Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μάτιση κολωνοσιδήρων


 

Recommended Posts

Στην περίπτωση αυτή τα σίδερα έχουν κοπεί σε μήκος 5 μέτρων. Ποιά από τις 3 περιπτώσεις (φωτό) έιναι η ενδεδειγμένη; με κριτήρια κατά σειρά προτεραιότητας 1.εφαρμογή, 2.Ασφάλεια και 3.Οικονομία

Επίσης με τη δημιουργία αρμών στα σημεία επαφής του περιμετρικού λαιμού (1.10μ ύψους) με τους στύλους περιορίζω τη δημιουργία κοντών στύλων;

Ευχαριστώ

2_173.pdf

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου η Γ είναι η καλύτερη από όλες.

Σε εφαρμογή έχει ένα πρόβλημα στον όροφο

Στην ασφάλεια δεν ματίζεις στο ισόγειο

 

Ο λαιμός γιατί γίνεται? Είναι σε πολλά σημεία?

Link to comment
Share on other sites

Διότι το έδαφος που βρέθηκε δεν ήταν καλό και κατεβήκαμε πιο κάτω.Θα υπάρχει περιμετρικά για την πλάκα δαπέδου του υπογείου

Link to comment
Share on other sites

ε πως θα ματίσει τα σίδερα? Τα άνω που θα τα στηρίξει για να τα δέσει?

 

Εγώ στην θέση σου θα έβαζα παντού το συμπλήρωμα αυτό για να πατήσει το δάπεδο σωστά παντού και για να γίνει κάτι σαν υπόγειο που σίγουρα δεν είναι κοντά υποστυλώματα

Link to comment
Share on other sites

και εγώ Γ πρότεινα, αλλά το πρόβλημα είναι ότι επειδή έχουν κόψει τα σίδερα στα 5 μέτρα και χώρος σχεδόν δεν υπάρχει για την απόθεσή τους (που να φέρουν και τα 6μετρα) έλεγα μήπως είναι δυνατόν να εφαρμοστεί η περίπτωση Β. Συγνώμη για το σχήμα το πρώτο επίπεδο είναι υπόγειο (δηλαδή η μάτιση να γίνει στο υπόγειο)

Υ.Σ το μάτισμα στο μέσο του υποστυλώματος το έχω ξανακάνει με λίγη προσόχή στη σκυροδέτηση και καλό δέσιμο είναι εφικτό.

Link to comment
Share on other sites

Στατικά η καλύτερη περίπτωση είναι το Β, διότι έχω μάτιαη εκεί που μηδενίζει το διάγραμμα το ροπών. Φυσικά θέλει λίγο κόπο. Εναλλακτικά η Γ.

Link to comment
Share on other sites

Πέτρο ναι έτσι είναι όπως τα λες αλλά το θέμα είναι σε αυτή την περίπτωση ότι καλό είναι τα σίδερα από τη θεμελίωση έως και την οροφή του υπογείου να είναι συνεχόμενα (κάπου το είχα διαβάσει) γί αυτό εκφράζω αυτή την απορία

Link to comment
Share on other sites

Πέτρο ναι έτσι είναι όπως τα λες αλλά το θέμα είναι σε αυτή την περίπτωση ότι καλό είναι τα σίδερα από τη θεμελίωση έως και την οροφή του υπογείου να είναι συνεχόμενα (κάπου το είχα διαβάσει) γί αυτό εκφράζω αυτή την απορία

 

Δεν νομίζω να υπάρχει τέτοιο θέμα. Εκεί που υπάρχει ίσως πρόβλημα να είναι η μάτιση στο ισόγειο (αν επιτρέπεται να γίνει και αν ναι τι συνδετήρες πρέπει να βάλω κ.λ.π...) αλλά είναι άλλο θέμα. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.