Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανάγνωση encoder από logo siemens


Recommended Posts

γεια στα μαστορια πασηs ελλαδοs !αν καποιos συναδελφοs γνωριζει τυπο encoder που ειναι συμβατοs με logo για μετρηση μηκουs. μια αναβαθμηση παλιαs διπλοτικηs μηχανηs αφορα η εφαρμογη.οπωs ειδα εχει 2 encoder ενα στο οριζοντιο και ενα στο καθετο. ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Έχω χρησιμοποιήσει Incremental encoder μάρκας sick για έλεγχο θέσης εκτύπωσης σε συνδυασμό με logo! 

 

Δεν έχει όμως σημασία η μάρκα, το θέμα είναι ο προγραμματισμός, η ανάλυση - ακρίβεια που θέλεις και αν το logo! "προλαβαίνει" την συχνότητα των παλμών. 

Link to comment
Share on other sites

http://www.pc-control.co.uk/incremental_encoders.htm

 

Μετράς τους παλμούς Α ή Β και ξέροντας την ανάλυση του encoder ξέρεις και τις μοίρες περιστροφής και κατ επέκταση την απόσταση.

 

Χρησιμοποιώντας την Α για μέτρηση και την Β στην είσοδο dir του counter του  logo! ξέρεις και τη φορά περιστροφής 

Link to comment
Share on other sites

οκ! πολυ καλο! αν καταλαβα πρεπει να χρεισιμοποισω 2 εισοδουs? (I5,I6)? αλλα η φορα περιστροφηs δεν με ενδιαφερει διοτι η μηχανη κινειτε δεξιοσροφα.τωρα ο εναs econder μετρα το μηκοs και ο αλλοs τη ταχυτητα. πωs πρεπει να ορισω τιs εισοδουs σαν μπουτον η σαν frecancy? και το προτο μπλοκ μετα την εισοδο να ειναι ο counter? εχω βρει econder με 1 παλμο ανα 1cm αρα στα 2 μετρα εχω 2000 παλμουs .νομιζω οτι ειναι συμβατοs με oba6 right? ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον δυο εισόδους. Μια για τον κάθε encoder, ανάλογα βέβαια και τι ακριβώς θέλεις να κάνεις και τις δυσκολίες που θα βρεις. 

 

Η είσοδος δεν είναι συχνότητα, παλμούς μετράς. 

 

Δεν είναι απαραίτητο το πρώτο block μετά την είσοδο να είναι ο counter 

 

Είναι συμβατό με ΟΒΑ6 

Edited by ilectrologos
Link to comment
Share on other sites

ok! συναδελφε! κατανοητοs. ειμαι ακομη στη μελετη. το (δυσκολο) κοματι ειναι αυτο των encoder. τα υπολοιπα ειναι σχεδον ευκολα οσαναφορα τον προγραματισμο.αν εχω τυχων αποριεs,προβληματα στην εφαρμογη θα επανελθω.cheers george.

Edited by miltos
Αλλαγή μεγέθους γραμματοσειράς
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.