Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας με χρήση υπάρχουσας αντιστάθμισης


cfousteris

Recommended Posts

καλα τελος παντων οτι θες ..... αμα θελει ο βλαχος και δε θελει ο ζωγραφος

 

ζνχ προγραμματιζεις κ εχεις οποτε θες με τις αντλιες

καλη ωρα για ζνχ να δωθει προτεραιοτητα ειναι 4-6 το πρωι τον χειμωνα

 

βεβαια θα διαφωνησεις γιατι μπορει να σαι βραδυνος τυπος ... ξερω γω....

 

μια ερωτηση

την αντισταθμιση στο αδρανειας?.....

στο αδρανειας δε θες αντισταθμιση αλλα θερμοστοιχειο... τεσπα

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

καλα τελος παντων οτι θες ..... αμα θελει ο βλαχος και δε θελει ο ζωγραφος
Να φανταστώ οτι στην προκειμένη περίπτωση εσύ είσαι ο καλλιτέχνης και εγώ αυτός που δεν καταλαβαίνει απο τέχνη; :0))))))

 

ζνχ προγραμματιζεις κ εχεις οποτε θες με τις αντλιεςκαλη ωρα για ζνχ να δωθει προτεραιοτητα ειναι 4-6 το πρωι τον χειμωνα
Τι εννοείς καλή ώρα για να δωθεί προτεραιότητα είναι 4-6. Εγώ θέλω ΖΝΧ 24/7 αλλά και να μην ήθελα τι θα πει προτεραιότητα; Πως την ορίζεις στο σύστημα την προτεραιότητα, με if-then-else;

 

μια ερωτησητην αντισταθμιση στο αδρανειας?.....στο αδρανειας δε θες αντισταθμιση αλλα θερμοστοιχειο... τεσπα
διάβασε καλύτερα την απάντηση, εχεις καταλάβει λάθος.
Link to comment
Share on other sites

Επιθυμητό ειναι να έχω ΖΝΧ 24h λόγο ενος μικρού παιδιού ηδη και ενός βρέφους που θα μας έρθει εντός διμήνου (το πολυ).

 

καταρχήν, να σου ζήσει και με το καλό να έρθει και το επόμενο μέλος της οικογένειάς σου... να λάβεις υπόψη σου ότι τα παιδιά πολύ πιο σύντομα από ό,τι νομίζεις θα μεγαλώσουν, ενώ η όλη εγκατάσταση θα έχει ζωή τουλάχιστον 25 χρόνων..... :smile: δλδ ότι μπορείς να προβλέψεις εξ αρχής είναι προτιμότερο να το κάνεις τώρα, παρά να κάνεις τροποποιήσεις αργότερα....  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καμμια σχεση ... παλιο ανεκδωτο ειναι

 

υπαρχουν αντλιες που δινουν στη θερμανση προτεραιοτητα και ειναι λογικο αυτο

με χρονοπρογραμματισμο διακοπτουν την λειτουργια της θερμανσης και δινουν στα ζνχ

ειναιθ κατι που πρεπει να προσεξεις παρα πολυ γιατι καποιες στο "τωρα θελω ζεστο νερο γιατι

το χαλασαν ολο τα παιδια μου για να βγουν την βολτα τους" χρησιμοποιουν αντιστασεις - μαρκες δε λεω -

 

αφου ομως εχεις ή θα βαλεις ηλιακους γνωμη μου ειναι μη το μπερδεψεις με την θερμανση

οχι για κατι αλλα θες διαταξεις που μπορεις να ζησεις κ χωρις αυτες ανετα

βεβαια η ηλιακη υποβοηθηση λειτουργει καλα σε ενδο λογω χαμηλων θερμοκρασιων

απλα θες περισσοτερα πανελ... το καλοκαιρι ισως να τον σκεπαζεις κιολλας

στις υψηλων οπως πχ της αδελφης σου ειμαι αντιθετος... οριζωντιως καθετως και πλαγιως λολ

 

ασε το δοχειο αδρανειας για την θερμανση και αν ειναι να αγορασεις ηλιακο βολεψου με εναν 2πλης

σημαντικο ειναι κ η περιοχη σου, οχι οτι ο τριπλης ειναι κακη λυση ισα ισα

 

βασικα συμφωνω με astrah

 

οντως καταλαβα λαθος

 

απλα θελω να σου πω να μην εμπιστευτεις κανεναν να χρησιμοποιησει την παλια αντισταθμιση σε ενα συστημα που δεν την χρειαζεται

απλα

 

δες οποσδηποτε το θεμα μετα ζεστα νερα συνηθως ετσι λειτουργουν οι των υψηλων θκρασιων

εσυ στην ουσια θα εχεις

1 μπαφερ και 1 δοχειο για ζνχ

απο το μπαφερ ζνχ δεν εχεις γιατι ειναι νερο κυκλωματος - το ξερεις αυτο απλα για την κουβεντα το λεω -

