Μετάβαση στο περιεχόμενο

Aδεια χειριστη κλαρκ


Recommended Posts

Για σας και καλως σας βρηκα,ειμαι νεος στη παρεα και θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα.

 

Εχω λοιπον μια παραδοξη απορια.

 

Θελω να εργαστω σε μια επιχειρηση ως χειριστης κλαρκ.

 

Θα μου πειτε εσυ μπορει να θελεις!Ομως ολες οι επιχειρησεις ζητανε με προηπηρεσια,και να εχεις αδεια χειριστη κλαρκ.

 

Για να βγαλεις λοιπον αυτη την αδεια χειριστη κλαρκ ,απο οσο ρωτησα κ εμαθα,θα πρεπει να δουλεψεις καπου ως βοηθος χειριστη κλαρκ,και επειτα απο καποιο χρονικο διαστημα προηπηρεσιας μπορεις να δωσει εξετασεις και να παρεις το διπλωμα -αδεια χειριστη κλαρκ.

 

Τα ερωτηματα μου ειναι:

 

1)Πως μπορεις να κανεις αυτη τη προηπηρεσια ,να εχεις εστω την πρωτη επαφη με κλαρκ, τι στιγμη που ολες οι επιχειρησεις ζητουν χειριστες με αδεια?

 

2)Εγω που δεν εχω καμια επαφη με κλαρκ ,πως μπορω να μαθω(οχι οτι ειναι τιποτα).Υπαρχει καποιο σωματιο κατι ,που μαθαινεις και περνας εξετασεις για να παρεις την αδεια πως γινετε?

 

3)Απο την αλλη μπαινοντας σε μια εταιρια,η οποια εχει κλαρκ με χειριστες ,δεν μπορω να νοησω την αρμοδιοτητα "βοηθος χειριστη"! Αφου το κλαρκ απο ενα ατομο αποτελειτε ο χειρισμος του.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ΦΙΛΕ ΕΤΥΧΕ ΣΗΜΕΡΑ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑ ΑΔΕΙΑ ΧΕΙΡΙΣΤΟΥ CATERPILLA (BOMCAT) ΦΟΡΤΩΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.

 

ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΚΟΛΟΥΘΑ:

1.ΑΙΤΗΣΗ

2.ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΗ ΜΟΝΙΜΗΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ

3.ΤΕΛΟΣ ΥΠΕΡ Π.Ε. 47ΕΥΡΩ

4.3 ΦΩΤΟΦ\ΓΡΑΦΙΕΣ

5. ΙΑΤΡΙΚΗ ΓΩΜΑΤΕΥΣΗ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΥΓΙΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΛΗ ΟΡΑΣΗ ΚΑΙ ΑΚΟΗ.

6.ΦΩΤΟΤΥΠΙΑ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΗΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ

8.ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΑΠΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΘΕΩΡΗΜΕΝΗ ΑΠΟ ΕΠΟΠΤΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΗ ΤΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥ ΣΩΜΑΤΕΙΟΥ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ α) Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ β) ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΝΤΑ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΑ γ)ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΙΜΑΤΟΣ δ)ΤΟ ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΚΑΙ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΔΕΙΑΣ ΤΟΥ ΧΕΙΡΙΣΤΗ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟΝ ΟΠΟΙΟΝ ΜΑΘΗΤΕΥΣΕ.

 

- ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑ ΠΑΝΩ ,ΘΕΩΡΗΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΜΑΖΙ α)ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΟΣ β) ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΩΝ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ γ)ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ Η' ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΕΠΙΒΛΕΠΟΝΤΟΣ ΧΕΙΡΗΣΤΗ.

  • ΓΙΑ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΑΔΕΙΑΣ Δ ΤΑΞΗΣ (ΕΩΣ 100HP) ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ 600 ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΑ
  • ΓΙΑ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΑΔΕΙΑΣ Γ ΤΑΞΗΣ (ΕΩΣ 200HP) ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ 750 ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΑ
  • ΓΙΑ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΑΔΕΙΑΣ Β ΤΑΞΗΣ (ΕΩΣ 300HP) ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ 900 ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΑ
  • ΓΙΑ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΑΔΕΙΑΣ Α ΤΑΞΗΣ (ΕΩΣ 300+HP) ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ 1000 ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΑ

ΜΕ ΠΤΥΧΙΟ ΚΑΤΩΤΕΡΑΣ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΥ Η ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ ΣΤΟ (1/2) ΚΑΙ ΜΕ ΠΤΥΧΙΟ ΜΕΣΗΣ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΣΤΟ (1/3).

