Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μονοσωλήνιο vs δισωλήνιο


gapidianak

Recommended Posts

συνδελφοι 

δεν μπορω να δεχτω οτι εχοντες εμπειριες απο μελετες και εφαρμογες καποιων ετων δεν μπορειτε να μπειτε μεσα σε ενα σπιτι και σε λιγα λεπτα να μην μπορειτε να δωσετε ΕΚΤΙΜΗΣΗ μεγεθους μη δεσμευτικη και με περιθωρειο λαθους βασει εμπειριων και εμπειρικων υπολογισμων.

 

μπορει να μην εχει για σας αξια διοτι δεν μπορει να χρησιμοποιηθει για εφαρμογη , αλλα οταν ο υποψηφιος πελατης θελει πχ στο εξοχικο του να βαλει θερμανση και θελει εκτιμηση κοστους για να δει αν εχει νοημα να προχωρησει σε μελετη η οχι θελει και μια εκτιμηση απωλειων. 

απο την εκτιμηση ενος εμπειρου μελετητη μεχρι το πραγματικο αποτελεσμα η αποσταση ειναι καπου στο +-15% ισως και λιγοτερο , σημαντικο για να χαλασει την καταναλωση αλλα οχι τοσο για να δωσει ταξη μεγεθους κοστους (πχ να βαλω α/θ η θα μου παει 12000 η εγκατασταση που δεν εχω)

 

οταν μπορεις να δωσεις μια εκτιμηση της προκοπης νομιζω οτι δεν υποβιβαζεις ουτε την αμοιβη σου ουτε την αξια της μελετης, αν παλι ο πελατης παρει την εκτιμηση και τα κανει μονος του καλα να παθει.

 

ετσι και αλλιως πολλα πραγματα ειναι κβαντισμενα. 

πχ δεν υπαρχει επιτοιχος με ζνχ κατω απο 24000kcal  , δεν υπαρχει κλιματιστικο κατω απο 9000btuh κλπ αρα σε πολλα υλικα η εκτιμηση θα πεσει μεσα και αν με το "ματι" πεφτεις αναμεσα σε δυο κατηγοριες απλα το αναφερεις.

το να πεις "καλε μου ανθρωπε, το σπιτι σου δειχνει να θελει 25-30000kcal οποτε θα σου κοστισει περιπου τοσο, για να σου δωσω ομως ακριβη προσφορα και υλικα πρεπει να κανουμε τους υπολογισμους" εξηγοντας επιπλεον γιατι εχει σημασια να υπολογισεις τις απωλειες με ακριβεια ωστε να μην πληρωνει πχ 600ευρω το χρονο θερμανση αλλα 400 , μονο καλο κανει στον μελετητη. 

 

για μενα οταν για τετοια μεγεθη δεν μπορεις να δωσεις εκτιμηση μου δινεις την εντυπωση οτι κανεις μελετες απο συνηθεια και εχεις τεχνικη αντιληψη. 

 

προσωπικη αποψη παντα

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να δεχτω οτι εχοντες εμπειριες απο μελετες και εφαρμογες καποιων ετων δεν μπορειτε να μπειτε μεσα σε ενα σπιτι και σε λιγα λεπτα να μην μπορειτε να δωσετε ΕΚΤΙΜΗΣΗ μεγεθους μη δεσμευτικη και με περιθωρειο λαθους βασει εμπειριων και εμπειρικων υπολογισμων.

μπορει να μην εχει για σας αξια διοτι δεν μπορει να χρησιμοποιηθει για εφαρμογη , αλλα οταν ο υποψηφιος πελατης θελει πχ στο εξοχικο του να βαλει θερμανση και θελει εκτιμηση κοστους για να δει αν εχει νοημα να προχωρησει σε μελετη η οχι θελει και μια εκτιμηση απωλειων. 

...................................

οταν μπορεις να δωσεις μια εκτιμηση της προκοπης νομιζω οτι δεν υποβιβαζεις ουτε την αμοιβη σου ουτε την αξια της μελετης, αν παλι ο πελατης παρει την εκτιμηση και τα κανει μονος του καλα να παθει.

...............................

ετσι και αλλιως πολλα πραγματα ειναι κβαντισμενα. 

..................................

το να πεις "καλε μου ανθρωπε, το σπιτι σου δειχνει να θελει 25-30000kcal οποτε θα σου κοστισει περιπου τοσο, για να σου δωσω ομως ακριβη προσφορα και υλικα πρεπει να κανουμε τους υπολογισμους" εξηγοντας επιπλεον γιατι εχει σημασια να υπολογισεις τις απωλειες με ακριβεια ωστε να μην πληρωνει πχ 600ευρω το χρονο θερμανση αλλα 400 , μονο καλο κανει στον μελετητη. 

 

για μενα οταν για τετοια μεγεθη δεν μπορεις να δωσεις εκτιμηση μου δινεις την εντυπωση οτι κανεις μελετες απο συνηθεια και εχεις τεχνικη αντιληψη.

pankrok,... ακριβώς όπως τα λες. Προφανώς κάποιοι κάνουν μόνο υπολογισμούς. Δεν το υποτιμώ καθόλου, ίσα ίσα που είναι και επικοδομητικό, αλλά μην κόψουμε και την αντίληψη μας. Όποιος δεν έχει την σχετική πείρα, ας τριφτεί στον επάγγελμα για να την αποκτήσει και να εμπιστευτεί τον εαυτό του για να κάνει εκτιμήσεις.

