Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μοίράσμα κόστους έκδοσης αδείας


bnpwn

Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Υπάρχει ισόγειο και 1ος όροφος ακινήτου για το οποίο ενοικιάζεται και έχει γίνει οριζόντια ιδιοκτησία.

Το ισόγειο με τον πρώτο όροφο συνδέονται με εσωτερική σκάλα και επειδή ο 1ος όροφος είναι αυθαίρετος θα πρέπει να μπούμε στην ρύθμιση περί αυθαιρέτων και να εκδοθεί οικοδομική άδεια.

 

Το ισόγειο ανήκει 50% στον ιδιοκτήτη Α, και από 25% στους ιδιοκτήτες Β και Γ.

Ο πρώτος όροφος ανήκει όλος στον ιδιοκτήτη Δ.

 

Σημειωτέον ότι το ενοίκιο που λαμβάνεται από το παραπάνω ακίνητο το λαμβάνουν μόνο οι Α, Β και Γ κατά τα ποσοστά συνιδιοκτησίας που αναφέρω παραπάνω.

 

Μπορείτε να μου πείτε πως θα πρέπει να γίνει η κατανομή όλων των εξόδων που θα αφορούν την έκδοση αδείας του 1ου ορόφου?

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

ποιός όροφος είναι μισθωμένος? γιατί δεν το κατάλαβα όπως το γράφεις...

 

α και εσυ ποιος είσαι ο Α, ο Β, ο Γ ή ο Δ??

Link to comment
Share on other sites

Σταύρο το ισόγειο ειναι μισθωμένο και τα μισθώματα τα καρπώνονται ο Α-Β-Γ κατά 50-25-25%

 

Ολος ο 1ος όροφος ειναι του Δ ο οποίος ειναι και ο αυθαίρετος.

 

Ο Δ να επωμιστεί το κόστος, εφόσον ανήκει μόνο σε αυτόν...(εχει γίνει σύσταση οριζόντιας με ισόγειο με ΟΑ και όροφο ανευ ΟΑ ;;;)

Link to comment
Share on other sites

αν ισχύει αυτό που λες Κane τοτε έχει καλώς...και εννοείται οτι τα εξοδα (παράβολα αμοιβές κλπ) αν δεν υπάρχουν αλλες αυθαιρεσίες στο όλο ακίνητο να είναι του Δ. αλλιώς ας πάνε αναλογικά....

 

 

καλά για σύσταση οριζόντιας πρώτη φορά άκουσες σε όροφο ανευ Οικ. Αδείας???είναι παλιό το κτίσμα και δεν ήταν απαιτούμενη η προσκόμιση οικ άδειας μαλλον..... :mrgreen: :shock:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι ο Α.

Και το ισόγειο και ο 1ος είναι μισθωμένος.

Το κτίσμα είναι παλιό και δεν υπήρχε ο 1ος όροφος, ήταν ταράτσα πριν, μέχρι που ο ενοικιαστής έφτιαξε στον 1ο όροφο ένα παράπιγμα με πολυκαρμπονικό.

Για αυτό το παράπιγμα θα πρέπει να κάνω νομιμοποίηση.

Άρα, αν κατάλαβα καλά, θα πρέπει τα έξοδα να πληρωθούν από τον κάτοχο του 1ου ορόφου ή αλλιώς αναλογικά, βάσει των τετραγωνικών που κατέχει ο κάθε ιδιοκτήτης των ισογείων και του 1ου ορόφου.

Link to comment
Share on other sites

επ...για περίμενε λίγο.... είπες κάτι για πρόχειρη κατασκευή ????απο τον ενοικιαστή???? χμ....κοιτα να δείς άλλο κάτι σταθερό και ΜΟΝΙΜΟ και άλλο κάτι πρόχειρο...και μάλιστα κατασκευασμένο απο τον ενοικιαστή.

 

επειδη το ερώτημα σου πλέον δεν είναι θέμα μηχανικών (έτσι το βλέπω εγώ) θα σου απαντήσω πρώτα σαν άνθρωπος.

 

έχουμε και λέμε...

1). αν ήμουν ο ιδιοκτήτης του ορόφου που δεν είναι όροφος αλλά είναι στην ουσία ο αέρας (μάλλον) και ο ενοικιαστής σου ήρθε και κατασκεύασε κάτι δικό του...

τότε...πλήρωσε μου ενοίκιο...

2) εγώ δεν θέλω να τακτοποιήσω...και θέλω να το κατεδαφίσετε...γιατί τότε έχετε καταπατήσει "ιδιοκτησία" μου.

3) αν θέλεις να τακτοποιήσεις -νομιμοποιήσεις...κάνε οτι θέλεις...εγω σου είπα και απο την αρχή δεν γουστάρω να κάνω τίποτα στο τμήμα της οριζοντίου ιδιοκτησίας μου....την οποία καταπατάς.... ;). αν τελικά αποφασίσεις οτι τακτοποιείς και νομιμοποιείς τότε αυτό το πράγμα είναι δικό μου.... :mrgreen:

 

 

άρα... τώρα σαν μηχανικός σε συμβουλεύω....

 

 

βρείτε τα μεταξύ σας.... και η δική μου λογική λέει οτι θα πρέπει να παίρνει ενοίκιο και ο Δ.

 

 

στο ξαναλέω... άλλο κατασκευή αυθαίρετου ορόφου και άλλο μια πρόχειρη κατασκευή στο δώμα.....πόσο μάλλον αν μιλάμε και για "καταπάτηση" ξένης ιδιοκτησίας....

 

 

εξήγησε μου...οταν λες σύσταση οριζοντίου ο Δ τι έχει ακριβώς??? γράφει ο αέρας της οικοδομής ή της μελλοντικής επέκτασης???

Edited by stavrosa
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.