Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διατάγματα για κιν/φους του 64'


Recommended Posts

Είμαι νέα μηχανικός και έχω αναλάβει την αλλαγή χρήσης ενος κιν/φου στα νότια προάστια. Θα ήθελα να ρωτήσω τους συνάδελφους αν γνωρίζουν διατάγματα που αφορούν τους όρους δόμησης για κιν/φους ειδικά να κατασκευάστηκαν το 1964. Εχω δεί τον ΓΟΚ του 55 αλλα δεν υπήρχε κάτι σχετικό. Στους όρους δόμησης του οικοπέδου  αναφέρει  καλύψη  60% αλλα έχει γίνει τροποποίηση και δεν τηρείται . Με ενδιαφέρει κυρίως η καλύψη αν υπήρχε η δυνατότητα υπερκάλυψης του οικοπέδου απο 75% και πάνω?
 
ευχαριστώ
 
 
 
 




Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Didonis Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να βρεις τους ορους δομησης της περιοχης(το Π.Δ. που αφορα εκεινη την εποχη)μαλλον στη πολεοδομια μπορει να σου πουν, αλλα μπορει να αναγραφεται και στο τοπογραφικο της αδειας.
 
 
 
 




Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Didonis Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να βρεις τους ορους δομησης της περιοχης(το Π.Δ. που αφορα εκεινη την εποχη)μαλλον στη πολεοδομια μπορει να σου πουν, αλλα μπορει να αναγραφεται και στο τοπογραφικο της αδειας.

Ναι στο τοπογραφικό αναφέρει προεδρικά διατάγματα και ΦΕΚ τα οποία τα έχω βρεί αλλα δεν με καλύπτουν. Η κάλυψη του κτίσματος έιναι μεγαλύτερη απο αυτή που αναφέρεται μέσα σε αυτά καθώς καλύπτει το 82% του οικοπέδου. Οπότε σκέφτομαι μήπως εξαιτίας της χρήσης κιν/φου υπάρχουν εξαιρέσεις.

Link to comment
Share on other sites

καποια υποσημειωση που να δικαιολογει την καλυψη?καπου πρεπει να υπαρχει ο ελεγχος καλυψης,η εγκεκριμενη κατοψη δεν σε καλυπτει ως νομιμο περίγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

καποια υποσημειωση που να δικαιολογει την καλυψη?καπου πρεπει να υπαρχει ο ελεγχος καλυψης,η εγκεκριμενη κατοψη δεν σε καλυπτει ως νομιμο περίγραμμα?

στους όρους δόμησης αναφέρει συνεχές 60% και έχει και το ΦΕΚ για την τροποποίηση (δεν με καλύπτει), στο ΔΚ αναφέρει επιτρεπόμενη κάλυψη και πολλαπλασιάζει το εμβαδό του οικοπέδου με τον συντελεστή δόμησης οπότε υπολογίζει την επιτρεπόμενη δόμηση αλλα το χαρακτηρίζει επιτρεπόμενη κάλυψη. Η πρώτη άδεια έγινε το 64 για το ισόγειο και ακολουθούν και άλλες το 65, 66, 79 για προσθήκες. Η εγκεκριμένη κάτοψη έιναι του 64 πού έχω με το 82%. Μπορώ να βασιστώ στην εγκεκριμένη κάτοψη ως νόμιμο περίγραμμα για την κάλυψη?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

αφου βασιστηκαν και οι αλλες τρεις προσθηκες γιατι να μη μπορεις και συ?ρωτα στην πολεοδομια.

μηπως στα τοπογραφικα των προσθηκων αναφερεται τιποτα?και κυριως στην αδεια του 1979,που μπορει να εχει και Δ.Κ.

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

αφου βασιστηκαν και οι αλλες τρεις προσθηκες γιατι να μη μπορεις και συ?ρωτα στην πολεοδομια.

μηπως στα τοπογραφικα των προσθηκων αναφερεται τιποτα?και κυριως στην αδεια του 1979,που μπορει να εχει και Δ.Κ.

το μόνο ΔΚ υπάρχει στην άδεια του 79 για το οποίο έκανα λόγο (καθόλου επαρκές) πρίν και άναφέρομαι στο τοπογραφικό του 79, έχω και τα προηγούμενα αλλα δεν με βοηθάνε μάλλον υπάρχει κάποια παρέκλιση που δεν γνωρίζω. Θα δω τι θα μου πούν και στην πολεοδομία. Ευχαριστώ πολύ !!! άν γίνεται να βασιστώ στην εγκεκριμένη κάτοψη τότε θα λυθει το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕς ΚΑΙ 

http://www.michanikos.gr/topic/23951-%CE%9F%CF%81%CE%BF%CE%B9-%CE%B4%CF%8C%CE%BC%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8E%CE%BD-%CF%80%CF%81%CE%BF-%CF%84%CE%BF%CF%85-1923/,POST 2,αν εχεις ορεξη για ψαξιμο,δεν μπορει παντως να μη γινεται με νομιμο περιγραμμα, αφου υπαρχουν  4 διαφορετικοι ελεγχοι  για αυτο το ποσοστο καλυψης(4 αδειες)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

ευχαριστώ πολύ κατάλαβα το πνεύμα!!

επειδή ετοιμάζω ένα νέο ΔΚ, στην αιτιολογία της επιτρεπόμενης κάλυψης να βάλω τόσο βάσει υφιστάμενης αδείας τάδε -εγκεκριμένη κάτοψη?

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.