Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ψησταρία στο σπίτι


mitszaf

Recommended Posts

καλησπέρα σας,

θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το σενάριο να βάλει κάποιος ψησταριά στην πλάκα του (φορητή .... για ιδία χρήση πάντα)

αν είναι εντελώς παράνομο ή αν υπόκειται στους περιορισμούς όχλησης ομοίως με καμινάδα τζακιού

νομίζω είναι 0,5μ πιο ψηλά από τα γείτονα κτίρια σε 10m ακτίνα.

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;

 

Link to comment
Share on other sites

φορητή είναι,

το θέμα είναι αν θα υπάρξει έστω και νομικά κάποιο ζήτημα αν κάποιος δηλώσει ενόχληση από τα προϊόντα της καύσης

(αν και τα οποία τις περισσότερες φορές απλά μας ανοίγουν την όρεξη παραπάνω)

Edited by mitszaf
Link to comment
Share on other sites

αυτα που αναφερεις πιο πανω ειναι στο κτιριοδομικο κανονισμο και νομιζω ισχυουν για μονιμες κατασκευες ή τουλαχιστον οχι για του ειδους του δικου σου. ελπιζω να μην εννοεις μπαρμπεκιου το οποιο δεν μπορει να το μετακινησεις ευκολα ουτε θελεις (πχ αναλογα τον αερα!)

Link to comment
Share on other sites

όχι, απλό είναι το θέμα

μια απλή ψησταριά φορητή την οποία την ανέβασα στην πλάκα (μονοκατοικία - οροφοδιαμέρισμα) ώστε μια στο τόσο θα κάνουμε οικογενειακό τραπέζι

 

αναλογικά με τον κτιριοδομικό κανονισμό έκανα έναν παραλληλισμό (αυθαίρετα) και διατύπωσα την ερώτηση αν υπάρχει πρόβλημα

 

επειδή κοντά μας έγινε θέμα με ένα μαγαζί στο οποίο έβγαλαν την ψησταριά στον δρόμο και ψήνανε - οπότε και φώναξαν

κάποιοι την αστυνομία και αναγκάστηκαν και έσβησαν τα κάρβουνα

 

με την διαφορά ότι δεν είμαι κατάστημα, ρωτάω μήπως και πάθω κάτι ανάλογο

Link to comment
Share on other sites

Με την αστυνομία δεν ξέρω αν θα έχετε πρόβλημα, αλλά το να πηδάνε πεινασμένοι απ' τα διπλανά μπαλκόνια για κάνα κοψίδι δεν το αποκλείω.

 

Υ.Γ.: Περίεργο το περιστατικό που ανέφερες, γιατί στη Σαλονίκη το συνηθίζουν να ψήνουν στο πεζοδρόμιο ή και στο δρόμο, έξω από περίπτερα, συνεργεία, ψιλικατζίδικα κλπ. Εδώ κάτω στα νότια είμαστε ξενέρες από τέτοια.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

πάντα ένα περίεργο περιστατικό κρύβει από πίσω έναν περίεργο άνθρωπο

και δεν ξέρω πόσο κοντά μου μπορεί να μένει.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.