Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμοπομπός σε 12-13 τετραγωνικά


Pascal Pasquale

Recommended Posts

Καλησπέρα. Είμαι ενοικιαστής και θερμαίνω το σαλόνι μου με κλιματιστικό. Σε υπνοδωμάτιο 12-13 τμ σκέφτομαι να βάλω θερμοπομπό ψυχρής αντίστασης, με ψηφιακό θερμοστάτη στα 1500watt.

 

1) Με καλύπτουν αυτά τα watt;. Μένω Αλεξανδρούπολη αλλά το σπίτι έχει καλή μόνωση καινούργια πολυκατοικία.

 

2) Και συμαντικότερο. Αν πάρω 2000watt και το βάλω στο ίδιο δωμάτιο, και να λειτουργεί πάλι με ψηφιακό θερμοστάτη στην ίδια θερμοκρασία θα χάνω χρήματα;

 

Ρωτάω για να πάρω το 2000watt αν καίνε τα ίδια, (συνολικά) για την θέρμανση που βγάζουν.

 

Ευχαριστώ

Edited by Pascal Pasquale
Link to comment
Share on other sites

Σε ιδια θερμοκρασία θερμοστάτη καταναλώνει το ίδιο , όμως γιατί επέλεξες θερμοπομπό καί όχι καλοριφέρ λαδιού - πού θερμαίνει με ακτινοβολία περισσότερο - αφού πρόκειται καί γιά υπνοδωμάτιο ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είμαι ενοικιαστής και θερμαίνω το σαλόνι μου με κλιματιστικό. Σε υπνοδωμάτιο 12-13 τμ σκέφτομαι να βάλω θερμοπομπό ψυχρής αντίστασης, με ψηφιακό θερμοστάτη στα 1500watt.

 

Είναι τόσο απλό....

ΚΑι εκει να βάλεις ένα καλό κλιματιστικό inverter και να το παντρευτείς...

Οπου μετακομίζεις παραμάσχαλα και το κλιματιστικό....

Διάβασε τη σημαίνει COP

Link to comment
Share on other sites

To σκεύτομαι αυτό με το Inverter, και στο υπνοδωμάτιο ίσως το κάνω. Ένα απλό κλιματιστικό midea έλεγα 9ράκι στα 220 ευρώ με 3.63 cop. Σε υπνοδωμάτιο θα είμαι, δεν θα παίξει μπάλα και τρελά.

 

Βασικά θα πάρω άμεσα ένα θερμοπομπό ή μια σόμπα χαλαζία γιατί θα μείνω για ένα μήνα μόνο ακόμα κάπου χωρίς κλιματιστικό και με πανάκριβο πετρέλαιο. (μετά όταν μετακομίσω θα το βάλω εκεί που σας λέω) Απο αυτά τα 2 ή κάτι παρόμοιο τι προτείνεται;

 

Τα λαδιού δεν μου αρέσουν πολύ. Μοιρίζουν στην αρχή αλλά και μετά που υποτίθεται οτι σταματάει η οσμή, θεωρώ ανθυγιεινή την λειτουργία τους με το λάδι που βράζει μέσα, έστω και αν είναι κλειστό. Αποδίδουν καλύτερα απο θερμοπομπούς atlantic με ψηφιακό θερμοστάτη;

Edited by Pascal Pasquale
Link to comment
Share on other sites

Οχι στα φτηνα κλιματιστικά....

Κάνουν θόρυβο και δεν λειτουργούν inverter ώστε η ποιότητα της θέρμανση να είναι ικανοποιητική.

Τα έχουμε γράψει χιλιάδες φορές....

Link to comment
Share on other sites

Στα θερμαντικα αντιστασεων Ιδια καταναλωση, για ιδια ποσοτητα θερμοτητας .Γιατί σε ενδιαφέρει ο ψηφιακός θερμοστάτης;

Edited by afilotimos
Link to comment
Share on other sites

Γιατί λένε οτι κάνει οικονομία σε σύγκριση με ένα με μηχανικό. http://energy.gov/energysaver/articles/thermostats-and-control-systems

 

Επειδή είμαι ενοικιαστής και δεν θέλω να ξεφύγω οικονομικά, μπορεί κάποιος να προτείνει ένα οικονομικό inverter;

Θα μπεί σε κρεβατοκάμαρα, ξαναυπενθιμίζω πάλι, άρα δεν θα δουλεύει πολύ.

Edited by Pascal Pasquale
Link to comment
Share on other sites

προσυπογράφοντας τα λεγόμενα του aithilenio, προσθέτω ότι τα on/off κλιματιστικά κανουν συχνά defrost σε συνθήκες κατω των 5oC με αποτέλεσμα τελικά να μην θερμανθείς Το ίδιο ισχύει και για τα φθηνά Inverter. Δεν έχουν καλό control για το defrost με αποτέλεσμα σε δυσμενείς να γονατίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα καλά inverter samsung και futzitsu στα 500 ευρώ. Μαζί με το κόστος εγκατάστασης φτάνει τα 600, άρα 500 ευρώ παραπάνω απο την αγορά απλού θερμοπομπού (για την κρεβατοκάμαρα πάντα)

 

Σε πόσο καιρό θα τα αποσβέσω αυτά τα λεφτά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.