Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποιητικό Πυρασφάλειας σε ΚΕΘΕΥΟ


frosw

Recommended Posts

Συγνώμη συνάδελφε, αλλα όπως απαντάς μου δίνεις το δικαίωμα να σχηματίσω τη γνώμη οτι δεν έχεις ασχοληθεί καθόλου με ηλεκτρομηχανολογικές μελέτες, αν και βλέπω οτι είσαι μηχανολόγος + αεροναυπηγός

 

Αφού πιστεύεις οτι δεν απαιτείται μελέτη, πήγαινε απευθείας στη πυροσβεστική, κάνε την αίτηση να σου δώσουν το πιστοποιητικό.

 

Εμείς εδω θα είμαστε και μετά την απάντηση της πυροσβεστικής...να μας πείς τι σου απάντησαν

 

 

Φυσικά και είναι δικαίωμά σου συνάδελφε να σχηματίζεις όποια γνώμη θεωρείς σωστή αλλά εκτός από μηχανικός είμαι και εκπαιδευτής οδηγών και σου λέω ευθέως οτι από το 2007 έως σήμερα έχω πάρει άδεια ίδρυσης και λειτουργίας 5 ΚΕΘΕΥΟ και 2 σχολών ΠΕΙ με την τελευταία να έχει εκδοθεί το Νοέμβρη που μας πέρασε. Σε καμία λοιπόν από αυτές τις αιτήσεις δε μου ζήτησαν μελέτη μηχανικού από την Π.Υ. οπότε σε προκαλώ αφού εδώ είσαι όπως λες να μας πεις τις δικές σου εμπειρίες όχι από Η/Μ μελέτες γενικά αλλά από το συγκεκριμένο θέμα που άνοιξε η φίλη μας η frosw...

 

P.S. αν χρειάζεσαι τους αρ. πρωτ. από τα παραπάνω στη διάθεσή σου, ή μπορείς απλά να περιηγηθείς στο site μας (www.monodromos.com) για του λόγου το αληθές

 

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, μελέτη δεν απαιτείται. Αν όμως το κτίριο είναι προ του 1989 το πιστοποιητικό δίνεται με υπόδειξη μέτρων και τότε απαιτείται σχέδιο κάτοψης των επιπέδων με αποτυπωμένα τα μέσα πυροπροστασίας. Αυτό το σχέδιο πρέπει να έχει υπογραφή και σφραγίδα μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε @ jimtdm

 

Ανεξάρτητα τι κάνατε εσείς για να πάρετε το πιστοποιητικό για τις άδειες των ΚΕΘΕΥΟ και επειδή είμαι σίγουρος ότι θα έχετε νοικιάσατε χώρους σε κτήρια με χρήση καταστήματα (μικρής επιφάνειας < 30-40 τμ), των οποίων η οικ. άδεια εκδόθηκε πριν ή μετά το Π.Δ. 71/88, σημαίνει ότι και στις 2 περιπτώσεις, η έκδοση του πιστοποιητικού δινόταν χωρίς αυτοψία και με τη προσκόμιση των 2 υπ. δηλώσεων του επιχειρηματία και κάποιου μηχανικού ‘’…ότι έχουν εγκατασταθεί και λειτουργούν καλώς τα μέτρα και μέσα πυροπροστασίας σύμφωνα με την εγκεκριμένη μελέτη… ’’ (την οποία φαντάζομαι θα υπέγραψες εσύ), γι΄ αυτό λες οτι δεν απαιτείται μελέτη

 

Τέλος πάντων, εγώ όταν απάντησα στη συνάδελφο @frosw ότι απαιτείται μελέτη πυρασφάλειας, κατάλαβα από τον τίτλο που έγραφε ΚΕΘΕΥΟ, ότι πρόκειται για κτήριο με επιφάνεια 100-150 τμ και όχι για ένα κατάστημα 30-40 τμ, έχει διαφορά, τόσα τμ όσο και στη χρήση του κτηρίου ...

 

Ανεξάρτητα απ΄ αυτό, οι σχολές οδηγών (ΚΕΘΕΥΟ όπως τις λέτε εσείς), ανήκουν στη κατηγορία των εκπαιδευτηρίων του άρθρου 7 του Π.Δ. 71/88 (για όσα κτήρια έχουν εκδοθεί οικ. άδειες με αυτό το διάταγμα), στα οποία για χώρο > 100 τμ, απαιτείται χειροκίνητο σύστημα συναγερμού, συνεπώς και μελέτη ενεργητικής πυροπροστασίας,

Ενώ για την ιδία κατηγορία επιχείρησης, με οικ. άδεια πριν μετά το Π.Δ. 71/88 και με επιφάνεια < 100 τμ, πάει με την εγκύκλιο 7600/700…/6-7-1960, αλλά και σ΄ αυτή τη περίπτωση ή καταθέτεις τις 2 ανωτέρω υπ. δηλώσεις και 2-3 κατόψεις και σου σχεδιάζουν οι της πυροσβεστικής τα απλά πυροσβεστικά συστήματα (φορητους πυροσβεστήρες- φωτιστικά ασφαλείας και 1 πυροσβεστικό ερμάριο) ή βάζεις μηχανικό και το φτιάχνει και απλά η πυροσβεστική επικυρώνει αυτό που έχει συντάξει ο μηχανικός…

 

Εσείς επιλέξατε τη περίπτωση να καταθέσετε τα απαιτούμενα δικαιολογητικά και να πάρετε το πιστοποιητικό χωρίς τη μεσολάβηση μηχανικού, γιατί  εσύ έχεις την ιδιότητα του μηχανικού που μπορεί και υπογράφει, στη περίπτωση της @frosw δεν ξέρω αν είχε αυτή την ιδιότητα ο επιχειρηματίας …

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε τα ΚΕΘΕΥΟ ασκούν διαφορετική δραστηριότητα από τις Σχολές Οδηγών παρόλο το σύνηθες φαινόμενο της συστέγασής τους.. Όπως και να έχει τα ΚΕΘΕΥΟ που οι χώροι τους ξεπερνούν τα 100 τ.μ. αποτελούν εξαίρεση του γενικού κανόνα που θέλει συστέγαση σχολής και κέντρου σε χώρο που κυμαίνεται από 30 έως 70-80 τ.μ. Πάντως είναι γεγονός οτι η Π.Υ. υπέδειξε τα μέσα επάνω στην κάτοψη και υπέγραψα τις υ.δ. ως επιχειρηματίας και όχι ως μηχανικός αφού δεν σφράγισα πουθενά ούτε εγώ ούτε η συνάδελφος που αποτύπωσε τους χώρους σε κατόψεις.. Δεν ξέρω αν πρόκειται για παράλειψη δική μου ή δική τους αλλά έγινε έτσι όλες τις φορές..

Φιλικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.