Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξωτερικά Χρώματα


lapsus memoriae

Recommended Posts

Γειά σας, Ψάχνοντας σε 4 γνωστές Ελληνικές εταιρείες χρωμάτων ακρυλικό για νέο σοβά εξωτερικά, ΜΟΝΟ σε μία βρήκα: Διαπερατότητα υδρατμών ISO 7783, διαπερατότητα CO2 DΙΝ ΕΝ 1062.6-02, υδροπερατότητα 1062.3-99, αντοχή σε επιταχυνόμενη γήρανση ASTM D2486-02, αντοχή σε πλύσιμο τρίψιμο ASTM D 2486-02, αντοχή σε κύκλους απόψυξης ΕΛΟΤΤ 777-85. Εφ'όσον δεν υπάρχουν αυτές οι πιστοποιήσεις στις υπόλοιπες Ελληνικές εταιρείες, να υποθέσω ότι οι άλλες τρεις ειναι κατώτερης ποιότητας; (υπάρχει "Γερμανική" εταιρεία που για υδροπερατότητα δίνει DIN52617 και υδρατμοπερατότητα DIN56615/1. Αυτές οι πιστοποιήσεις σας ικανοποιούν; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις για απλες ακρυλικες βαφες ή κοιτας και ειδικες ψυχρες εξωτερικες βαφες?

gio σ'ευχαριστώ αλλα ενδιαφερομαι γιά 1εφαρμογή με τα λιγώτερα προβλήματα 2 ανθεκτικότητα καί φυσικά 3 προστασία υποστρώματος. Δεν με ενδιαφέρουν τα "ψυχρά" χρώματα.

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις για απλες ακρυλικες βαφες ή κοιτας και ειδικες ψυχρες εξωτερικες βαφες?

 

Τι σχέση έχουν οι "ειδικες ψυχρες εξωτερικες βαφες"; εξήγησέ μου σε παρακαλώ αν γνωρίζεις τι ακριβώς σημαίνουν (εννοώ τον ορισμό τους ως ψυχρές βαφές και πως διαφοροποιούνται από τις "μη ψυχρές").

 

Γειά σας, Ψάχνοντας σε 4 γνωστές Ελληνικές εταιρείες χρωμάτων ακρυλικό για νέο σοβά εξωτερικά, ΜΟΝΟ σε μία βρήκα: Διαπερατότητα υδρατμών ISO 7783, διαπερατότητα CO2 DΙΝ ΕΝ 1062.6-02, υδροπερατότητα 1062.3-99, αντοχή σε επιταχυνόμενη γήρανση ASTM D2486-02, αντοχή σε πλύσιμο τρίψιμο ASTM D 2486-02, αντοχή σε κύκλους απόψυξης ΕΛΟΤΤ 777-85. Εφ'όσον δεν υπάρχουν αυτές οι πιστοποιήσεις στις υπόλοιπες Ελληνικές εταιρείες, να υποθέσω ότι οι άλλες τρεις ειναι κατώτερης ποιότητας; (υπάρχει "Γερμανική" εταιρεία που για υδροπερατότητα δίνει DIN52617 και υδρατμοπερατότητα DIN56615/1. Αυτές οι πιστοποιήσεις σας ικανοποιούν; Ευχαριστώ.

Στην εταιρεία που εργάζομαι πάντως δεν έψαξες (αστειεύομαι δε σε κατηγορώ).

 

Οι περισσότερες από τις μεγάλες τουλάχιστον εταιρείες, έχουν εξετάσεις αν όχι για όλες τις ιδιότητες που ζητάς, τουλάχιστον για τις περισσότερες.