οποτε το 2ο δοχειο που θα ναι για ζνχ εχει αυτες τις επιλογες

 

αν δεν εχεις ηλιακο τοτε ή αθ ή ρευμα και εκει μπαινει η προτεραιοτητα

αν εχεις ηλιακο 2πλης πρεπει απο αυτον να καλυπτεσαι το πρωι και να επιλεξεις

   το βραδυ ποιες ωρες θα σου κανει η αθ ζνχ συνηθως 4- ειναι καλα γιατι εισαι

   χουχουλιασμενος στα σκεπασματα και σε λιγες ωρες θα ξυπνησεις να πας δουλεια, σχολεια κλπ

   σε 2ωρες το σπιτι δε χανει πολλα φορτια

 

αν βαλεις 3πλης τοτε η αντλια το αντιμετωπιζει σαν ενα ακομα σωμα και ολα οκ  edit ... εχεις 3πλης μου ξεφυγε.

 

συμφωνω με το σημειο τοποθετησης που ειπε ο astrah να ναι προστατευμενο

υστερα πρεπει να μας πεις αν εχεις καταληξει σε μονομπλοκ συστημα ή σπλιτ

αφορα καθαρα την χωροταξια του λεβητοστασιου σου διαδρομες κλπ

 

σε αυτο που εχω καποια αμφιβολια ( δεν ειμαι αρνητικος ) ειναι αν μπορεσει να σε καλυψει 1 αθ

η αδελφη σου λογω υψηλων θκρασιων ... μαλλον δεν θα αποφυγει 2 αθ... και παλι με επιφυλαξη

 

καλο θα ταν ενα σχεδιακι αν εχεις υπομονη και διαστασεις σωμματων.... αν εχεις υπομονη

 

ανεκδωτο

ηταν ενας βλαχος και ηθελε να φτιαξει εναν πινακα με τον ιησου χριστο στο μυστικο δειπνο

φωναζει λοιπον τον πιο ξακουστο ζωγραφο

ποσα θες του λεει για τον πινακα ? τον θελω τοσο μεγαλο σε τετοια κορνιζα κλπ κλπ

ο ζωγραφος του λεει θελω 2000 δραχμες πχ ( για να συνηθιζουμε κιολας )

τεσπα μπλα μπλα μπλα πως παει ο πινακας, ο ενας. καλα ο αλλος

τελειωνει τεσπα ο πινακας και φωναζει ο ζωγραφος τον βλαχο...

παει ο βλαχος να δει και μενει με το στομα ανοιχτο και μετα βαζει τις φωνες του ζωγραφου

που ειναι λεει τα τσαρουχια του χριστου??????????

μα ο χριστος λεει ο ζωγραφος δε φοραγε τσαρουχια!!!!

καλα εγω αμα δε δω τσαρουχια δε παιρνεις φραγκο

ζωγραφος: χμμμμ τι χρωμα τα θελετε?

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

καταρχήν, να σου ζήσει και με το καλό να έρθει και το επόμενο μέλος της οικογένειάς σου... να λάβεις υπόψη σου ότι τα παιδιά πολύ πιο σύντομα από ό,τι νομίζεις θα μεγαλώσουν, ενώ η όλη εγκατάσταση θα έχει ζωή τουλάχιστον 25 χρόνων..... :smile: δλδ ότι μπορείς να προβλέψεις εξ αρχής είναι προτιμότερο να το κάνεις τώρα, παρά να κάνεις τροποποιήσεις αργότερα....  

 

Σ' ευχαριστώ πολύ, να σαι καλά.

 

 

Μαζί σου, να το προβλέψω απλά δεν σε παρακολουθώ ακριβώς. Για να καταλάβω η διαφωνία σου είναι στο ότι θα χρησιμοποιήσω τη δεξαμενή του ηλιακού (αντί για εσωτερικό boiler) ή το ότι θέλω να έχω νερό 24/7 και αυτό θα επιβαρύνει την κατανάλωση χωρίς λόγο?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε OTTO πραγματικά δεν σε παρακολουθώ, συγνώμη. Με σκλαβώνει το ενδιαφέρον σου να βοηθήσεις άλλα αυτά που ρωτάς  ή προτείνεις έχουν ήδη απαντηθεί σε σένα.

 

Η αδερφή μου θα κρατήσει τον σημερινό καυστήρα πετρελαίου δεν θα έχει καμιά σχέση με την Α/Θ ή το κύκλωμα μου ή την αντιστάθμηση μου... απλά θα παραμείνουμε αδέρφια...  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

εν ολίγοις,  δεν μου αρέσει η ιδέα του να έχω την "δεξαμενή του ηλιακού" ως δοχείο αποθήκευσης ΖΝΧ τον χειμώνα γιατί έχει πολλές απώλειες....

 

λύσεις....

