Μετάβαση στο περιεχόμενο

αναλυτική μισθοδοσίας


Recommended Posts

Γεια σας συνάδελφοι

 

Αν και είμαι πλέον κάτοικος εξωτερικού πρέπει να κάνω φορολογική δήλωση μιας και είχα εισόδημα το 2012 στην Ελλάδα και έχω και ένα αυτοκίνητο στο όνομά μου.

Το πρόβλημα είναι ότι ο τελευταίος εργοδότης μου αρνείται να μου δώσει αναλυτική μισθοδοσίας, ενώ με συνομιλία που είχα με τους πρώην συναδέλφους μου μου είπαν ότι του ζητούσαν τις αναλυτικές για καιρό πριν τελικά τους τις δώσει.

 Σε περίπτωση που δεν καταφέρω να πάρω την αναλυτική τι μπορώ να κάνω ώστε να κάνω κανονικά δήλωση?

Link to comment
Share on other sites

Δήλωση κάνεις και χωρίς την βεβαίωση αλλά θα πληρώσεις εσύ τον φόρο (που δεν πλήρωσε ο εργοδότης). Το καλύτερο είναι να επικοινωνήσει ο λογιστής σου με το λογιστήριο της επιχείρησης.

 

 

.Όσοι αρνούνται να χορηγήσουν τις βεβαιώσεις που ορίζονται από το άρθρο αυτό ή τις χορηγούν εκπρόθεσμα, καθώς και αυτοί που χορηγούν αναληθή βεβαίωση ή αναγράφουν τις συνολικές αποδοχές σε περισσότερες βεβαιώσεις, υπόκεινται σε πρόστιμο που ορίζεται στο άρθρο 87.

 

 Το πρόστιμο ήταν από 170 έως 1170 ευρώ το 2005 που μου έτυχε.Έκανα καταγγελία αλλά πλήρωσα και φόρο.Αν δεν σου δώσει βεβαίωση έλεγξε και εάν έχει πληρώσει το ΙΚΑ.

 

 

Για περισσότερη πίεση υπάρχει και αυτό:

 

 

 

Θεσπίζεται ως διαρκές και επομένως ως συνεχές αυτόφωρο, το αδίκημα της φοροδιαφυγής για μη απόδοση ή ανακριβή απόδοση Φ.Π.Α., Φ.Μ.Υ. και λοιπών παρακρατούμενων φόρων, τελών ή εισφορών:

- Για ποσό φόρου από 1 - 3.000 ευρώ, επιβάλλεται φυλάκιση τουλάχιστον 10 ημερών.
- Για ποσό φόρου από 3.001 – 75.000 ευρώ, επιβάλλεται φυλάκιση τουλάχιστον 1 έτους.
- Για ποσό φόρου από 75.001 ευρώ και άνω, επιβάλλεται κάθειρξη από 5 ως 20 έτη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δήλωση κάνεις και χωρίς την βεβαίωση αλλά θα πληρώσεις εσύ τον φόρο (που δεν πλήρωσε ο εργοδότης). 

Ευχαριστώ για την απάντηση συνάδελφε.

Εννοείς τον φόρο μισθωτών υπηρεσιών ή το φόρο που παρακρατείται κάθε μήνα κατά τη μισθοδοσία? 

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς βεβαίωση παρακράτησης είτε μισθωτός είσαι είτε με μπλοκάκι δεν μπορεί να γίνει συμψηφισμός του φόρου με την παρακράτηση άρα για ότι δηλώσεις είσαι εσύ φορολογικά υπόχρεος.

Επειδή όμως κάθε ΔΟΥ κάνει τα δικά της μόνο ένας ντόπιος λογιστής μπορεί να βοηθήσει.

Εάν είχες προσληφθεί νόμιμα δεν έχει λόγο να μην δώσει βεβαίωση.

 

 

 

 

 

• 1038165/731/Α0012/21.5.2007
Συμψηφισμός παρακρατηθέντος φόρου
1. Σύμφωνα με την παρ. 2 του άρθρου 83 του Ν.2238/1994, όσοι παρακρατούν φόρο σύμφωνα με
τις διατάξεις του παρόντος, έχουν υποχρέωση να χορηγούν, σε αυτούς από τους οποίους έγινε η
παρακράτηση, βεβαίωση στην οποία αναγράφουν το φορολογούμενο εισόδημα και τον φόρο που
παρακρατήθηκε. Ίδια υποχρέωση υπάρχει και στις περιπτώσεις που δεν προκύπτει φόρος για
παρακράτηση. Η βεβαίωση αυτή χορηγείται στους δικαιούχους μέχρι τις 15 Φεβρουαρίου του
οικείου οικονομικού έτους.
2. Όπως έχει γίνει δεκτό με το υπ’ αριθ. 1074996/1479/Α0012/24.8.2005 έγγραφο, αν αυτός που
κατέβαλε τις αμοιβές έχει παρακρατήσει τον φόρο χωρίς να τον αποδώσει στο Δημόσιο

 

(εκδίδοντας βέβαια τις ανάλογες βεβαιώσεις παρακράτησης φόρου για τον δικαιούχο των
αμοιβών)
,
μόνο σε αυτόν γίνεται ο σχετικός καταλογισμός του μη αποδοθέντος φόρου, καθώς και
των διοικητικών κυρώσεων του Ν.2523/1997 και, περαιτέρω, ο παρακρατηθείς φόρος
συμψηφίζεται κατά την εκκαθάριση της ετήσιας δήλωσης φορολογίας εισοδήματος του δικαιούχου
των αμοιβών, καθόσον απαιτείται μόνο η προσκόμιση της αντίστοιχης βεβαίωσης (έγγραφο
1098734/1817/Α0012/18.10.2005).
3. Από τα ανωτέρω συνάγεται ότι δεν υπάρχει υποχρέωση αναγραφής του αριθμού των
διπλοτύπων απόδοσης παρακρατηθέντος φόρου στις βεβαιώσεις παρακράτησης φόρου που
χορηγούνται στους δικαιούχους των αμοιβών (σχετ. έγγραφο 1039542/765/Α0012/2.5.2007).

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.