Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδική προσαύξηση


Ιφιγένεια

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα.Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς εκτενέστερα το θέμα της ειδικής προσαύξησης.Συγκεκριμένα αύριο θα υποβάλλω την αίτηση για τις εξετάσεις για άδεια ασκήσεως επαγγέλματος και ήθελα να μάθω αν είναι καλό να κάνω και την αίτηση για ειδική προσαύξηση.

Θα έχει κάποια ιδιαίτερη διαφορά(στη σύνταξη)αν τη κάνω τώρα ή στα 35(που θα είναι πλέον υποχρεωτική)ή όταν θα έχω την οικονομική δυνατότητα να πληρώνω τα έξτρα 55Ε(σε ένα-δυο χρόνια)?Γιατί δεν διευκρινίζεται πουθενά αυτό το θέμα(απ'ότι ξέρω).Ή έχω κάποια διορία?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα Ιφιγένεια.

 

Κοίταξε ΕΔΩ.

Το ότι θα έχει διαφορά στη σύνταξη είναι σίγουρο ότι θα έχει.

Το αν θα είναι σημαντική και ειδικότερα το πόσο θα είναι αυτή η διαφορά είναι ένα ερώτημα που ίσως κανείς δεν μπορεί να σου απαντήσει όπως και το πότε θα πάρεις σύνταξη.

 

Στη θέση σου πάντως θα επιδίωκα να πληρώσω τα λιγότερα.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ Χάρη για τις συμβουλές σου.Όσο για τη διορία απ'ότι ρώτησα σήμερα στο ΤΕΕ δεν υπάρχει.οπότε μάλλον θα περιμένω και θα δω τι μέλλει γενέσθαι...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κ εγω κατι? Το παρακάτω πρεπει να το προμηθευτω απο εφορια? Κ αν ναι πως το ζηταω?

 

Διπλότυπο είσπραξης χαρτοσήμου αξίας 30e εφόσον ο υποψήφιος διαθέτει ΑΦΜ ή παράβολο χαρτοσήμου της ίδιας ονομαστικής αξίας που εκδίδεται από οποιαδήποτε ΔΟΥ (Οικονομική Εφορία).

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: δεν γίνεται δεκτό παράβολο ΔΗΜΟΣΙΟΥ.

 

 

 

Εδω κ η ανακοινωση:

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/mhtrwo/mitrwo/exetaseis/prokirixi

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η προκήρυξη είναι σαφής.

Ζητάς Παράβολο Χαρτοσήμου αξίας 30€ από οποιαδήποτε Δ.Ο.Υ. (οικονομική εφορία).

 

Αν σε ρωτήσουν για τι δουλειά το θες, θα πεις, "για τις εξετάσεις του Τεχνικού Επιμελητηρίου".

 

Αυτά καταλαβαίνω από την προκήρυξη και... προσοχή ΟΧΙ Παράβολο Δημοσίου!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για τη καθυστερημένη απάντηση αλλά τώρα το είδα.Λοιπόν ckiriako από οποιαδήποτε Δ.Ο.Υ μπορείς να το προμηθευτείς.Εμένα μου έδωσαν(αν και έχωΑ.Φ.Μ) παράβολο χαρτοσήμου των 30 το οποίο όμως το πληρώνεις 36...΄Καλή επιτυχία αν δίνεις και εσύ εξετάσεις!

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω πολυ κ τους 2. Ιφιγενεια με διπλωματικη δεν θα πας?

Τι καλη επιτυχια, υπαρχει περιπτωση να κοψουν καποιο? Θελουν να γραφτεις για να αρχισεις να πληρωνεις εισφορες. Αντε, καλη μας επιτυχια,γενικα..

:roll: :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ναι με τη διπλωματική μου θα πάω,δεν υπάρχει πιστεύω λόγος να πάω με για εξέταση σε δικές τους ενότητες.΄Οσο για το αν κόβουν(αν και σπάνια λόγω συμφερόντων),έχω ακούσει ότι έχουν κόψει κατά καιρούς!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως βρίσκω απαράδεκτο το να δίνουν διπλωματούχοι μηχανικοί εξετάσεις για να πάρουν άδεια άσκησης επαγγέλματος.

Προφανώς το ΤΕΕ θεωρεί ότι τα πολυτεχνεία μας και το ΔΙΚΑΤΣΑ ή όπως αλλιώς λέγεται σήμερα δεν κάνουν καλή δουλειά.

Τζάμπα λεφτά ξοδεύει το ΤΕΕ.

Πολλοί βέβαια συνάδελφοι κερδίζουν απ' την όλη ιστορία.:wink:

 

Ελπίζω η Ευρωπαϊκή Ένωση να μας αλλάξει τελικά το σύστημα βάσει του οποίου ακόμα και ένας καθηγητής πολυτεχνείου σε ξένο πανεπιστήμιο πρέπει να δώσει εξετάσεις στο ΤΕΕ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.