Μετάβαση στο περιεχόμενο

υπόγειο σε υφ. νόμιμο κτίσμα


Recommended Posts

καλησπέρα

εχω την εξής περίπτωση: σε ισόγειο νόμιμο υφιστάμενο κτίριο 600τ.μ (20x30) μεταλλική εμπορική αποθήκη οικ. άδειας του 2000, υπάρχει και υπόγειο το οποίο δεν έχει δηλωθεί καθόλου. Επίσης μέτρησα το ισόγειο και διαπίστωσα ότι είναι περισσότερα μέτρα 20Χ35 = 700 τ.μ.

1 . Το υπόγειο, μπορώ να το περάσω με μια ενημέρωση φακέλου ή πρέπει να το δηλώσω με τον N. 4014?

2.Για τα 100τ.μ επιπλέον, πληρώνω παράβολο και βγάζω άδεια? ;ή υπάρχει άλλος τρόπος πιο σύντομος?

3. Με το ΙΚΑ τί γίνεται ? θα πληρώσει ο πελάτης τα ένσυμα του υπογείου?

4. Σύμφωνα με τον ΝΟΚ το υπόγειο ανεξάρτητα χρήσης ΔΕΝ μετράει στον Σ.Δ.

το ελ. ύψος του υπογείου εινα 4 μ . δηλ αν βγάλω οικ άδεια δεν υπολογίζω το υπόγειο στη δόμηση σωστά ?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς είτε να εντάξεις τους χώρους στο αρ.24 και να πληρωθεί το πρόστιμο (μιλάμε για πολύ χρήμα),

είτε στο αρ.26 και να εκδόσεις άδεια νομιμοποίησης πληρώνοντας μόνο το παράβολο. Για τα ένσημα (στο αρ26) έχουν ειπωθεί διάφορα, εφόσον όμως έχει παρέλθει και 10ετία, πιστεύω δεν θα υπάρξει πρόβλημα.

Εγώ έχω καταλάβει ότι το υπόγειο στο ΝΟΚ μετράει (έστω και κατά ποσοστό) ή δεν μετράει στο ΣΔ ανάλογα με τη χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.