 

1. θερμαίνω το νερό (με οποιονδήποτε τρόπο) μόνο τις ώρες που χρειάζομαι ζεστό νερό (πάντως όχι όλο το 24ωρο)

 

2. αν χρειάζομαι νερό όλο το 24ωρο βάζω μπόιλερ για ΖΝΧ σε εσωτερικό χώρο και το λειτουργώ τον χειμώνα μόνο όταν δεν έχει ηλιοφάνεια....  άλλωστε εσύ έχει ήδη αυτοματισμό της JDS, οπότε μπορείς να το "μοντάρεις" να επιλέγει μόνο από που θα σου δώσει νερό ΖΝΧ (δηλ. από τον ηλιακό ή το μπόιλερ)...

Link to comment
Share on other sites

εν ολίγοις,  δεν μου αρέσει η ιδέα του να έχω την "δεξαμενή του ηλιακού" ως δοχείο αποθήκευσης ΖΝΧ τον χειμώνα γιατί έχει πολλές απώλειες....

 

λύσεις....

 

1. θερμαίνω το νερό (με οποιονδήποτε τρόπο) μόνο τις ώρες που χρειάζομαι ζεστό νερό (πάντως όχι όλο το 24ωρο)

 

2. αν χρειάζομαι νερό όλο το 24ωρο βάζω μπόιλερ για ΖΝΧ σε εσωτερικό χώρο και το λειτουργώ τον χειμώνα μόνο όταν δεν έχει ηλιοφάνεια....  άλλωστε εσύ έχει ήδη αυτοματισμό της JDS, οπότε μπορείς να το "μοντάρεις" να επιλέγει μόνο από που θα σου δώσει νερό ΖΝΧ (δηλ. από τον ηλιακό ή το μπόιλερ)...

 

 

ΟΚ, άρα θα μπορούσα να πάρω ένα δοχείο αδράνειας τριπλής ενέργειας με ενσωματωμένο δοχείο ΖΝΧ και να καταργήσω αυτό του ηλιακού. Απλά θα συνδέσω το πανελ μου με το καινούργιο δοχείο, όπου εκεί θα καταλήγει και η προσαγωγή της Α/Θ και θα έχω την σημερινή μου αντιστάθμιση να ελέγχει την θερμοκρασία στο δοχείο αδράνειας, στο δοχείο ΖΝΧ, στους δύο ορόφους μέσω των QAA70 και την εξωτερική μέσω του αισθητηρίου που έχει ήδη.

 

Τα λέω καλά ;ο)

 

Και τώρα η “one million dollar question” που λέμε και εδώ στο Ελλάντα... Αν προσθέσω ΜΟΝΟ το boiler και αφήσω την λοιπή εγκατάσταση ως έχει με τον καυστήρα, θα πρέπει να δω διαφορά στην κατανάλωση ή όχι. Μήπως το boiler αρκεί για να κατέβει η κατανλαλωση μου 15-20% και μετά η Α/Θ γίνεται πολύ ακριβή/περιττή;

Link to comment
Share on other sites

 

να πάρω ένα δοχείο αδράνειας τριπλής ενέργειας με ενσωματωμένο δοχείο ΖΝΧ και να καταργήσω αυτό του ηλιακού.

 

  Αυτή είναι η άριστη λύση!!!! το λεγόμενο tank in tank.... με δύο εναλλάκτες... έτσι σε μια χειμερινή ηλιόλουστη μέρα θα λαμβάνεις και (ένα μικρό) μέρος της θερμότητας για την θέρμανση του σπιτιού από τον ήλιο..... 8-) (απλά όπως καταλαβαίνεις όλα αυτά έχουν να κάνουν με το ποσό που θέλει κάποιος να επενδύσει, όπως σου έργαψα σε προηγούμενο ποστ, και δυστυχώς δεν είναι για απλούς πελάτες....)

 

 

 

Και τώρα η “one million dollar question” που λέμε και εδώ στο Ελλάντα... Αν προσθέσω ΜΟΝΟ το boiler και αφήσω την λοιπή εγκατάσταση ως έχει με τον καυστήρα, θα πρέπει να δω διαφορά στην κατανάλωση ή όχι. Μήπως το boiler αρκεί για να κατέβει η κατανλαλωση μου 15-20% και μετά η Α/Θ γίνεται πολύ ακριβή/περιττή;

 

 

διαφορά θα δεις.... αλλά το 15-20% είναι πολύ φιλόδοξο έως αδύνατο....  αν έχεις την δυνατότητα για Α/θ, κάντο με κλειστά τα μάτια.....

 

Υ.Γ. και ένα τελευταίο... κάνε και έναν έλεγχο στην παροχή της ΔΕΗ, μήπως χρειάζεσαι μεγαλύτερη....

Link to comment
Share on other sites

οκ ας παραμεινω τοτε στην ουσια του νηματος

 

οχι η υπαρχουσα αντισταθμιση δε θα δουλεψει με την αθ

 

οκ?

 

:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.