Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διακοπή εργασιών και ΤΣΜΕΔΕ


olyvas

Recommended Posts

απο την στιγμη που δεν εισαι ελευθερος επαγγελματιας (αφου εκλεισες τα βιβλια σου κλπ) δεν μπορεις να μπεις στην ρυθμιση για το επιδομα στους ελευθερους επαγγελματιες.Αν τωρα γενικα μπορεις να γραφτεις στον ΟΑΕΔ δεν ξερω,μαλλον οχι ομως.Θα πρεπει να εργαστεις σαν υπαλληλος πρωτα,να μεινεις απο δουλεια και μετα να προσπαθησεις να παρεις το επιδομα ανεργιας,αρα δεν εισαι σε αυτη την περιπτωση.Αν προσληφθεις σε καποια εταιρεια σαν μισθωτος,τοτε τα πραγματα ειναι διαφορετικα,εκει μπλεκεται και το ΙΚΑ.Απλα επειδη εισαι νεος συναδερφος σε ενημερωνω οτι καμια εταιρεια ειτε ειναι κατασκευαστικη,ειτε μελετητικη δεν κανουν προσληψεις σαν μισθωτο,θα χρειαστεις το μπλοκακι.

Δεν ξερω ακριβως τι εχεις στο μυαλο σου,θελεις να εργαστεις σαν μηχανικος? εκανες απλα παυση στο ελευθερο επαγγελμα γιατι θα πας εξωτερικο για μεταπτυχιακο ή για να εργαστεις εκει και καποια στιγμη θα γυρισεις παλι? Αν το εκανες απλα για να γλυτωσεις το τελος επιτηδευματος πιστεψε ειναι πολυ μικρο το ποσο σε σχεση με τις ασφαλιστικες εισφορες. Εξηγησε αν θελεις τι απο ολα συμβαινει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για να μην μπερδεύεσαι....Οι εισφορές σου υπολογίζονται σαν ελεύθερος επαγγελματίας, είτε έχεις ανοικτά τα βιβλία σου, είτε τα έχεις κλειστά, είτε δεν έχεις κάνει καν έναρξη επαγγέλματος και έχεις μείνει με την άδεια του ΤΕΕ στην κορνίζα..... Για οποιαδήποτε μεταβολή στα παραπάνω μπορείς να ενημερώσεις τους δικούς σου, το αμόρε σου, τους φίλους σου, αλλά το ΤΣΜΕΔΕ δεν του καίγεται καρφί....

Μόνο σαν μισθωτός έχεις εισφορές μισθωτού και για την μετάβαση από ελ.επαγγελματίας ενημερώνεται το ΤΣΜΕΔΕ για να σου στείλει τις ανάλογες εισφορές...

Ο tasanto στα λέει ωραία επίσης.....

 

ΥΓ Αν δεν έχουν περάσει 5 χρόνια από έναρξη δεν πληρώνεις τέλος επιτηδεύματος...

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα παλιος ειμαι (σε λιγο κλεινω 10ετια) αλλα μαλλον κακα πληροφορημενος και για να ειμαι ειλικρινης απεχθανομαι τα λογιστικα. Εχω ομως μια λογιστρια που αντε να με βοηθαει τοσα χρονια -αργα το καταλαβα- μαλλον με αποπροσανατολιζε. Αυτο το εχω ακουσει κι απο αλλους, οτι δηλαδη οι λογιστες γενικώς δεν ειναι καλα ενημερωμενοι σε θεματα μηχανικων, δεν ξερω ομως κατα ποσο ισχυει.

 

Τελοσπαντων, εγω ακουσα απο διαφορες πηγες οτι πρεπει να κανω διακοπη εργασιων στη ΔΟΥ για να δικαιουμαι το επιδομα ανεργου ελευθερου επαγγελματια μετα απο 3 μηνες. Ισως και να ειναι 'ραδιο αρβυλα'. Το μονο σιγουρο ειναι οτι ο ΟΑΕΔ δεν εχει λαβει ακομα τετοια εγκυκλιο. Ουτε αυτο ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΤΙΠΟΤΑ....

 

προσωπικα βλεπω οτι τσαμπα εκανες διακοπη στη ΔΟΥ....

 

Λες ε? Γιατι πριν αλλος μηχανικος μου ειπε πως απο Απριλη θα ξεκινησει η καταβολη του επιδοματος ανεργιας σε ασφαλισμενους του ΕΤΑΑ.

Ιδωμεν...

 

Ετσι κι αλλιως εχω να κοψω ΑΠΥ απο τελη του 2010. Πληρωσα κερατιατικα τα 500 ευρω περυσι και φετος θα πληρωσω τα 650 ευρω. Ας γλυτωσω αυτα τουλαχιστον το 2014 και μεχρι τοτε ευχομαι να βρω αυτο που θελω στο εξωτερικο.

 

Θα κανω και μια βολτα απο ΟΑΕΔ αυριο κι οτι βρεξει ας κατεβασει. Εδω που φτασαμε...