Εσύ ως μη μηχανικός όμως θα μπορέσεις να τις αξιολογήσεις; Αν ναι μπράβο σου γιατί χρειάζεται συχνά να συγκρίνεις διαφορετικά πρότυπα (DIN, EN), Μάλιστα δεν ξέρω γιατί, εσύ ζητάς π.χ. αντοχές σε ASTM, κύκλους απόψυξης σε ΕΛΟΤ, υδρατμοπερατότητα DIN. Τι ακριβώς ψάχνεις, και πως;

 

Η παρακάτω ερώτηση

"υδροπερατότητα δίνει DIN52617 και υδρατμοπερατότητα DIN56615/1. Αυτές οι πιστοποιήσεις σας ικανοποιούν;"

δεν έχει νόημα, καθώς η τιμή της μετρούμενης ιδιότητας είναι που θα πρέπει να σε ικανοποιήσει και όχι το ότι μέτρησα την ιδιότητα κατά DIN.

Συμβουλή : επειδή δε θέλω να κάνω διαφήμιση στην εταιρεία που εργάζομαι (βιομ. χρωμάτων), θα έλεγα να απευθυνθείς σε κάποιο μηχανικό με σχετικές γνώσεις (υπάρχουν αρκετοί σε αυτό το forum) να σου προτείνει προϊόντα. Αλλιώς κάνε καλύτερο ψάξιμο στα τεχνικά τμήματα των εταιρειών.

Να γνωρίζεις πως η ποιότητα ενός εξωτερικού χρώματος δεν είναι κάτι που μπορεί να ορισθεί, καθώς "Η προστασία των εξωτερικών επιφανειών ένα δύσκολο παζλ!"

Υψηλές απαιτήσεις σε ιδιότητες όπως Αδιαβροχοποίηση, Αναπνοή, Πρόσφυση, Ελαστικότητα, Αντοχές στον καιρό, Αλκάλια, ατμ.ρύπους δύσκολα υπερκαλύπτονται σε ένα και μόνο προϊόν. Δε θα υπήρχαν άλλες κατηγορίες προϊόντων, παρά μόνο διαβαθμίσεις αυτού!

Μην "κολλάτε" στη Γερμανική π.χ. υψηλή τεχνολογία. Δε θα αγοράσετε αυτοκίνητο. Οι ελλ. βιομ. χρωμάτων διαθέτουν πολύ καλή τεχνογνωσία, χωρίς αυτό να σημαίνει πως τα ελλ. χρώματα είναι καλύτερα από αυτά ξένων εταιρειών. Όμως σε συνδυασμό με το γεγονός πως τα ελλ. χρώματα προσαρμόζονται/έχουν σχεδιαστεί κυρίως σύμφωνα με τις απαιτήσεις του ελλ. περιβάλλοντος (που είναι ιδιαίτερα δύσκολες), πληρούν σε μεγάλο βαθμό κάποια υψηλά standard ποιότητας.

Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχουν οι "ειδικες ψυχρες εξωτερικες βαφες"; εξήγησέ μου σε παρακαλώ αν γνωρίζεις τι ακριβώς σημαίνουν (εννοώ τον ορισμό τους ως ψυχρές βαφές και πως διαφοροποιούνται από τις "μη ψυχρές").

 

Σύμφωνα με το Άρθρο 8 της ΚΥΑ Δ6/Β/14826 του 2008 "Μέτρα για την βελτίωση της ενεργειακής απόδοσης στο δημόσιο τομέα" ορίζονται πρόσθετα μέτρα για την εξοικονόμηση ενέργειας και συγκεκριμένα:

Σε κτήρια..... απαιτείται τουλάχιστον η εφαρμογή απλών τεχνικών και συστημάτων για την βελτίωση της ενεργειακής απόδοσης και εξοικονόμηση ενέργειας του κτιρίου, όπως ενδεικτικά:

 

