83%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%83%CE%B5-%CF%84%CF%81%CE%B9%CF%84%CE%BF%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%AE-%CE%BA%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%B1/

Link to comment
Share on other sites

1.Ο όγκος του κλιμακοστασίου μου βγήκε κάτω του 10% συνεπώς δεν το ορίζω ως μη θερμαινόμενο. Οπότε τα τ.μ του κλιμακοστασίου τα προσθέτω στα τ.μ στον

κάθε όροφο για θέρμανση και ψύξη

 

2.Είδα πέντε αντλίες θερμότητες στην ταράτσα για θέρμανση και ψύξη πως μπορώ να καταλάβω οτι ποια αντλία θερμότητα αντιστοιχεί στον κάθε όροφο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.