Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνδεσμολογία θερμοστάτη με πάνελ


J.MLVL

Recommended Posts

Θα σου πω εγω ...βγαζεις το πανελ απο την πριζα ,αναβεις το πετρελαιο ,και κανεις την ΙΔΙΑ καταναλωση.

Για πιο φτηνη καταναλωση περνεις air condition

Αλλα επειδη δεν το πιστευεις ,καλο χειμωνα να εχεις

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μπορεί να φαίνεται εύκολο, όμως περιπλέκεται διότι η επαφή του θερμοστάτη σπανίως αντέχει την ένταση ρεύματος ενός ηλεκτρικού ??? πάνελ (νομίζω εμπορική ονομασία convectors).  Πρέπει η επαφή του θερμοστάτη να ελέγχει το βοηθητικό κύκλωμα (πηνίο) ενός ρελέ , του οποίου η επαφή ισχύος να τροφοδοτεί το πάνελ (μέσω πρίζας???).

Δημιουργούνται όμως τα προβλήματα: α)που θα τοποθετήσεις το ρελέ??? Θέλει ράγα στήριξης.Θα βάλεις επίτοιχο πίνακα 2 στοιχείων??

                                                             β)πως θα επιστρέψεις από το ρελέ προς την πρίζα?? Με καλώδιο επίτοιχα ??

                                                             γ) Από που θα πάρεις ρεύμα για τον θερμοστάτη??

Όπως καταλαβαίνεις θα οδηγηθείς σε λύσεις(πατέντες) αντιαισθητικές και αναλόγως της ποιότητας υλικών και εργασίας μέχρι και επικίνδυνες .

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν τέτοιοι?? Καθώς δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα με επίτοιχο ΕΗΕ υλικό αλλά συνήθως με βιομηχανικό δεν έχω υπόψη μου (και δεν έχω δεί σε καταλόγους των "γνωστών" εταιριών (βιομηχανικού) ηλεκτρολογικού υλικού).Ποιας εταιρίας είναι ???

Link to comment
Share on other sites

φυσικά και υπάρχουν, πως αλλιώς θα ελεγχθεί ένα θερμαντικο χωρίς ενσωματωμένο θερμοστατη, με πατέντες; δεν γνωρίζω επώνυμα μάλλον είναι όλοι από Κίνα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.