Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναζήτηση χώρων στάθμευσης σε ΑΘήνα και Θεσσαλονίκη.


dimarelos

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!

 

Ψάχνω απεγνωσμένα μία λίστα που να περιέχει όλους (αν γίνεται) τους χώρους στάθμευσης σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Χώρους στάθμευσης εννοώ για γενική χρήση, είτε δημόσιους είτε ιδιωτικούς. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς χώρο στάθμευσης ;

Θα πρέπει να θέσεις κάποια κριτήρια όπως

1. διαθέσιμες θέσεις (να είναι άνω των π.χ. 10 θέσεων, ή θέλεις και αυτά που έχουν 1 θέση μόνο)

2. να λαμβάνει χώρα επιχειρηματική δραστηριότητα; (π.χ. να κόβει αποδείξεις ή όχι; )

3. γεωγραφικά να περιορίζεται στους τάδε δήμους (π.χ. να περιληφθεί το Πανόραμα στην Θεσσαλονίκη, ή όχι; )

4. συμπεριλαμβάνονται οι θέσεις στάθμευσης στους δημόσιους δρόμους ή όχι;

 

Τέλος τι ακρίβεια χρειάζεσαι στην καταμέτρηση;

 

Μία ιδέα που θα μπορούσε να εφαρμοστεί είναι να κάνεις μία σωστή δειγματοληψία (π.χ. 4-5 οικοδομικά τετράγωνα) ανά δήμο και να καταμετρήσεις μία προς μία όλες τις θέσεις στάθμευσης. Μετά να πεις ότι για Χ επιφάνεια έχω Υ θέσεις, άρα για όλη την Ζ επιφάνεια του δήμου έχω ΖX/Y θέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν δεν έγινα σαφής... Εννοώ χώρους στάθμευσης όπου λαμβάνει χώρα επιχειρηματική δραστηριότητα είτε αυτή είναι ιδιωτική, είτε δημόσια.

 

Π.χ. με ενδιαφέρει το parking του Δήμου στην Πλατεία Ελευθερίας στη Θεσσαλονίκη, και βεβαίως όλα τα ιδιωτικά... Θέλω να απεικονίσω σε χάρτη όλα τα parking στα οποία μπορεί ο οδηγός να αφήσει το IX του.

 

Γεωγραφικά, εννοώ όλους τους Δήμους του ΠΣΘ (συν Πανόραμα) για τη Θεσσαλονίκη και όλους τους Δήμους του λεκανοπεδίου για την Αθήνα.

 

Ελπίζω να ήμουν λίγο πιο σαφής τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να σε βοηθήσουν τα παρακάτω για Θεσσαλονίκη:

1) http://wikimapia.org/#lat=40.6339032&lon=22.9440022&z=17&l=0&m=a&v=2

2) http://gis.thessaloniki.gr/

για να τα ψάξεις ένα-ένα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.