Πάμε παρακάτω. Μια απάντηση περιμένω από οποιονδήποτε για τις θερμοστατικές βάνες στα θερμαντικά σώματα? Εκτίμηση??? :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

διορθωση , ξεχασα ενα ΔΕΝ παρακατω

"για μενα οταν για τετοια μεγεθη δεν μπορεις να δωσεις εκτιμηση μου δινεις την εντυπωση οτι κανεις μελετες απο συνηθεια και εχεις ΔΕΝ τεχνικη αντιληψη."

 

 

για τις θερμοστατικες κεφαλες θεωρω οτι ειναι χρησιμες στα σωματα που δεν εχουν αμεση επαφη με τον θερμοστατη και μπορουν να λυσουν προβληματα που προεκυψαν ειτε απο λαθος κατα τη μελετη ειτε απο παραδοχες που στην πραξη δεν ισχυουν (πχ παραδοχη κλιματιζομενου συνορευοντως χωρου που στην πραξη ειναι ακατοικητος και μη κλιματιζομενος , λαθος στην εκτιμηση εξωτερικων συνθηκων σε μια βορια πλευρα γιατι τελικα ο χωρος καλυπτεται απο διπλανα κτηρια και δεν το πιανει ο βοριας κλπ).

 

επισης δινουν μια ελευθερια να παιξεις με τη θερμοκρασια ανα δωματιο (ενω ο υπολογισμος ειθιστε να γινεται με κοινη θερμοκρασια για τα υπνοδωματια πχ - ιδιαιτερα δε οταν ο παραγγελνων την μελετη δεν ειναι ο ο κατοικος του διαμερισματος) χωρις να χαλασεις ολο το σπιτι.

ωστοσο αποψη μου εινια οτι για να δουλεψει η θερμοστατικη πρεπει ο υπολογισμος στα σωματα που θα τη φερουν να γινεται με θερμοκρασια +2 βαθμους εσωτερικη σε σχεση με το χωρο του θερμοστατη.

εναλλακτικα θα υιοθετουσα ανετα διπλη ζωνη (και το μετανοιωσα που δεν το εκανα στο σπιτι μου) , μια για υ/δ και μια για τον υπολοιπο χωρο , με ξεχωριστους θερμοστατες ακομα και για 80τμ σπιτια.

αν σκεφτεις οτι σε ενα σπιτι που λειπουν ολοι το πρωι και κοιμουνται ολοι το βραδυ, θελεις καλη θερμοκρασια στα υ/δ για 10 ωρες και στον υπολοιπο χωρο για 6-7 , διαφορετικες απο τις πρωτες 10. με πτωση 2-3 βαθμων τις μη κατοικησιμες ωρες μπορεις να γλυτωσεις  καποιες κιλοβατωρες τη μερα. 

Link to comment
Share on other sites

συνδελφοι 

δεν μπορω να δεχτω οτι εχοντες εμπειριες απο μελετες και εφαρμογες καποιων ετων δεν μπορειτε να μπειτε μεσα σε ενα σπιτι και σε λιγα λεπτα να μην μπορειτε να δωσετε ΕΚΤΙΜΗΣΗ μεγεθους μη δεσμευτικη και με περιθωρειο λαθους βασει εμπειριων και εμπειρικων υπολογισμων.

 

Δυστυχώς σε κάποιους δεν γίνονται κατανοητα μερικα από τα συμφραζόμενα ενδεχομένως λόγω ελλειψης πείρας. Κατανοητό.

 

Χωρίς να θέλω να επεκταθώ ιδιαίτερα στο off topic ζήτημα της πείρας και των τυφολοσουρτών, ο συνάδελφος timpap δεν εξέφρασε κάποια άποψή του σχετικά με το μέγιστο φορτίο στο μονοσωλήνιο, η οποία προέκυψε από την πείρα του, αλλά ζήτησε έναν μπούσουλα, με βάση την πείρα των άλλων.  Εκεί πιστεύω ότι οφείλονται οι όποιες αντιδράσεις από τους υπόλοιπους συναδέλφους. Έχει διαφορά το "έχω την πείρα ώστε να κάνω κάποιες εκτιμήσεις" από το "ψάχνω μπούσουλες".

 

Σχετικά με τις θερμοστατικές τώρα, μήπως πρέπει να πάμε σε νέο θέμα?

Link to comment
Share on other sites

φίλε miltos, επειδή είμαι καινούργιος στο forum, από τις έως τώρα αναγνώσεις μου καταλαβαίνω ότι μια επιπλέον χρηστικότητα των συζητήσεων είναι μια ανταλαγή εμπειριών και πληροφοριών. Έδωσα μια δική μου εκτίμηση και ανέφερα ότι είναι καθαρά εμπειρική για την χρήση της σε απλές μικρές εγκαταστάσεις για πληροφορίες of paper στον εκάστοτε πελάτη- εγκαταστάτη. Η ερώτηση μου ήταν αν υπάρχει μια πρώτη συμφωνία των συναδέλφων σαν πρώτη εκτίμηση. Αν έχω καταλάβει διαφορετικά την χρήση του forum τότε ζητάω συγνώμη για τις αναρτήσεις μου.

Όσον αφορά τις θερμοστατικές ας ανοίξουμε ένα νέο θέμα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ας αφήσουμε τη γενική συζήτηση περί πείρας κλπ...

 

Η ερώτηση μου ήταν αν υπάρχει μια πρώτη συμφωνία των συναδέλφων σαν πρώτη εκτίμηση.

 

Δε νομίζω ότι υπάρχει συμφωνία σε έναν γενικό κανόνα και επίσης δεν είναι τόσο κρίσιμη αυτή η παράμετρος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.