Μετάβαση στο περιεχόμενο

κλείσιμο καμινάδας


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

έχω ένα πρόβλημα, πως θα κλείσω την τρύπα της καμινάδας που έχω βγάλει εξωτερικά.

 

το ένα μέτρο καμινάδα που βγαίνει εξωτερικά και η γωνία δεν έχουν μόνωση.

 

απο εκεί και πέρα τα επόμενα 4-5 μέτρα είναι διπλή μονωμένη καμινάδα αλλά δεν μας νοιάζει,εγω θέλω λύση στο κομμάτι που βγαίνει η καμινάδα.

 

Στο μαγαζί με τα μονωτικά μου είπαν για να μην έχω πρόβλημα με σκασίματα στο σημείο αυτό που βγαίνει η καμινάδα αφού δεν είναι διπλή μονωμένη η καμιναδα στο σημείο αυτο, και να τραβάει υγρασία εσωτερικά ο τοίχος,πρέπει να τυλίξω με κεραμικό πετροβάμβακα την καμινάδα και μετά με σιλικόνη να το γεμίσω όλο...

 

 

όλα καλά αλλά δυστυχώς πάνω απο την καμινάδα είναι το δοκάρι και είναι κολητά με την καμινάδα και δεν χωράει καθόλου να του περάσω τίποτα,αριστερα - δεξια και κάτω απο τη καμινάδα την έχω τυλιξει με κεραμικο πετροβαμβακα,ολα καλά, αλλά στο χειρότερο σημείο που ειναι πανω απο την καμιναδα δεν χωραει να του βάλω τιποτα και απλα θα το γεμισω με καλη σιλικόνι..

 

δηλαδη αναμεσα στην καμιναδα και το δοκαρι που ειναι κολητα θα χωρέσει ίσα ίσα σιλικονι να το κλεισω,φοβαμαι ομως οπως μου λενε οτι θα κανει συστολες και θα σκασει απο αυτο το σημειο γρήγορα και θα έχω προβλημα με υγρασια και νερα στο σπιτι.

 

σκέφτομαι ισως να κλείσω το κομμάτι που δεν είναι μονωμενο, με τσιμεντοσανιδα αλλά δεν είμαι σιγουρος αν θα γινει δουλεια

 

ευχαριστώ

post-84807-0-84928600-1365247002_thumb.jpg

post-84807-0-92237000-1365247025_thumb.jpg

Edited by Fanis Ksirakis
Link to comment
Share on other sites

Το πλαστικο λουκι εκει απο πισω πως βρεθηκε?

Σιλικονη πυριμαχη 300 βαθμων βαλε και αν σε περιπτωση δυνατης φωτιας καει.. ξανα βαζε (ισως κρατησει και για παντα, αλλα προσεξε μην λερωθει πολυ εκει γυρω γιατι δεν βαφεται). Σε καμια περιπτωση μην βαλεις την αλλη των 1200 βαθμων (αν εννοεις αυτην ως "καλη") διοτι τραβαει την υγρασια σαν τον γυψο και θα φυγει με την πρωτη βροχη. Κανονικα εκει χρειαζοταν ΤΑΦ καθαρισμου. Προσωπικα εγω αν ηταν σπιτι μου θα την αφηνα ετσι, μια χαρα ειναι, και να εμφανιστει υγρασια θα ειναι ελαχιστη και πισω απο την επενδυση του τζακιου.

Link to comment
Share on other sites

Το πλαστικο λουκι εκει απο πισω πως βρεθηκε?

Σιλικονη πυριμαχη 300 βαθμων βαλε και αν σε περιπτωση δυνατης φωτιας καει.. ξανα βαζε (ισως κρατησει και για παντα, αλλα προσεξε μην λερωθει πολυ εκει γυρω γιατι δεν βαφεται). Σε καμια περιπτωση μην βαλεις την αλλη των 1200 βαθμων (αν εννοεις αυτην ως "καλη") διοτι τραβαει την υγρασια σαν τον γυψο και θα φυγει με την πρωτη βροχη. Κανονικα εκει χρειαζοταν ΤΑΦ καθαρισμου. Προσωπικα εγω αν ηταν σπιτι μου θα την αφηνα ετσι, μια χαρα ειναι, και να εμφανιστει υγρασια θα ειναι ελαχιστη και πισω απο την επενδυση του τζακιου.

 

ευχαριστώ για την απάντηση σου Στελιο,

 

Στο πλαστικο λούκι που δεν ακουμπάει στην καμινάδα, βρίσκονται όλες οι σωλήνες του υδραυλικού.

 

Τελικά θα βάλω όπως λες την σιλικόνη των 300 βαθμών και ελπίζω να πάνε όλα καλά

 

Ταφ δεν έβαλα γιατί τότε θα γινότανε η γωνία πιο κλειστή απο 45 μοίρες και πιστεύω οτι θα μπορώ να την καθαρίζω σε αυτό το σημείο που κάνει γωνία

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.