Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πόσο βάρος αντέχει η πλάκα;


Kenobi111

Recommended Posts

μαλλον δεν κατάλαβες σχεδόν τίποτα απο όσα γράφουμε...αλλά δεν νομίζω να σου είπε κανεις να φέρεις μηχανικό για το "τσιμεντοκονίαμα"

αλλά πολυ απλά σε ρωτήσαμε αν εκανε μηχανικός επίβλεψη κατα την διάρκεια της κατασκευής των τσιμέντων (αντε να το πω λαϊκα)

 

να στο θεσω λίγο διαφορετικά....υπάρχουν σπίτια στην περιοχή σου του 1960/1970???

 

αν ναι.... αυτά εχουν μέσα πατώματα απο πλακάκια/μάρμαρα?....αν ναι...τότε ενα κτίσμα του 1999 τι πρόβλημα μπορεί να έχει οταν δεν έχουν πρόβλημα τα πιο παλιά....?????(εκτος και αν η κατασκευή του νέου είναι για τ'αναθεμα)

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλα όπως σας είπα δεν είμαι μηχανικός.

Απλά μου φάνηκαν υπερβολικά τα 8 cm που βάλανε οι εργάτες και φοβήθηκα μήπως επιβαρύνθηκε πολύ.Γι'ατό και ζήτησα την γνώμη σας. Φυσικά και θα ρωτήσω κάποιον μηχανικό μαζί με τα σχέδια

Όσον αφορά την ερώτηση σας- Ναι η επίβλεψη έγινε κανονικά από την αρχή και σε όλη την διάρκεια απο μηχανικό

Σας ευχαριστώ και πάλι

 

Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Γιάννης

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Πάντως η μελέτη και η επίβλεψη απο μηχανικό απο ότι θυμάμαι ήταν κανονική, δεν υπάρχει καμία απολύτως παρανομία.

 

Όταν λέω εγώ ότι δεν ξέρετε τι αγοράζετε με τα λεφτά σας...

Η επίβλεψη δεν μπορεί να ήταν κανονική γιατί απλούστατα δεν έχει ακόμα ολοκληρωθεί. Τα χρήματα που έδωσες (αν τα έδωσες προκαταβολικά) κατά την έκδοση της οικ. άδειας, αφορούν τόσο στην μελέτη όσο και στην επίβλεψη της οικοδομής μέχρι το τέλος! οχι μόνο για το σκελετό.

 

Αν συνεχίζεις την οικοδομή χωρίς να έχεις ενημερώσει τον μηχανικό που την εχει αναλάβει, μπορεί ανα πάσα στιγμή να σου σταματήσει τις εργασίες και πιθανόν να έχεις προβλήματα κατά τη ρευματοδοτηση.

 

Όταν λες θα συμβουλευτείς μηχανικό ή οτι ρώτησες έναν και σου απάντησε με αστεϊσμό, εννοεις άλλον απο τον μηχανικό που εξέδωσε την άδεια?

Link to comment
Share on other sites

Ο ίδιος που έβγαλε την άδεια ήταν. Πριν ξεκινήσω εγώ η οικοδομή είχε μέχρι και σοβά, δεν γνώριζα οτι πρέπει να ξανατρέχει ο μηχανικός για θέματα ρουτίνας όπως η ανύψωση του δαπέδου ώστε να καλύψει τους σωλήνες του καλοριφέρ

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Οκ, καλά τα έχεις κάνει τότε, απλά ο τρόπος που τα έθεσες μας μπέρδεψε, γιατί μιλούσες λες και δεν υπήρχε μηχανικός στην οικοδομή. Αναφερόσουν σαν σε τυχαίο μηχανικό και όχι στον επιβλέποντα.

Ο μηχανικός έχει την ευθύνη για την οικοδομή. Το πόσο και κάθε πότε θα τρέχει ο καθένας το κανονίζει ανάλογα με τη συνείδηση του, τόσο την επαγγελματική όσο και την ηθική. Εφόσον είναι ενήμερος οτι κάνεις εργασίες, τότε οκ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.