α. Επίχρισμα της ταράτσας κάθε κτιρίου με ψυχρές βαφές μεγάλης ανακλαστικότητας στην ηλιακή ακτινοβολία. Σε όλα τα κτίρια που διαθέτουν ελεύθερη οροφή, στην οποία δεν υπάρχει επικάλυψη από ανακλαστικό υλικό, λαμβάνεται πρόνοια ώστε να χρωματιστεί με ανακλαστική βαφή, κατά προτίμηση λευκού χρώματος, που να παρουσιάζει συνολικό συντελεστή ανακλαστικότητας στην ηλιακή ακτινοβολία τουλάχιστον με 0.87 και συντελεστή εκπομπής τουλάχιστον 0.8. Είναι δυνατό να χρησιμοποιούνται βαφές άλλου χρώματος, υπό την προϋπόθεση ότι ο ολικός συντελεστής ανακλαστικότητας είναι μεγαλύτερος του 0.7 και ο συντελεστής εκπομπής μεγαλύτερος ή ίσος του 0.8.

 

β. Όπου απαιτείται, οι εξωτερικοί χρωματισμοί των κατακόρυφων τμημάτων των κτιρίων πραγματοποιούνται με χρήση ψυχρών έγχρωμων ή λευκών βαφών. Οι έγχρωμες βαφές πρέπει να παρουσιάζουν ανακλαστικότητα χαμηλότερη ή ίση της ανακλαστικότητα του δώματος και πρέπει να φέρουν την ένδειξη «ψυχρές βαφές». Παράλληλα πρέπει να παρουσιάζουν συντελεστή εκπομπής τουλάχιστον ίσο, ή μεγαλύτερο, από 0.8. Οι βαφές πρέπει να είναι πιστοποιημένες ως προς τα οπτικά τους χαρακτηριστικά από εγκεκριμένα εργαστήρια.

 

Με λίγα λόγια "ψυχρά" είναι τα χρώματα τα οποία συνδυάζουν και ανακλαστικότητα (την οποία παρέχουν τα περισσότερα λευκά χρώματα) αλλά και εκπομπή.

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

gio

 

Όλα αυτά που γράφεις για κάποιον σχετικό είναι πλέον λίγο ανέκδοτο (χωρίς παρεξήγηση δε θέλω να σε θίξω προσωπικά), αν και όπως έχω αναφέρει ξανά σχεδόν όλες οι εταιρείες στον κλάδο των χρωμάτων έχουν προχωρήσει σε πιστοποιήσεις "ψυχρών χρωμάτων" με βάση σχετική ΠΕΤΕΠ (την οποία θεωρώ απαράδεκτη). Η δε ΚΥΑ που αναφέρεσαι είναι πολύ πιο απαράδεκτη (για πολλούς λόγους).

Μπορείς να δεις σχετικές αναφορές (και δικές μου) στο forum αν πάλι θεωρείς σκόπιμο μπορούμε να το συνεχίσουμε

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή μου καθηγήτρια

 

για να σου δώσω να καταλάβεις τι πρέπει να ξέρεις πριν διαβάσεις τα DIN, BS, ISO, EN κλπ. Θέλω να σου δώσω μια ιδεά του τι πρέπει να γνωρίζεις για να καταλάβεις τα παραπάνω

 

1) την σχετική υγρασία στην περιοχή σου

2) την διάρκεια έκθεσης στο ήλιο των στοιχείων σου

3) το αριθμό ημερών διαβροχής

4) τους συντελεστές κορεσμού όλων των υλικών σου μέχρι την βαφή

5) τους συντελεστές υδατοπερατότητας όλων των υλικών σου μέχρι την βαφή

6) τα συστήματα ελέγχου υγρασίας στο σπίτι σου

7) την ποιότητα των συνεργείων στην περιοχή σου

8-) το ιστορικό ωρίμανσης των υλικών σου

9) τις επιτρεπόμενες παραμορφώσεις και την πιθανότητα ρηγμάτωσης

10) το ποσό που έχεις να διαθέσεις

11) το εαν υπάρχει στην οικογένεια ιστορικό πνευμονικών παθήσεων

 

