Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βοηθεια σχετικά με αρτιότητα απαλλοτριωμένων όμορων οικοπέδων.


Recommended Posts

Ψάχνω μια απάντηση για το τι ισχύει στην παρακάτω περίπτωση καθώς δεν έχω καταφέρει να βγάλω άκρη μόνος μου.

 

1950 Αγοράστηκαν από τον παππού μου και τη γιαγιά μου αντίστοιχα 2 όμορα αγροτεμάχια με εμβαδόν 1 στρέμμα έκαστο από κατάτμηση κτήματος 70 στρεμμάτων

1965 Έγινε απαλλοτρίωση για τη δημιουργία δημοτικού δρόμου και τα αγροτεμάχια είχαν πλέον διαστάσεις 721τμ και 740τμ

το 2008 με το θάνατο της γιαγιάς μου και τα 2 οικόπεδα περιήλθαν στην ιδιοκτησία του πατέρα μου και εν συνεχεία σε μένα.

 

Και τα 2 παραπάνω είναι εκτός σχέδιου, μη άρτια και μη οικοδομήσιμα.

Έχουν δηλωθεί ξεχωριστά στο κτηματολόγιο.

 

Αν τα 2 αγροτεμάχια πλέον θεωρηθούν ένα ενιαίο (εφόσον είναι ιδιοκτησία του ίδιου ατόμου) προκύπτει οικόπεδο 1461τμ με πρόσωπο 39μ επί της δημοτικής οδού.

 

Τι ισχύει σχετικά με την αρτιότητα του παραπάνω?

 

Ευχαριστώ,

 

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα σας μετακινείται στην κατάλληλη κατηγορία, η οποία είναι τα "θέματα ιδιωτών" 

Παρακαλώ να διαβαζετε τους κανόνες συμμετοχής ώστε τα θέματα να αναρτώνται στην σωστή κατηγορία για να μην αναγκαζόμαστε να τα μετακινούμε.

Το παρόν θα διαγραφεί.

 

DIMITRIS80

Link to comment
Share on other sites

Η αρτιότητα ή μη ενός οικοπέδου ή γηπέδου (στην περίπτωσή σας) είναι πολύ μεγάλη υπόθεση και απαιτείται μεγάλη και εμπεριστατωμένη έρευνα για να δοθεί έγκυρη απάντηση. Για τον λόγο αυτό θα απευθυνθείτε σε κάποιον τοπογράφο μηχανικό να σας συντάξει ένα τοπογραφικό σε συνδυασμό με το κτηματολογικό διάγραμμα και πάνω εκεί θα έχει υπεύθυνη δήλωση σχετικά με την αρτιότητα και την οικοδομησιμότητα του γηπέδου σας. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.