Μετάβαση στο περιεχόμενο

υποχρεωτική η πρόβλεψη για μελλοντική κατασκευή ορόφου;


ilias1969

Recommended Posts

Ο συνιδιοκτήτης εν άγνοια μου (για τον τρόπο) έκτισε το 2004 τον όροφο του χωρίς να δώσει πρόβλεψη για τα φορτία του γ μελλοντικού ορόφου που μου ανήκει και μάλιστα με τον ΕΑΚ 2000 παρ Ε , χωρίς να έχει πάρει την συνυπογραφη μου.

Μέσα σε όλα αυτά δεν έκανε κάποιες ενισχύσεις που προέβλεπε η άδεια του με αποτέλεσμα η πολεοδομία να χαρακτηρίσει το κτήριο επικίνδυνο και να τον καλεί να βγάλει καινούργια άδεια για την άρση του επικίνδυνου.

Αυτος θέλει την υπογραφή την δική μου υποχρεωτικά σύμφωνα με τον ΚΑΝ.ΕΠΕ.

Θέλει όμως να εφαρμόσει τον ΕΑΚ 2000 Παρ. Ε., χωρίς όμως και πάλι να θέλει να δώσει πρόβλεψη για τα φορτία μελλοντικής κατασκευής του δικού μου ορόφου (στα οποία τον εχω ενημερώσει ότι θα συμβάλω στις δαπάνες που μου αναλογούν.)

 

Ερ.1 . Μπορεί να ξαναχρησιμοποιήσει τον ΕΑΚ 2000 Παρ.Ε, παρ ότι σε αυτόν γράφεται καθαρά ότι χρησιμοποιείτε μόνο μια φορά στο κτήριο.

Ερ.2 υπάρχει κάποιος νόμος που να λέει ότι είναι υποχρεωτική η πρόβλεψη για τα φορτία του μελλοντικής κατασκευής ορόφου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.