Εαν θέλετε ΠΕΤΕΠ να το κάνουμε σαν τα χαζο αμερικανάκια που στα ACI κατεβάζουν και 30 σελίδες που εξηγούν, δίνουν εξισώσεις, κλπ και μετά καταλήγουν. Διαφορετικά βλέπω τα ΠΕΤΕΠ σαν διαταγές απο ηλίθιους σε περισσότερο ηλίθιους και συγνώμη αλλα δεν θα πάρω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Αγαπητέ κ. καθηγητά, είναι πολύ ενδιαφέροντες οι ένδεκα αυτοί παράγοντες που παραθέτετε. Θα παρακολουθούσα ευχαρίστως μία συζήτηση στο forum σας πάνω σ'αυτό το θέμα. Στη σύντομη περιήγησή μου στο διαδίκτυο για χρώματα, το μόνο που βρήκα με μεταβαλλόμενη τιμή ήταν στη Ceresit, όπου ανάλογα την υγρασία περιβάλλοντος δίδονται διαφορετικές τιμές, νομίζω, υδρατμοπερατότητος.

Επειδή βρίσκω ΜΟΝΟ μία από τις έξι Ελληνικές εταιρείες να αναφέρεται σε πιστοποιήσεις: διαπερατότητας υδρατμών, Η2Ο, CO2, γήρανση, απότριψη κ.λ.π., μπορώ να θεωρήσω ότι αυτή είναι η πλέον σοβαρή; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Αγαπητέ κ. καθηγητά, είναι πολύ ενδιαφέροντες οι ένδεκα αυτοί παράγοντες που παραθέτετε. Θα παρακολουθούσα ευχαρίστως μία συζήτηση στο forum σας πάνω σ'αυτό το θέμα. Στη σύντομη περιήγησή μου στο διαδίκτυο για χρώματα, το μόνο που βρήκα με μεταβαλλόμενη τιμή ήταν στη Ceresit, όπου ανάλογα την υγρασία περιβάλλοντος δίδονται διαφορετικές τιμές, νομίζω, υδρατμοπερατότητος.

Επειδή βρίσκω ΜΟΝΟ μία από τις έξι Ελληνικές εταιρείες να αναφέρεται σε πιστοποιήσεις: διαπερατότητας υδρατμών, Η2Ο, CO2, γήρανση, απότριψη κ.λ.π., μπορώ να θεωρήσω ότι αυτή είναι η πλέον σοβαρή; Ευχαριστώ.

 

Μπορεί πράγματι να είναι η πλέον σοβαρή όπως πιθανόν έχετε καταλήξει. Έχετε το δικαίωμα να θεωρήσετε ότι θέλετε, όταν όμως το μοιράζεστε με άλλους καλό θα είναι να έχετε πιο σοβαρό κριτήριο. Η εταιρεία στην οποία εργάζομαι διαθέτει μεγάλο αριθμό πιστοποιήσεων/εργαστηριακών ελέγχων μεταξύ των οποίων και κάποιες από τις ιδιότητες απ' αυτές που αναφέρετε. Πιθανόν όπως έχω αναφέρει και αλλού να μην καλύπτουν, όλες τις απαιτήσεις για κάποιον ενδιαφερόμενο, όμως απ' όσο γνωρίζω δεν τις ζητήσατε. Επειδή πρόκειται για μια από τις μεγαλύτερες εταιρείες του κλάδου, πιθανολογώ πως είναι μεταξύ αυτών που θεωρείτε ως μη σοβαρές.

 

Καλώς ή κακώς στην Ελλάδα δεν είθιστε να αναρτώνται οι πιστοποιήσεις εργαστηριακοί έλεγχοι από τις εταιρείες. Σαφώς και αυτό δεν είναι υποχρεωτικό όπως καταλαβαίνετε. Αυτό δε σημαίνει πως δεν τις διαθέτει εάν κάποιος το ζητήσει.

