Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνδεσμολογία αλέρ ρετούρ με φωτοκύτταρο


saradis1

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Μήπως βρίσκεται σε κανέναν μια συνδεσμολογία με 2 αλερ ρετουρ ακραίους + φωτοκύτταρο για έλεγχο φωτισμού?

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Το "φωτοκύτταρο" θα ανάνει τα φώτα παρακάμπτωντας του διακόπτες?

 

Μπορείς απλά να στείλεις μία επιπλέον (παράλληλα) επιστροφή στα φωτιστικά, να στείλεις την επιστροφή προς το φωτιστικό στον πίνακα και να οπλίσεις ένα ρελέ το οποίο θα αξιοποιήσεις όπως σε βολεύει (παράλληλη ή σε σειρά με το φωτοκύταρρο), να υλοποιήσεις τον αλλέ ρετουρ με ρελέ καστάνιας κ.α. αναλόγως της επιθυμητής λειτουργίας.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι 100% σίγουρος οτι έχω καταλάβει πώς το περιγράφεις. Θα σου ήταν εύκολο να κάνεις ένα σχήμα?

Σκεφτόμουν ή να παρακάμπτεται το φωτοκύτταρο με τους διακόπτες ή να ενεργοποιεί ή όχι την λειτουργία του φωτοκύτταρου.

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Παραπάνω δεν περιέγραψα μία μόνο περίπτωση, αλλά προσπάθησα να σου δώσω κανά δυο ιδέες. Για ποια απο όλες τις περιπτώσεις που περιγράφω θέλεις διάγραμμα? Δες πρώτα από όλα τις θες να κάνεις με το "φωτοκύτταρο" (είναι ανιχνευτής φωτεινότητας ή κίνησης)?

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Ξανασκέφτηκα τις ιδέες σου. Σκεφτόμουν για ανίχνευση κίνησης. Μάλλον κατέληξα στο να κάνω μια τυπική συνδεσμολογία αλερ ρετουρ το οποίο θα απενεργοποιεί απλά το κύκλωμα του φωτοκύτταρου. Με βοήθησες πολύ φίλε μου. Σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.