Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πόσο βάρος αντέχει η πλάκα;


Kenobi111

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά

Καταρχήν να σας πω οτι δεν είμαι μηχανικός. Απλά θα ήθελα την απάντηση σας μέχρι να πάω σε κάποιον μηχανικό να μου λύσει την απορία...

Επειδή δουλεύω δεν μπόρεσα να επιβλέπω τις εργασίες στο σπίτι που ετοιμάζω είδα ότι οι εργάτες έριξαν τσιμεντοκονίαμα (με άμμο και τσιμέντο) ύψους 8cm! Έτσι κάλυψαν τους σωλήνες και φτάσαν περίπου στο επίπεδο των πορτών.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω λοιπόν - αντέχει η πλάκα τέτοιο βάρος; θα έχω κανένα πρόβλημα; Σε ερώτηση σε έναν μηχανικό είπε γελώντας οτι αφού δεν έπεσε ως τώρα αντέχει. Μπορώ να βασιστώ στην απάντηση του;

Τεχνικές λεπτομέρειες δεν μπορώ να σας δώσω ως ασχετος. Το μόνο που μπορώ να πω είναι οτι η οικοδομή είναι του '99 , 100τμ

 

Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Μην πανικοβάλλεσαι, μία βόλτα από ένα μηχανικό θα σου λύσει το πρόβλημα.

Τέτοιου είδους φορτία λαμβάνονται συνήθως υπόψη στη μελέτη.

Η καλύτερη λύση είναι να πας σε μηχανικό και να σου το εξηγήσει αφού δει σχέδια και υπολογισμούς, κάτι που εμείς δεν έχουμε τη δυνατότητα να κάνουμε (και δεν θα ήταν και σωστό να κάνουμε μέσω ενός φόρουμ).

 

Επίσης έχεις ήδη την άποψη ενός μηχανικού, έστω και σε μορφή αστείου.

Edited by ssouanis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δουλεύω δεν μπόρεσα να επιβλέπω τις εργασίες στο σπίτι που ετοιμάζω

 

Η επίβλεψη είναι μια δύσκολη και με μεγάλη ευθύνη εργασία που βαρύνει τον μηχανικό που έχει αναλάβει την οικοδομή σου και όχι εσένα. Ακόμα και αν πρόκειται για ανακαίνιση και όχι νέα οικοδομή, καλό θα ήταν να είχες συμβουλευτεί μηχανικό καθώς από οτι φαίνεται δεν διαθέτεις ανάλογες γνώσεις.

Αυτό που έκαναν τα μαστόρια σου είναι η συνήθεις πρακτική. Τώρα για το τι αντέχει η συγκεκριμένη οικοδομή και τι ακριβώς έγινε, από εδώ δεν μπορούμε ούτε να το ξέρουμε ούτε να το κρίνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Το πάχος του τσιμεντοκονιάματος που αναφέρετε είναι ένα μέσο σύνηθες πάχος που συναντάται στην πλειοψηφία των συμβατικών δαπέδων. Τα πάχη αυτά καλύπτονται από τις συνήθεις

φορτίσεις που είναι υποχρεωμένος να εφαρμόσει στη στατική του μελέτη ο μηχανικός. Έτσι λοιπόν εάν τα φορτία ελήφθησαν υπόψη στη μελέτη -το αντίθετο είναι αδιανόητο- και εφαρμόστηκε η μελέτη

αυτή κατά την κατασκευή ορθά, τότε δεν τίθεται κανένα θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Η επίβλεψη είναι μια δύσκολη και με μεγάλη ευθύνη εργασία που βαρύνει τον μηχανικό που έχει αναλάβει την οικοδομή σου και όχι εσένα. Ακόμα και αν πρόκειται για ανακαίνιση και όχι νέα οικοδομή, καλό θα ήταν να είχες συμβουλευτεί μηχανικό καθώς από οτι φαίνεται δεν διαθέτεις ανάλογες γνώσεις.

Αυτό που έκαναν τα μαστόρια σου είναι η συνήθεις πρακτική. Τώρα για το τι αντέχει η συγκεκριμένη οικοδομή και τι ακριβώς έγινε, από εδώ δεν μπορούμε ούτε να το ξέρουμε ούτε να το κρίνουμε.