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν καποιοι συγκεκριμενοι οροι για να λαβεις το επιδομα ανεργιας σαν ελευθερος επαγγελματιας. Δεν ειναι μονο τα εσοδα σου απο το επαγγελμα το τελευταια χρονια (νομιζω κατω απο 20000 ευρω για δυο χρονιες.....ψαξτο λιγο) αλλα γενικα τα εισοδηματα σου (μπορει να εχεις εισοδηματα απο ενοικια πχ). Ετσι οπως τα λες κακως διαγραφηκες απλα για το τελος επιτηδευματος.Οχι οτι πεφτουν απο τον ουρανο 650αρια αλλα σε σχεση με τις 5000 που θα δωσεις για το 2013 ασφαλιστικες εισφορες δεν ειναι και κατι σημαντικο. Αν θελεις να πας στο εξωτερικο για να εργαστεις για καποια χρονια και μετα να επιστρεψεις (ελπιζωντας οτι κατι θα αλλαξει στο χωρο μας.....αδικως για μενα,το επαγγελμα κανει κυκλους με περιοδο εικοσαετιας) μην διαγραφεις οριστικα απο το ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ. Μπορεις ομως να κανεις προσωρινη παυση απο το ΤΣΜΕΔΕ ,υπαρχει αντιστοιχο θεμα στο φορουμ. Eννοειται οτι με αυτο παγωνεις βεβαια και τον συνταξιμο χρονο.

Edited by tasanto
Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν καποιοι συγκεκριμενοι οροι για να λαβεις το επιδομα ανεργιας σαν ελευθερος επαγγελματιας. Δεν ειναι μονο τα εσοδα σου απο το επαγγελμα το τελευταια χρονια (νομιζω κατω απο 20000 ευρω για δυο χρονιες.....ψαξτο λιγο) αλλα γενικα τα εισοδηματα σου (μπορει να εχεις εισοδηματα απο ενοικια πχ). Ετσι οπως τα λες κακως διαγραφηκες απλα για το τελος επιτηδευματος.Οχι οτι πεφτουν απο τον ουρανο 650αρια αλλα σε σχεση με τις 5000 που θα δωσεις για το 2013 ασφαλιστικες εισφορες δεν ειναι και κατι σημαντικο. Αν θελεις να πας στο εξωτερικο για να εργαστεις για καποια χρονια και μετα να επιστρεψεις (ελπιζωντας οτι κατι θα αλλαξει στο χωρο μας.....αδικως για μενα,το επαγγελμα κανει κυκλους με περιοδο εικοσαετιας) μην διαγραφεις οριστικα απο το ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ. Μπορεις ομως να κανεις προσωρινη παυση απο το ΤΣΜΕΔΕ ,υπαρχει αντιστοιχο θεμα στο φορουμ. Eννοειται οτι με αυτο παγωνεις βεβαια και τον συνταξιμο χρονο.

 

επισημα δεν ισχυει τιποτα οπως ειπαν και οι παραπανω για το επιδομα ανεργιας. Απο αυτα ομως που γραφονται καλυπτω ολες τις προυποθεσεις (εισοδηματος, χρονων ασφαλισης κτλ). Θα δουμε αν ισχυσουν απο Απριλιο οπως ακουγεται..

 

Ετσι κι αλλιως προτιμω να κανω προς το παρον τις ελαχιστες αυτες δουλειες που εχω με την υπογραφη συναδελφου - φιλου μηχανικου ακομα κι αν χανω αρκετα σε χρημα παρα να ταλαιπωρουμαι με τα φορολογικα ενος ελ.επαγγελματια και να δινω τα κερατιατικα στην εφορια, πληρωνοντας αμαρτιες αλλων. Αν μας ερθει και το επιδομα, καλοδεχουμενο... Αν οχι και προκυψει εδω κατι καλο, ξανακανω εναρξη.

 

Ισως ειναι και καλυτερα ετσι αν το κανουν και αλλοι, για να δουμε τελικα ποιο ειναι το πραγματικο ποσοστο ανεργίας... Οχι τα παραμυθια του 27%...

 

Κι αν προκυψει εξωτερικο οπως το ελπιζω, δεν εχω σκοπο φιλε μου να επιστρεψω... Μακαρι να γινει ετσι.. Γιατι τελικα αποδειχτηκε (στα δυσκολα) τι ανθρωποι ειμαστε τελικα κι εμεις σαν λαος...

Link to comment
Share on other sites

Πίστεψέ με ουδείς ασχολείται με το επίδομα ανεργίας γιατί έτσι και αλλιώς μεγαλύτερη κοροιδία από αυτό δεν υπάρχει..... Δηλαδή τώρα εσύ περιμένεις το επίδομα?

Link to comment
Share on other sites

ρε ικαρε μεχρι τωρα ειχα κοψει τελευταια ΑΠΥ τελη του 2010... τι αλλο να πω?

 

(προφανως και το επιδομα αν τελικα υπαρξει ειναι κοροιδια... προφανεστατα...)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.