Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρτιότητα εξ' αδιαιρέτου ιδιοκτησίας


Recommended Posts

Θα ήθελα παρακαλώ την βοήθεια σας.Έχω στα χέρια μου δύο μισθωτήρια όμορων ιδιοκτησιών εκτός σχεδίου τα οποία έχουν κοινό ιδιοκτήτη: Δύο αδέρφια κατέχουν εξ'αδιαιρέτου το 1/2 της κάθε ιδιοκτησίας.

Η μία είναι εμβαδού 5.290 τμ  και η άλλη εμβαδού 4.290 τμ αφορούσε συνένωση 3 μη αρτιων και μη οικοδομήσιμων ιδιοκτησιών .Ο συμβολαιογράφος παρουσιάζει τις ιδιοκτησίες αυτές σαν διαφορετικά γήπεδα.....εγώ νομίζω ότι από την στιγμή που έχουν κοινό όριο είναι ένα γήπεδο και σαν ένα γήπεδο θα έπρεπε να υπολογιστεί ο συντελεστής δόμησης.Ποια είναι η γνώμη σας;

Edited by Skrats
Link to comment
Share on other sites

Τα μισθωτήρια τι ρόλο παίζουν και που εντάσσονται στην ερώτηση?

Η ιδιοκτησία των 4280 προέκυψε από συννενωση 3 μη άρτιων και μη οικοδομήσιμων.Πότε έγινε αυτό? Η συννενωση έγινε συμβολαιογραφικά?

Ο συμβολαιογράφος που μπαίνει στο παιχνίδι? Τί θέλουν να κάνουν ακριβως? Για πες μας περισσότερες λεπτομέρειες γιατί έτσι δεν.....

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβαίνω καλά:

Εχεις ένα οικόπεδο 5.290 τμ, με 2 ιδιοκτήτες με ποσοστό 50% ο καθένας

Επίσης, έχεις ένα όμορο οικόπεδο 4.290 τμ, με τους ίδιους 2 ιδιοκτήτες με, επίσης,  ποσοστό 50% ο καθένας.

Θεωρώντας (ως υπόθεση εργασίας), ότι έχουν διαφορετικούς τίτλους κτήσης και με την υπόθεση ότι το καθένα είναι άρτιο & οικοδομήσιμο από μόνο του, τότε δεν χάνουν την αυτοτελειά τους και μπορούν να δομηθούν ως ξεχωριστές ιδιοκτησίες.

Αν η απαντησή μου δεν συνάδει με την ερωτησή σου, ακολούθησε την προτροπή του Μανώλη, αν θέλεις, και δώσε περισσότερα στοιχεία

Edited by αστέριος
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.