Μετάβαση στο περιεχόμενο

εγκατάσταση ηλιακού θερμοσίφωνα με πρόγραμμα <<εξοικονομω>>


tzitzikas

Recommended Posts

Καλημέρα. Θέλω να εγκαταστήσω ηλιακό θερμοσίφωνα στο σπίτι μου. Μπορει να γίνει κάτι τέτοιο μόνο για τοποθέτηση ηλιακού θερμοσιφωνα με κάποιο πρόγραμμα όπως εξοικονομω κατ' οίκον ή κάποιο άλλο πρόγραμμα? Ποιές είναι οι προϋποθέσεις, τι κέρδος θα έχω και απο πού θα μπορούσα να ενημερωθώ.?

Επίσης σε οικονομικούς ηλιακούς θερμοσίφωνες ποιούς θα προτείνατε?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ.

θα μπορουσα να βάλω τώρα εναν ηλιακό και μετά να ξαναχρησιμοποιήσω το πρόγραμμα σε κάποια άλλη χρονική στιγμή για ενα ενεργειακό τζάκι?

τι κερδος θα έχω σε ποσοστό?

απο οτι ειδα καλυπτει και το κοστος των ενεργειακων επιθεωρησεων.

Απο ότι ειδα όμως εχει περιορισμο το ΠΕΑ να ειναι ισο ή κατω απο Δ.

Εκτός απο αυτό υπάρχει άλλο πρόγραμμα? Καποιος μου είπε για ΕΣΠΑ.

 

επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν περιλαμβάνει το πρόγραμμα αλλαγή συμβατικού τζακιού με ενεργειακό?

 

απο το σαιτ διάβασα αυτο

32. Ερ.: Η τοποθέτηση ενός ενεργειακού τζακιού «τζάκι –λέβητα» ή η ενεργειακή σόμπα με ξύλα μπορεί να θεωρηθεί επιλέξιμη δαπάνη;

 

Εφόσον ο ενεργειακός επιθεωρητής αποφανθεί ότι η θέρμανση της κατοικίας θα καλύπτεται από σύστημα που λειτουργεί κυρίως με την αξιοποίηση ανανεώσιμης πηγής ενέργειας, Α.Π.Ε., (π.χ. καυστήρας βιομάζας, που λειτουργεί με καύση στερεής βιομάζας– ξύλα), οι σχετικές παρεμβάσεις είναι επιλέξιμες.

 

μιλάει για σύστημα τζάκι-λεβητα. για ενεργεικό τζάκι με αέρα (τα κλασσικα) δεν το διευκρινίζει.

Edited by tzitzikas
Link to comment
Share on other sites

Το ΕΣΠΑ (που θα ξεκινήσουν οι υποβολές προτάσεων) είναι μόνο για επαγγελματική στέγη.

Χρήση του προγράμματος "εξοικονομώ" μόνο μια φορά.

Link to comment
Share on other sites

απο ότι ειδα θελει απο και Δ και κατω ΠΕΑ. Εμενα εχει Γ. Αρα δεν γινεται τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.