Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επέκταση χώρου στάθμευσης εις βάρος γειτονικού


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

 

Το πρόβλημά μου είναι πως εδώ και κάποιο καιρό, ο ιδιοκτήτης του διπλανού μου υπογείου χώρου στάθμευσης αποφάσισε να επεκτείνει τον χώρο του πάνω στην είσοδο μου.

Ο λόγος που το κάνει είναι πως τα οροθετημένα τετραγωνικά του είναι λιγότερα από αυτά που αγόρασε στο συμβόλαιο (όπως αυτός λέει).

Οπότε τα επεκτείνει για να έχει τα τετραγωνικά του συμβολαίου του.

Από τότε που το έκανε δυσκολεύτηκε πολύ η είσοδός μου στο πάρκινγκ μου γιατί η επέκταση του μου μείωσε την είσοδο από 4,1m σε 3,1m.

Ο χώρος στάθμευσης μου είναι υπόγειος 30m2 (στα συμβόλαια) και σε γωνία 90 μοιρών από την ράμπα εισόδου. Υπάρχει δε και κολόνα (δυστυχώς) που δυσκολεύει πολύ τα πράματα.

το διάγραμμα και οι διαστάσεις είναι οι κάτωθι:

το πάρκινγκ μου είναι το 9,4x3,2 στα χαρτιά. Στην πράξη παρκάρω μόνο ένα αυτοκίνητο (μπαίνει πλέον με το ζόρι) και μία μηχανή.

 

parking1m.jpg

 

Φυσικά άρχισα να ψάχνω για σχετικούς νόμους σχετικά με το ελάχιστο πλάτος διαδρόμου προσέγγισης χώρου στάθμευσης.

Βρήκα την υπουργική απόφαση 98728/7722/93 η οποία περιγράφει την «εσωτερική ακτίνα στροφής» αλλά και το «ελάχιστο πλάτος καμπύλου διαδρόμου».

Δυστυχώς δεν είμαι σε θέση να κατανοήσω πλήρως τον ορισμό της «εσωτερικής ακτίνας στροφής».

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ώστε να κατανοήσω αν το πλάτος της εισόδου μου είναι στα νόμιμα πλαίσια ή όχι;

 

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.