Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατεδάφιση και αλλαγή ιδιοκτήτη


Liselef

Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Αυτό το μήνα είχα μία κατεδάφιση (η οποία και έχει τελειώσει ήδη) στην οποία ιδιοκτήτης φαίνεται ο πωλητής του οικοπέδου στον πελάτη μου. Είχε εκδοθεί η άδεια κατεδάφισης για το συμβόλαιο αγοράς, όπως γνωρίζετε. Ο νέος ιδιοκτήτης ήθελε για τυπικούς λόγους να κάνουμε αναθεώρηση της άδειας για αλλαγή ιδιοκτήτη. Προχώρησα κι εγώ στις διαδικασίες στην πολεοδομία.

Κόλλησα λοιπόν στα φορολογικά, όπου μου ζήτησαν πρόσθετη συμβολαιογραφική πράξη για ΕΚΧΩΡΗΣΗ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ. Εγώ γνωρίζω ότι η εκχώρηση δικαιωμάτων γίνεται για άδεια ανέγερσης, κάτι το οποίο λένε και 4 συμβολαιογράφοι που ρώτησα για το θέμα. Παρόλα αυτά στα φορολογικά επιμένει η υπάλληλος να μην μου σφραγίζει το φύλλο ελέγχου αν δεν φέρω αυτή την πράξη. Βέβαια τώρα η άδεια εκτός του ότι έληξε (είχα κάνει αίτηση και για παράταση ισχύος αλλά δεν την χρειαστήκαμε τελικά), είναι και τετελεσμένο γεγονός. Μπορώ να 'τραβήξω' την αίτηση για αλλαγή ιδιοκτήτη από την πολεοδομία ή θα μου τη ζητήσουν ούτως ή άλλως? Αν μπορώ και το κάνω, θα έχω πρόβλημα με την άδεια ανέγερσης αργότερα για κάποιο λόγο? Λογικά όχι έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για ποιο λόγο ο καινούργιος ιδιοκτήτης ήθελε την άδεια κατεδάφισης στο όνομα του, από τη στιγμή που εξυπηρέτησε τα συμβόλαια και πήρε το οικόπεδο χωρίς κτίσμα?

 

Αφού εκδόθηκε η άδεια κατεδάφισης και εκτελέστηκε δε νομίζω να έχεις πρόβλημα στην άδεια ανέγερσης. Μπορείς να αποσύρεις το αίτημα σου για αλλαγή ιδιοκτήτη κάνοντας αίτηση απόσυρσης του φακέλου της αναθεώρησης ή αν λήγει το 9μηνο να την αφήσεις να λήξει.

 

Σε περίπτωση που σου ζητήσουν στην καινούργια άδεια ανέγερσης οποιοδήποτε στοιχείο για το παλιό κτίσμα προσκομίζεις φωτογραφίες και την άδεια κατεδάφισης και τέλος. Λογικά δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.