 

Ναι θα πάω σε κάποιον μηχανικό με τα σχέδια απλά σας έκανα την ερώτηση μήπως ξέρετε με την εμπειρία σας αν τα 8 cm είναι τόσο τραγικά και βρεθώ κάτω... Φοβάμαι και να περπατήσω απο πάνω :mrgreen:

Σκέφτομαι να βάλω και Laminate για να μην το επιβαρύνω και άλλο με πλακάκια και κόλλες

Edited by Kenobi111
Link to comment
Share on other sites

Βρε καλέ μου φίλε, σε μηχανικό πάμε πριν αρχίσουμε! Όχι όταν εμφανιστούν οι πρώτες απορίες! Τέλος πάντων, όπως σου είπαν και οι συνάδελφοι δεν συμβαίνει κάτι τραγικό στην οικοδομή σου. Αλλά για να μου λυθεί η απορία, τι κάνεις? Νέα οικοδομή ή ανακαίνιση?

Link to comment
Share on other sites

Βρε καλέ μου φίλε, σε μηχανικό πάμε πριν αρχίσουμε! Όχι όταν εμφανιστούν οι πρώτες απορίες! Τέλος πάντων, όπως σου είπαν και οι συνάδελφοι δεν συμβαίνει κάτι τραγικό στην οικοδομή σου. Αλλά για να μου λυθεί η απορία, τι κάνεις? Νέα οικοδομή ή ανακαίνιση?

 

Σε νέα οικοδομή ετοιμάζω το διαμέρισμα

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η οικοδομή δεν έχει μηχανικό? Έτσι μόνη της χτίζεται?

Συγνώμη που επιμένω, αλλά προσπαθώ να καταλάβω που έχεις μπλεχτεί...

Link to comment
Share on other sites

σου απάντησαν οι συνάδελφοι επαρκώς νομίζω...και με μορφή αστείου αλλά και πιο ορθά....

 

εγω μπορώ να σου προτείνω με μορφή αστείου βέβαια βέβαια...να βάλεις μάρμαρα που είναι πιο "βαριά" και να μην πατάς όμως στο σπίτι μέσα.... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

σαφώς και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα αν εφαρμόσθηκε η μελέτη όπως μελετήθηκε απο τον μηχανικό που εξέδωσε την οικ. άδεια και επιπλέον έγινε σωστή και καλή επίβλεψη του έργου απο το ίδιο η απο κάποιον άλλο μηχανικό (σύμφωνα με την οικ. άδεια) κατά την στιγμή στης σκυροδέτησης και την στιγμή του σιδερώματος των πλακών και όχι μονο.

 

 

εντιτ...

 

μήπως είναι αυθαίρετο?

είναι μονο/διπλο κατοικία? είναι πολυκατοικία?

ειναι απο εργολάβο? την κατασκευάζεις εξ ολοκλήρου μόνος απο θεμέλια?

Edited by stavrosa
Link to comment
Share on other sites

σου απάντησαν οι συνάδελφοι επαρκώς νομίζω...και με μορφή αστείου αλλά και πιο ορθά....

 

εγω μπορώ να σου προτείνω με μορφή αστείου βέβαια βέβαια...να βάλεις μάρμαρα που είναι πιο "βαριά" και να μην πατάς όμως στο σπίτι μέσα.... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

σαφώς και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα αν εφαρμόσθηκε η μελέτη όπως μελετήθηκε απο τον μηχανικό που εξέδωσε την οικ. άδεια και επιπλέον έγινε σωστή και καλή επίβλεψη του έργου απο το ίδιο η απο κάποιον άλλο μηχανικό (σύμφωνα με την οικ. άδεια) κατά την στιγμή στης σκυροδέτησης και την στιγμή του σιδερώματος των πλακών και όχι μονο.

 

 

εντιτ...

 

μήπως είναι αυθαίρετο?

είναι μονο/διπλο κατοικία? είναι πολυκατοικία?

ειναι απο εργολάβο? την κατασκευάζεις εξ ολοκλήρου μόνος απο θεμέλια?

 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Οχι δεν είναι αυθαίρετο

Είναι με δύο ορόφους. Τον δευτερο μετα απο πολλά χρόνια κατάφερα να μαζέψω λεφτά και να αρχίσω να το ετοιμάζω (πατώματα, κουφώματα, βάψιμο κλπ) . Δεν ήξερα οτι πρέπει να φέρω τον μηχανικό για το τσιμεντοκονίαμα.

Πάντως η μελέτη και η επίβλεψη απο μηχανικό απο ότι θυμάμαι ήταν κανονική, δεν υπάρχει καμία απολύτως παρανομία.

Edited by Kenobi111
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.