Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγροτεμάχιο 20 περίπου στρεμμάτων σε οικισμό


Recommended Posts

Καλημέρα σας .

Διαθέτω ένα αγροτεμάχιο 20 περίπου στρεμμάτων «Άρτιο και οικοδομήσιμο –εκτός σχεδίου» Όπως αναφέρετε χαρακτηριστικά στο τοπογραφικό διάγραμμα.

Το συγκεκριμένο αγροτεμάχιο έχει και πρόσοψη στον εθνικό δρόμο 200 μέτρων .

Στο συγκεκριμένο σημείο υπάρχει οικισμός ο όποιος δεν έχει αναγνωριστεί ούτε και οριοθετηθεί από την πολεοδομία.

Αν και ο Δήμος έχει αντίθετη άποψη και θεωρεί ότι υπάρχει εκεί οικισμός. Μια και –εκτός τον άλλον- αναφέρεται στη Γενική Απογραφή Πληθυσμού του 1981 σαν «οικισμός» .

Επειδή όμως και ο Δήμος πιέζει, έμαθα ότι ο συγκεκριμένος οικισμός θα ενταχθεί στο Σχέδιο και θα οριοθετηθεί από την πολεοδομία .

Θεωρείτε σχεδόν βέβαιο ότι το συγκεκριμένο αγροτεμάχιο θα ενταχτεί στο σχέδιο οικισμού ( θεωρείται «κέντρο» του οικισμού μια και σχεδόν εφάπτεται με την εκκλησία , το νεκροταφείο και το παλαιό σχολείο που υπήρχε κάποτε, στον οικισμό αυτόν.)

Η ερώτηση μου είναι η εξής : Αν θεωρήσουμε δεδομένο ότι το αγροτεμάχιο που έχω θα ενταχθεί το σχέδιο , με συμφέρει να χωρίσω (ανά 2 ή ανά 4 στρέμματα) ΠΡΙΝ μπει τον οικισμό –Δηλαδή θα γλιτώσω κάτι από αυτά που πρέπει μελλοντικά να καταβάλω στο δήμο σαν εισφορές (για κοινόχρηστους χώρους κ.α.) ή όχι ;

Κάθε βοήθεια θα μου είναι πολύ χρήσιμη .

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφέρον.

 

Εχω ωστοσο την εντυπωση οτι κατατμήσεις επιτρέπονται μονον υπο την προϋπόθεση οτι τα τα τμήματα που θα προκύψουν απο την κατατμηση ειναι ασφαλως αρτια και οικοδομήσιμα αφενός, και αφετέρου παραχωρουνται σε τριτους.

 

Υπο την εννοια αυτή και δεδομένων των στοιχειων που εκθέτετε, νομίζω οτι θα έπρεπε να επιδιώξετε πριν απο ολα την διασφάλιση της μεταβίβασης των οικοπέδων/γηπέδων και επειτα να τοπογραφήσετε

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφέρον.

 

Εχω ωστοσο την εντυπωση οτι κατατμήσεις επιτρέπονται μονον υπο την προϋπόθεση οτι τα τα τμήματα που θα προκύψουν απο την κατατμηση ειναι ασφαλως αρτια και οικοδομήσιμα αφενός, και αφετέρου παραχωρουνται σε τριτους.

 

Υπο την εννοια αυτή και δεδομένων των στοιχειων που εκθέτετε, νομίζω οτι θα έπρεπε να επιδιώξετε πριν απο ολα την διασφάλιση της μεταβίβασης των οικοπέδων/γηπέδων και επειτα να τοπογραφήσετε

 

 

Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει πρόσφατα ο νόμος αλλά τοπογράφος που το είχε δει παλιότερα μου είπε ότι μπορώ να το «κόψω».

Ασφαλώς και τα τμήματα που θα προκύψουν θα από την κατάτμηση θα είναι άρτια και οικοδομήσιμα –αφού έχει «πρόσωπο στην εθνική οδό» 200 μέτρα και και είναι 20 στρέμματα.

Το θέμα είναι αν με συμφέρει να το κανω ….

Link to comment
Share on other sites

μερικές ακόμα πληροφορίες για το εν λόγο οικόπεδο :

 

1. Κατά μήκος της μιας πλευράς, του εν λόγο οικόπεδου, υπάρχει ρέμα !

 

2. Μέρος του εν λόγο οικοπέδου στη «φάτσα» απαλλοτριώθηκε πριν από 20 περίπου χρόνια διότι μεγάλωσε –διπλασιάστηκε- ο εθνικός δρόμος.

 

3. Το οικόπεδο το είχε αγοράσει α παππούς μου το 1940 περίπου.

 

Πόσο αυτά τα στοιχεία επηρεάζουν, και τι αρτιότητα μπορεί να έχει κάθε κομμάτι του αν κοπεί ;

Link to comment
Share on other sites

Σας συμφέρει ουτως η αλλως.

 

Το τι θα αποκομισετε εχει σχεση με τις σημερινες σας αναγκες και μονο.

 

Γιατί συνεφέρει «ουτως η αλλως» η κατάτμηση ;

 

Θα γλιτώσω κάποιους φόρους ;

 

Πόσο ενδέχεται να μου στοιχίσει ;

 

Και αν αργότερα λόγο «μεγάλης προβολής» του οικοπέδου στον εθνικό δρόμο βρεθεί κάποια εταιρία που το αναλάβει – π.χ. για χρήση εμπορικού κέντρου, θα πρέπει να το ξαναενώσει ;

 

Θα μπορεί ;

 

Μήπως τελικά πετάξω μόνο χρήματα ;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ για το ειλικρινές –και ανιδιοτελές- ενδιαφέρον .

 

Χρήματα υπάρχουν – η τέλος πάντων μπορούν να βρεθούν έστω και με δάνειο - .

 

Χρήματα για πέταμα, δεν υπάρχουν !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.