Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιώματα Μηχανικών ΤΕ για χειρισμό περονοφόρων οχημάτων χωρίς άδεια


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω άν σαν Μηχανολόγος Μηχανικός ΤΕ έχω το δικαίωμα να χειρίζομαι κλάρκ για ανύψωση υλικών κ.λ.π. Ρωτάω διότι εργάζομαι ως Μηχανικός Παραγωγής και  ο εργοδότης μου με διαβεβαίωσε ότι ως Μηχανικός επιτρέπεται να χειρίζομαι το κλάρκ δίχως καμία άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Για να αποκτήσεις άδεια χειριστή θα πρέπει πρώτα να σε δηλώσουν ως ΒΟΗΘΟ ΧΕΙΡΙΣΤΗ και αφού "γράψεις" κάποιοες ώρες στην εταιρεία σου

ως "βοηθός χειριστή" τότε να κάνεις αίτηση στην δ/νση βιομηχανίας της νομαρχίας που έχει έδρα η εταιρεία ώστε να δώσεις γραπτές εξετάσεις και εξετάσεις χειρισμού μηχανήματος. Τότε αποκτάς δίπλωμα χεριστή και σε καλύπτει η ασφαλιστική εταιρεία που είνα ασφαλισμένο το ΜΕ σε περίπτωση ατυχήματος. Σε κάθε άλλη περίπτωση μπορεί να "μπλέξεις" και εσύ και η εταιρεία (π.χ. αιφνίδιος έλεγχος από το ΚΕΠΕΚ ή εμπλοκή του ΜΕ σε ατύχημα, ή καταγγελία από "δυσαρεστημένο συνάδελφο", κτλ). Με την ίδια λογική π.χ. αν υπηρετείς στην τροχαία δεν πάει να πει ότι μπορείς να οδηγείς αυτοκίνητο ΙΧ χωρίς να έχεις δίπλωμα οδήγησης!  Πάντως ως πτυχιούχος ΤΕ μπορεί και να γλυτώνεις την υποχρεωτική προυπηρεσία ως βοηθός χειριστή, αλλά τις εξετάσεις τουλάχιστον αυτές του χειρισμού πρέπει να τις δώσεις κανονικά για να πάρεις το δίπλωμα χειρισμού. 

Edited by Μαρκετάκης Ιωάννης
Link to comment
Share on other sites

Πάνω κάτω αυτό υποψιαζόμουν και εγω οτι συμβαίνει, βέβαια ειμαι δηλωμένος στην εταιρία ως Μηχανικός παραγωγής - επόπτης βάρδιας όχι ως χειριστής, ωστόσο θα το ψάξω και περισσότερο μέσω ΕΤΕΕΜ, ευχαριστώ παρα πολύ παντως για τις διευκρινίσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Ο εργοδότης σου έχει μείνει στην παλιά διάταξη (που είχα μείνει και εγώ, δεν είχα παρακολουθήσει την εξέλιξη της νομοθεσίας) όπου οι μηχανικοί είχαν δικαίωμα χρήσης και επίβλεψης κάθε είδους μηχανήματος έργου, καθώς αυτά θεωρούνταν απλές μηχανολογικές διατάξεις.

Από ότι διάβασα στο ΦΕΚ που παρέθεσε ο φίλος Νίκος, κάνεις αίτηση στην διεύθυνση ανάπτυξης της οικείας νομαρχίας και εξετάζεσαι στο πρακτικό κομμάτι μόνο, μετά από προϋπηρεσία 20 ωρών.

Πες στον εργοδότη να σου κάνει ένα χαρτί "βεβαίωση εργοδότη" που να λέει ότι ασκήθηκες 20 ώρες στο κλαρκ, με την επίβλεψη του τάδε αδειούχου χειριστή, με αρ. άδειας τάδε...

Και κάνε αίτηση, μπορεί και να την δεχτούν χωρίς να χρειάζεται να σου αλλάξει ειδικότητα...

Link to comment
Share on other sites

Πες στον εργοδότη να σου κάνει ένα χαρτί "βεβαίωση εργοδότη" που να λέει ότι ασκήθηκες 20 ώρες στο κλαρκ, με την επίβλεψη του τάδε αδειούχου χειριστή, με αρ. άδειας τάδε...

Και κάνε αίτηση, μπορεί και να την δεχτούν χωρίς να χρειάζεται να σου αλλάξει ειδικότητα...

 αυτα τα χρειαζεται γιατι ειναι τε?

τα ιδια θελουν κ οι πε? και αν οχι σε πιο φεκ παταμε? πλζ

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε κι εγώ δεν ήμουν ενημερωμένος, διάβασε το ΦΕΚ στο link που έχει παραθέσει ο συνάδελφος nikos2004.

Επίσης νομοθεσία θα βρεις και στο http://www.elinyae.gr/el/category_details.jsp?cat_id=2542

Οι ΠΕ διπλωματούχοι μηχανικοί βάσει παλαιού βασιλικού διατάγματος χειρίζονταν όλα τα μηχανήματα έργου, καθώς αυτά θεωρούνταν ως απλές μηχανολογικές κατασκευές.

Τώρα από ότι έχω καταλάβει, γλιτώνουν την θεωρητική εξέταση αλλά χρειάζεται πρακτική με 20 ημέρες προϋπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

http://www.elinyae.gr/el/lib_file_upload/412-34.1112429917022.pdf

 

Αυτό είναι...σε συνδυασμό με ΠΔ 1991/499, 1990/31, Υ.Α. 1979/34861

 

Αλλά όπως βλέπω τα ανωτέρω έχουν αναθεωρηθεί, ισχύ έχει πάντα η τρέχουσα νομοθεσία ασχέτως τί έλεγε η παλαιά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.