Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ένας απελπισμένος νέος..


Recommended Posts

Ο φίλος για προσωπικούς λόγους εξήγησε ότι δεν τον ενδιαφέρει το εξωτερικο.

Ας μην προτρέχουμε σε κάθε εργασικακό ζήτημα να λέμε σαν λύση την καραμέλα του εξωτερικού......(δεν πάει το καρφί στον valder γενικά το λέω). Υπάρχουν λόγοι που οποιοσδήποτε μπορεί να επικαλεστεί ώστε να μην τον ενδιαφέρει η εργασία στο εξωτερικό. 

Μην το κάνουμε εξωτερικο ή θάνατος κάθε φορά.......

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ξέρω μηχανολόγο 50άρη, που δεν ασχολήθηκε ποτέ με το επάγγελμα αλλά το marketing και είναι τώρα CEO διαφημιστικής. Εργάζεται η αδελφή μου εκεί.....

 

Θέλω να πω, επειδή ρωτάς για το βιογραφικό πως θα το προωθήσεις....Το φτιάχνεις έτσι ώστε να τονίζει την κατεύθυνση που σε απασχολεί και δίνεις έμφαση σε ότι έχει να κάνει με αυτό. Πχ ένα συναφές μεταπτυχιακό, σεμινάρια πάνω στο αντικείμενο κτλ....Απαξ και μπει νερό στο αυλάκι μετά απλά προσθέτεις και προχωράς ανάλογα. Μην σε τρομάζει η αρχή.

Σαν ξεκίνημα μπορείς να προσπαθήσεις να πιάσεις πελάτες που να τους προωθείς πχ το εταιρικό τους site...Δεν μπορείς να φαντάστείς πως κάνουν για μία καλύτερη θέση σε κάποια search engine. Κάποια πράγματα τα ζω από κοντά λόγω οικογενειακού περιβάλλον και να σου πω την αλήθεια δεν τα φανταζόμουν τόσο πολύ.

Ϊκαρε θες να το αναλύσεις λίγο παραπάνω αυτό ? "Σαν ξεκίνημα μπορείς να προσπαθήσεις να πιάσεις πελάτες που να τους προωθείς πχ το εταιρικό τους site...Δεν μπορείς να φαντάστείς πως κάνουν για μία καλύτερη θέση σε κάποια search engine. Κάποια πράγματα τα ζω από κοντά λόγω οικογενειακού περιβάλλον και να σου πω την αλήθεια δεν τα φανταζόμουν τόσο πολύ"

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση είναι web marketing. Δες google adwords και google analytics. Το σενάριο έχει ως εξής..

Με πολύ λίγα λόγια ο πελάτης έχει φτιάξει μια σελίδα στο ίντερνετ για τον τομέα του...Δουλειά σου είναι η σελίδα του να προβάλλεται στις πρώτες θέσεις αναζήτησης στο ίντερνετ, ή να μπαίνει σαν add σε κάποια άλλη σελίδα με μεγάλη επισκεψιμότητα, γενικά να προβάλλεται πιο εύκολα, συχνά και γρήγορα σε σχέση με έναν ανταγωνιστή του... Στην ουσία αφού στήσεις τα keys σου, παρακολουθείς την πορεία επισκεψιμότητας online (από το pc σου)και όποτε θέλεις επεμβαίνοντας εκεί που υστερείς.. Φαντάζει ίσως απλό αλλά θέλει εμπειρία και σωστή διαχείριση...

Το κέρδος σου μπορεί να είναι από 200-300 ευρώ για πολύ απλές περιπτώσεις ιδιωτών μέχρι κάποια χιλιάρικα αν έχεις πελάτες μεγάλες εταιρείες που χώνουν χρήμα στη διαφήμιση...

 

Πιστοποίηση μπορείς να πάρει από την google αφού δώσεις online exams...νομίζω θέλει ανανέωση κάθε χρόνο? με επιφύλαξη..(Μετράει πάντως σαν κύρος)

 

Πχ έχεις εταιρεία ασφάλειας αυτοκινήτου..

 

Γράφει ο άλλος στο google, "φθηνές ασφάλειες αυτοκινήτου" αν έχεις περιλάβει στο project σου αυτές τις λέξεις κλειδιά η εταιρεία σου θα είναι στις πρώτες θέσεις στο google, ή εκεί που είναι κάπως κιτρινόπες θέσεις, με λίγα λογια μετράει στον άλλο να βγαίνεις ψηλά... Εκεί παίζεις με τον ανταγωνιστή, πόσα λεφτά χώνεις στις λέξεις κλειδιά, τι λέξεις κλειδιά διαλέγεις που πιστεύεις ότι ψάχνει ο κόσμος για την περίπτωσή σου, κτλ κτλ έχει αρκετά πράγματα, δεν είναι μπαλαμούτι....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μου ακούγεται πολύ ενδιαφέρον.. Εχεις να μου προτείνεις κανά  link  για να το ψάξω ??

 

 


Μην κάνετε παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος για λόγους οικονομίας του forum. Παράθεση κάνετε όταν θέλετε να κάνετε αναφορά σε τμήμα μιας δημοσίευσης ή να απαντήσετε σε δημοσίευση παλιότερη από την αμέσως προηγούμενη. Αντί για κλικ στη λέξη "παράθεση" κάντε κλικ στη λέξη "απάντηση" στο τέλος της ιστοσελίδας.
Ευχαριστώ,
Didonis.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα από εδώ...

 https://support.google.com/adwords/?hl=el#topic=3119106 

 

https://www.google.gr/?gfe_rd=cr&ei=UF6UU4qjMsGY1AX7zYCgAQ#q=web+marketing

 

Εχει και στο youtube κάποια βήματα, γενικά όσο το ψάχνεις βρίσκεις υλικό.... Αν έχω κάτι άλλο υπόψιν θα σου πω

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ ! :???:

 

 

nikos222 τελικά τι έκανες ????

 

 

ikare εσύ έχεις ασχοληθεί καθόλου με το θέμα ??

 

 

Νεε συναδελφε, μηπως να διαβασεις και τους Κανονες Συμμετοχης?

Μην κανεις διαδοχικα ποστς.

Σου εχουν κανει και αλλοι συντονιστες παρατηρηση.

Την επομενη φορα θα εχεις και ποινη.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω ασχοληθεί, είμαι βέβαια σε πολύ αρχικό στάδιο και πιο πολύ με τη βοήθεια της αδελφής μου που εργάζεται πάνω σε αυτόν τον τομέα από τη διαφημιστική που είναι και έχει παράλληλα και δικούς της πελάτες.. Μάλιστα το τελευταίο ήταν να διαφημίσω ένα τεχνικό γραφείο που παράλληλα είχε ακίνητα προς πώληση...Θα έλεγα πήγε αρκετά καλά και μάλιστα έδωσε ακίνητο στην Αθήνα τα Χριστούγεννα όπου είχα και μπόνους επί της πώλησης.. 

Πριν από κάποιο διάστημα θα έλεγα ότι όλα αυτά είναι παπατζιλίκια, αλλά επειδή έχω όπως κατάλαβες προσωπικά άποψη, δεν φαντάζεσαι πόσο εξελίξιμο είναι το αντικείμενο και πόσα επενδύουν οι εταιρείες σε αυτό... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.