Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τροποποίηση της ΚΥΑ 145116/2011 (ΦΕΚ 354/Β/8-3-2011)


Steste

Recommended Posts

Την καλησπέρα μου σε όλους.

Πρώτη φορά γράφω στο forum (αν και το παρακολουθώ αρκετό καιρο τώρα) οποτε να με συγχωρεσετε αν κανω καποια γκάφα.

Διάβασα την παρακάτω ανακοίνωση του ΥΠΕΚΑ και ήθελα να ρωτησω.

Αυτο που γράφει είναι οτι καταργούνται τελείως οι άδειες επαναχρησιμοποίησης και αντικαθίστανται απο την ΑΕΠΟ (απόφαση έγκρισης περιβαλλοντικών όρων) ή τις ΠΠΔ (πρότυπες περιβαλλοντικές δεσμεύσεις)?

Ισχύει?

Γνωρίζει μήπως καποιος κάτι?

 

 

 

http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=785&sni[524]=2338&language=el-GR

Edited by Steste
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν σου πηρε σωστα το λινκ, ειναι αυτο

Αρα σωστα μου ειπαν πριν λιγες μερες απο την δνση υδατων της περιφερειας μου για ενα ακομα ετος περιθωριο προσαρμογης.... δεν ηξεραν λεπτομερειες και τιποτα παραπανω, η κοπελα μου ειπε οτι η νομοθεσια για λυματα θα αλλαξει ξανα, το ειχα αναφερει στο θεμα σχετικα με αδειες επαναχρησιμοποιησης. Δεν ξερω ποιος αποφασιζει και ποιος κανει κουμαντο στο υπεκα, αλλα εχω να πω οτι ειναι τραγικοι.....Ευχαριστουμε για την ενημερωση

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω μαζί σου.

Βασικα μιλησα με καποιον που ειναι μεσα στα κολπα μου ειπα πως τα ορια δεν θα αλλαξουν. Παρ ολα αυτα δεν ηξερε να μου απαντησει για τις μελετες επαναχρησιμοποιησης (αν θα περιλαμβανονται ισως στην ΑΕΠΟ η στις ΠΠΔ) και γι αυτο απευθυνθηκα εδω. Αν γνωριζει καποιος καθοτι αφορα ιδιαιτερα τον κλαδο μου

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν καταλαβαινω, ας πουμε για την περιπτωση μου, ξενοδοχειο που εχει εγκεκριμενους ορους,ενας απο αυτους να εναρμονιστει με την 145116. Καλα μεχρι εδω. Τωρα ερχονται και μας λενε, θα καταργηθει η αναγκη υπαρξης μελετης επαναχρησιμοποιησης και η αναλογη αδεια, και η αδεια αυτη θα αντικατασταθει απο καποιους ορους ή ππδ. Μα ανθρωποι του θεου, αντι για αδεια επαναχρησιμοποιησης θελετε ορο οτι τα λυματα θα εχουν αυτα και αυτα τα χαρακτηριστικα εξοδου και αυτη την επεξεργασια, και την ιδια στιγμη στην αεπο εχει ορο που λεει να παμε με την 145116. Και στη διαυγεια εχω δει πολλες αεπο με αυτο τον ορο, να εναρμονιστουν με την 145116

Θα μαθουμε εντος της χρονιας τελικα τι και πως θα ισχυσει, μεχρι τοτε υπομονη.

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συνάδελφοι καλησπέρα, σε δραστηριότητα κατηγορίας Β με συστημα σηπτικά δεξαμενής - απορροφητικοί βόθρου εχω καταθέσει δικαιολογητικά για μηχανολογική επέκταση.Μεταξυ άλλων μου ζητείται υπαγωγή σε ΠΠΔ,γνωρίζει κάποιος αν είναι απαραίτητη η υδρογεωλογικη μελετη και η μελετη εφαρμογής και εμπλουτισμού νερού, δεδομένου οτι στην τροποποιηση της 145116 αναφέρεται οτι για δραστηριότητες κατηγορίας Β δεν απαιτείται αδεια επαναχρησιμοποίησης, αλλα μονο δήλωση υπαγωγής σε ΠΠΔ?

Ευχαριστώ για το χρονο σας!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.