 

 

ΕΣΥ ΦΙΛΕ ΛΟΓΙΚΑ ΑΝΗΚΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΩΣ 100 HP ΑΡΑ ΘΕΣ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ Δ ΤΑΞΗ ΑΔΕΙΑ!!!!ΠΟΥ ΑΥΤΟ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ 600 ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΑ ΔΗΛΑΔΗ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ.......ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΜΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ Η ΟΠΟΙΑ ΤΗΑ ΔΕΧΤΕΙ ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΕΙ ΣΑΝ ΒΟΗΘΟ ΧΕΙΡΙΣΤΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ.....ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΚΕΙΝΗ Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΜΟΝΙΜΟ ΧΕΙΡΙΣΤΗ.....

ΑΛΛΙΩΣ ΑΝ ΔΕΝ ΣΕ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΚΟΙΤΑ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΟΑΕΔ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΤΙΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΤΟΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ ΚΑΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΑΣ ΣΟΥ ΒΑΖΕΙ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΑΛΛΙΩΣ ΝΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΕΣΥ Ο ΙΔΙΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΛΕΟΝ ΚΑΜΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΤΟΜΑ.....

 

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΤΟ ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΧΕΙΡΙΣΤΩΝ ΜΗΧΑΝΙΜΑΤΩΝ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΕΡΓΩΝ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΝΟΜΑΡΧΙΑΚΗΣ ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΣΗΣ....ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΠΟΥ ΒΓΑΖΟΥΝ ΤΙΣ ΑΔΕΙΕΣ ΧΕΙΡΙΣΤΩΝ....

 

 

Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων. Χρησιμοποιείστε σας παρακαλώ την εντολή "Επεξεργασία" και διορθώστε.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Για το κλάρκ η απαιτούμενη προϋπηρεσία είναι τα 400 ημερομίσθια, μέχρι ν'αρχίζει να εφαρμόζεται το Π.Δ. 113/2012, εκεί αλλάζουν τα πράγατα. Επίσης μέχρι την εφαρμογή το νέου Π.Δ. 113, οι μηχανολόγοι μπορούν να χειριστούν Μ.Ε. οποαδήποτε κατηγορίας αυτεπάγγελτα και να επιβλέψουν μέχρι δύο Μ.Ε. συγχρόνως.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Βλέπω το ΤΕΕ ασχολείται πολύ με τους μηχανικούς και τα δικαιωματά μας.

Καταντήσαμε να είμαστε ΚΑΤΩ και από το σωματείο χειριστών!!!!!

 

Οι διπλωματούχοι ή πτυχιούχοι μηχανικοί του Πανεπιστημιακού Τομέα που αναφέρονται στο Παράρτημα Γ,

με την εγγραφή τους στο Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος [ΤΕΕ], υποβάλλουν αίτηση στην αρμόδια υπηρεσία της

οικείας Περιφέρειας, προκειμένου να αποκτήσουν την άδεια του χειριστή μηχανημάτων έργου συγκεκριμένης

ειδικότητας και ομάδας,αφού προηγουμένως αποκτήσουν προϋπηρεσία είκοσι ημερών στην αιτούμενη ειδικότητα και ομάδα.

 

ΞΕΦΤIΛΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΤΙΑ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα.Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα τα φώτα σας για ένα ζήτημα που με έχει προβληματίσει.Είμαι εδω και τέσσερα χρόνια αποθηκαριος σε μια εταιρεία,ξεκίνησα με σύμβαση απλή και τα τελευταία δυόμιση παω στα τρία χρόνια είμαι με σύμβαση βοηθού χειριστή κλάρκ.Απ'οτι γνωρίζω στα δυο χρόνια προϋπηρεσία έχω δικαίωμα να βγάλω το δίπλωμα.Αφού το ζήτησα από τον εργοδότη μου,πήρα την απάντηση ότι ακόμα δεν είναι ώρα.Αυτός προφανώς από την μεριά του δεν θέλει να μου το δώσει το χαρτί γιατί μετά αλλάζουν πολλά.Εγω τι μπορώ να κάνω?Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 8 months later...

Βλέπω το ΤΕΕ ασχολείται πολύ με τους μηχανικούς και τα δικαιωματά μας.

Καταντήσαμε να είμαστε ΚΑΤΩ και από το σωματείο χειριστών!!!!!

 

Οι διπλωματούχοι ή πτυχιούχοι μηχανικοί του Πανεπιστημιακού Τομέα που αναφέρονται στο Παράρτημα Γ,

με την εγγραφή τους στο Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος [ΤΕΕ], υποβάλλουν αίτηση στην αρμόδια υπηρεσία της

οικείας Περιφέρειας, προκειμένου να αποκτήσουν την άδεια του χειριστή μηχανημάτων έργου συγκεκριμένης

ειδικότητας και ομάδας,αφού προηγουμένως αποκτήσουν προϋπηρεσία είκοσι ημερών στην αιτούμενη ειδικότητα και ομάδα.

 

ΞΕΦΤIΛΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΤΙΑ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.