 

Δεν ξέρω τελικά στην Ελλάδα είναι καλό ή κακό που ο καθένας μπορεί να κρίνει πρακτικές, λογικές, νοοτροπίες. Εν μέρει το θεωρώ δημοκρατικό αλλά κάπου θα πρέπει να υπάρχει και κάποιος σεβασμός ή λίγο "φρένο" γιατί πιθανόν να μη γνωρίζουμε κάτι πολύ καλά για να μπορούμε να το κρίνουμε έτσι εύκολα.

 

Από τον κο Ροδόπουλο συμφωνώ πως μπορείτε κι εσείς κι εγώ να μάθουμε αρκετά, όμως εσείς ζητάτε με μια ολιγοήμερη αναζήτηση στο inetrnet να καταλήξετε σε προϊόν που να έχει σχεδιαστεί με βάση τις απαιτήσεις που θέτετε (μέσα και αυτές που "αιωρούνται"). Πολύ εδώ μέσα το ψάχνουν χρόνια, εγώ προσωπικά και με βάση την όποια εμπειρία έχω στον κλάδο, πιστεύω όπως έχω ήδη αναφέρει πως δεν υπάρχει υλικό ΄που να συνδυάζει όλες τις επιθυμητές ιδιότητες (για εξωτερικές επιφάνειες).

 

Αν και συμφωνώ με την τεχνική ενημέρωση του οποιουδήποτε (είναι η δουλειά μου άλλωστε), δε γίνονται όμως όλα από τη μια μέρα στην άλλη.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε η διαπερατότητα υδρατμών έχει να κάνει με την δυνατότητα της βαφής επιτρέπει διαπνοή η οποία όμως προέρχεται απο την υλικά σου, επιχρίσματα εαν έχουμε μεταφορά απο μεσα έξω. Εαν έχουμε απο εξω μέσα τότε σε ενδιαφέρουν και άλλα πράγματα όπως δυνατότητα περιορισμού ρηγματωσης, ανθεκτικότητα στο ηλιο και στην διαβροχή (accelerated weather tests) κλπ. Βέβαια η βαφή έχει να κάνει με το επίχρισμα σου και το τι μπορεί να πάρει σε αστάρι. Πολλές φορές απαιτούμε απο το αστάρι να έχει παραπλήσιες προδιαγραφές με την βαφή.

 

Προφανώς καταλαβαίνετε οτι είναι τραγικά δύσκολο να εκπαιδεύεται online και σε φόρουμ. Οι βαφές γενικά είναι ενα τεράστιο και κρίσιμο κεφάλαιο και πλέον οι προδιαγραφές τους έχουν ξεφύγει απο τα χρώματα. Θα σας πω μονο οτι υπάρχουν πάνω απο 30000 σελίδες προδιαγραφών στον κόσμο.

 

Βλέπω τις βαφές απο το πρίσμα της προσφοράς τους στο να περιορίζουν την πιθανότητα διάβρωσης της όπλισης και τίποτα παραπάνω. Τα χρώματα τα αφήνω στους αρχιτέκτονες. Στην λογική λοιπον αυτή προσπαθώ να μελετήσω την ανθεκτικότητά των προδιαγραφών στον χρόνο. π.χ. οι τιμές διαπερατότητας υδρατμών δεν είναι σταθερές με τα χρόνια και έχουν μια αρκετά πολύπλοκη διαδικασία γήρανσης. Ξεκινάνε σταθερά σε σχέση με τον χρόνο και μετά δίνουν μια σχεδόν κάθετη υποβάθμιση. Είναι επίσης βασικότατο να καταλάβετε οτι δεν μπορούμε να βάφουμε απο πάνω πολλές φορές διότι οι προδιαγραφές τους αλλάζουν τραγικά. Πχ μπορείτε να μπλοκάρετε την διαπερατότητα και να κάνετε τεράστια ζημιά.

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.